Ana SayfaModaÇeyiz Listesi Neleri Mutlaka İçermelidir?

Çeyiz Listesi Neleri Mutlaka İçermelidir?

-

Çeyiz kelimesi eski zamanda sadece erkekler çalıştığı için evlenecek kızın eve maddi katkıda bulunması için toplanan ve yapılan malzemelere verilen addır. Kız evlada sahip olan aileler küçüklükten çeyiz dizmeye başlarlar. Böylece evlenecek yaşa geldiğinde çeyizi hazırlanmış olur. Eski zamanlarda bu çeyiz listesi içerisinde danteller, işleme havlulular, işleme yastıklar, dikiş nakış gibi el işi olan parçalardan başlayıp büyük parçalara kadar devam edermiş. Şimdiki zamanda ise gelin olacak kızlar daha çok kullanılacak eşyaları üretmeye ya da edinmeyi tercih ediyorlar.

Çeyizi neler kapsar diye aklınızda oluşan soruların cevabını vereyim. Kız tarafının oluşturduğu çeyiz listeleri içerisinde neler olduğuna bir göz atalım. Geçmişten gelen bir adet olarak genelde yatak odası, mutfak eşyaları ve mutfakta kullanılacak elektronik eşyalar, mutfak ve yatak odasının halıları, perdeleri, örgü dantel gibi eşyaları kız tarafı alır ya da üreterek çeyizinde getirir. Ama bu kadar eşya nasıl alınacak diye strese girmenize gerek yok düğünden önce ihtiyacınız olanını alırsınız düğünden sonra da gerektikçe diğer eşyaları alırsınız sonuçta sizin çeyiziniz.

Biz size geleneklerin gerektirdiği kadar bir çeyiz listesi sunacağız ama tabi ki bunların hepsini almak zorunda değilsiniz.

Çeyizlik mutfak eşyaları

Kız tarafına mutfak adına çeyiz listesi içine yazılabilecek eşyalar olarak aslında tüm mutfak eşyalarını yazabiliriz. Yemek yaparken işini kolaylaştırabilecek bütün elektronik aletlerden tencerelere, yaptığı yemekleri saklayabilecekleri saklama kaplarından tabaklara, bardaktan fincanlara her şey mutfak çeyiz listesi içerisindedir.

Geleneklere göre mutfaktaki beyaz eşyaları da kız tarafı çeyiz kapsamında alır sadece mutfaktaki buzdolabı erkek tarafından alınır. Buzdolabı dışında kalan beyaz eşyalar bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, mikrodalga fırın ve bunları yanında küçük ev aletleri kahve makinesi, tost makinesi gibi eşyalarda kız tarafının çeyiz listesi içerisinde bulunmalıdır. Kız tarafının mutfak çeyizi için ilk başlarda edinmesi gereken çatal bıçak takımıdır.

Çeyizlik yatak odası takımı

Yatak odası çeyiz listesi içerisinde yatacağınız yataktan tutun o yatağın çarşafına nevresim takımına kadar hatta yatak odasında bulunacak her şey sizin çeyiz listesi içerisinde bulunması gerekiyor.

Çeyiz listesindeki elektronik eşyalar

Çeyiz listesi içerisindeki elektronik eşyalar tabi ki sadece beyaz eşyalar ve mutfak için gerekli küçük ev aletleri değil bunun yanında ütü, süpürge gibi mutfak dışında kullanılacak elektronik eşyalar da kız tarafının çeyiz listesinin içindedir. Önemli bir şey evde kullanılacak olan televizyonlar kız tarafına değil erkek tarafına aittir.

Çeyiz listesindeki ev tekstili

Kız annelerinin kızları istemediği halde isteyerek yaptıkları iğne oyaları, dantel takımları, tel kırmaları, işlemeli havlular, işlemeli masa örtüleri gibi birçok şey çeyiz listesi içerisindeki ev tekstilidir.

Geleneksel olarak bir kızın çeyiz listesi içerisinde bulunması gereken parçaları yazdık. Tabi ki bunların hepsini almak zorunda değilsiniz öncelik olarak en çok ihtiyaç duyduklarınızı alınız zamanla zaten kendi çeyizinizi ihtiyacınız oldukça tamamlayacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz