Ana SayfaModaÇikolata Gerçekten Afrodizyak Mıdır?

Çikolata Gerçekten Afrodizyak Mıdır?

-

Mutsuz anlarımızda kapısını çaldığımız en tatlı atıştırmalık olan çikolata gerçekten afrodizyak mıdır? Keyifli hissettiren, hormonları harekete geçiren pek çok yiyecek olduğunu biliyoruz. Bazı kültürlerde çikolata tüketiminin gücü ve cinsel tutkuyu artırdığına inanılır. Peki bunların gerçekliği nedir?

Çikolata nereden geliyor?

Geçmişi 4000 yıla dayanan kakao ağacını ilk keşfeden topluluk Mayalar’dır. Amerika’nın tropikal yağmur ormanlarında fark edilen kakao ağacından elde edilen tohumlar baharatlarla karıştırılarak bir içki hazırlanıyordu. Oldukça sağlıklı olduğuna inanılan bu iksiri içen kişilerin iyileştiğine inanılıyordu.

Çikolata Gerçekten Afrodizyak Mıdır?

Çikolatanın cazibesi nedir?

Kakao ile yapılan içecekler zamanla doğurganlığın sembolü haline geldiği için evlilik dahil tüm dini ritüellerde kakao kullanıldı ve kakaounun katıldığı yiyecekler tanrıların yiyecekleri olarak anıldı. Orta Meksika’da Aztekler, bilgeliğin ve gücün kakao ağacının meyvesinden geldiğine; kakaonun besleyici, takviye edici ve afrodizyak özelliklere sahip olduğuna inanıyordu.

Çikolata Gerçekten Afrodizyak Mıdır?

Avrupalılar çikolatayı keşfediyor

Avrupalılar çikolatayı ilk olarak 1519’da keşfediyor. İspanyol kaşif Cortes, ordusu için kuvvet veren içkiler isteyince kakao tohumlarına şeker baharatlar eklenerek sıvı karışımlar elde edildi. Oluşan bu yumuşak içecek yüzyıllarca seçkinlerin bir içeceği olarak tüm Avrupa’ya yayılmıştır. İlerleyen yıllarda tekniklerin gelişmesi ile birlikte içine tarçın, bal ve şeker ilave edilen kakao, daha sonra çikolataya dönüşür ve günümüzdeki halini alır.

Çikolatanın afrodizyak etkisi fark ediliyor

Çikolatanın bir afrodizyak olarak tanınması Fransız kraliyet mahkemesinde gelişir. Erotik sanat ve edebiyat, baştan çıkarıcı maddelerin etkilerinden esinlenmiştir. Kadın avcısı Casanova’nın, romantik ilişkilerinden önce çikolatalı içecekler tüketme alışkanlığı vardı. Bugün bile romantizm denince akla gelen şeylerden biri çikolatadır.

Çikolata Gerçekten Afrodizyak Mıdır?

Çikolatanın globalleşmesi

İlk makine yapımı çikolata, 1780 yılında Barselona’da üretildi ve daha sonra çikolatanın seri üretimine geçildi. Mekanik buluşlar, sadece içecekler için değil, pürüzsüz, kremsi, katı çikolataları üretmeyi mümkün kıldı. İlk sert çikolata, 1800’lerin başında İngiliz çikolatacı Fry & Sons tarafından geliştirildi.

İlk sütlü çikolata

1875 yılında İsviçre’de Daniel Peter tarafından ilk sütlü çikolata piyasaya sunuldu. Sütlü çikolata, dünya çapında o kadar popüler oldu ki, 2. Dünya Savaşı sırasında bile ABD hükümeti birliklere kakao çekirdeği gönderdi. Çikolata, ABD astronotlarının diyetinin bir parçası olarak uzaya bile alınmıştır.

Çikolata Gerçekten Afrodizyak mı?

Çikolata, geçmişi boyunca hep sağlık veren bir yiyecek olarak ifade edildi. Çikolata, “aşk ilacı” olarak anılan feniletilamin (PEA) adı verilen az miktarda kimyasal içerir ve fiziksel enerjinin artmasını sağlar. Ayrıca melankolik ruh halinin düzelmesini sağlar.Duygusal karışıklık durumlarında vücutta az miktarda PEA salınır. Çikolata kan basıncını ve kalp atış hızını arttırır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz