Ana SayfaTeknolojiCep Telefonunuzun Verilerini Korumanın 5 Yolu

Cep Telefonunuzun Verilerini Korumanın 5 Yolu

-

Cep telefonları günümüzde insanların birer organı gibi olmuş durumda ve ciddi bir bağımlılığa dönüşmüştür. Nomofobi adı verilen cep telefonu bağımlılığı ile ilgili, birkaç sene önce Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, 50 kişi kapasiteli yatılı tedavi bölümü bile açılmıştır. Şimdi asıl konumuza dönelim.

Bankacılık işlemleri, fatura ödemeleri vb. işlerimizi artık cep telefonu üzerinden yapıyor, facebook, twitter, instagram gibi şahsi sosyal medya hesaplarımızı cep telefonlarımızdan yönetiyoruz. Önemli mail yazışmalarımızı da yine cep telefonlarımız üzerinden yapıyoruz. Hal böyle olunca kişisel verilerimizin korunması adına cep telefonlarımızın güvenliği büyük bir önem taşıyor. Pek çok insanın aklına “akıllı telefonlar güvenli mi” sorusu da geliyor. Cep telefonlarımızı, hacker ve dolandırıcılara karşı veya art niyetli birilerinin eline geçmesi durumunda bilgilerimizi ve kişisel verilerimizi korumak için birtakım önlemler alınmalıdır. Çünkü cep telefonu güvenliği, aynı zamanda şahsi güvenliğimiz anlamına da geliyor. İşte alınabilecek önlemlerden birkaçı.

1-) Anti-Virüs Programı Kullanın

Virüsler ve zararlı yazılımlar aracılığı ile cep telefonlarındaki bilgilerin kolaylıkla ele geçirilmesi mümkün. Kredi kartı ve diğer banka bilgilerinizin, maillerinizin ve diğer yazışmalarınızın, fotoğraflarınızın ve sosyal medya hesaplarınızın virüslerden korunması adına telefonunuzda mutlaka güvenilir ve kaliteli bir anti-virüs programı kullanın.

2-) Uzaktan Kontrol
Son çıkan cep telefonlarının özelliklerinden biri de, internet üzerinden uzaktan kontrol edilebilmeleridir. Telefonunuzun böyle bir özelliği olup olmadığını öğrenin. Böyle bir özelliği olmayan telefonlar bazı programlar ile telefonunuzu uzaktan bilgisayar ile kontrol edebilirsiniz. İstenmeyen kimselerin eline geçmesi ve çalınması durumunda telefonunuzu uzaktan kontrol yöntemi ile kilitleyebilir, güvenliğiniz için verilerinizi silebilirsiniz.

3-) Yetkisi Erişimi Engelleyin
Sizin için önemli olan verilerinizi korumak için, parmak izi veya şifre koyma yöntemi ile uygulamalarınızı şifreleyiniz.

4-) Sadece Güvenilir Uygulamaları İndirin
Cep telefonunuza uygulama indirirken, indirmek istediğiniz uygulama sizden bazı izinler ister. Hangi izinleri istediğine iyice bakmadan uygulamayı indirmeyiniz. Bir sürü verinize erişim isteyen bir uygulama yerine, çok daha az izinle işinizi görebilecek benzer bir güvenli uygulamayı tercih edebilirsiniz. Google Play Store’da çok sayıda android güvenlik uygulamaları mevcut ve bu uygulamalarla android güvenlik duvarı oluşturabilirsiniz. iPhone marka telefonlarınız için de, elbette Apple Store’dan güvenli uygulamaları indirebilirsiniz. Telefonunuza, resmi ve güvenilir uygulamalar haricindeki uygulamaları mümkün olduğunca indirmeyin.

5-) Ağınızı Güvenli Tutun
Ortak ağlarda ve wifi kullanırken çok daha dikkatli olunması gerekmektedir. Gerek olmadıkça telefonunuzun internet bağlantısını kapalı tutun ve wifi şifrenizi çok güvendiğiniz kimseler haricinde başkaları ile paylaşmayın. Verilerinizin güvenliği için ise, kaliteli bir VPN programı kullanmaya özen gösterin. VPN kullanmadan mümkün mertebe internete bağlanmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz