Ana SayfaEstetikCadı Çenesi Estetiği

Cadı Çenesi Estetiği

-

Halk arasında ortognatik cerrahi olarak bilinen çene ameliyatı ülkemizde de en çok talep edilen operasyonlar arasında yer almaktadır. Hastaların problemlerine göre üst ve alt çene aynı anda ameliyat edilebilmektedir. Sadece alt çene, üst çeneye operasyon da yapılabilmektedir. Alt çene ameliyatları ortodontik tedavi sırasında da tedavi sürerken de yapılabilmektedir. Çene köşesi belirginleştirme gibi estetik uygulamalar da en çok talep edilenler arasındadır. Ameliyat süresi bozukluk derecesine göre değişmektedir. Bozukluk sadece tek çenede olduğu zaman yaklaşık olarak 1,5 ile 3 saat sürmektedir.

Operasyon Sonrasında İyileşme Süreci Kaç Gün Sürmektedir?

Hastaların ameliyat sonrasında 2 ile 3 gün arasında hastanede yatmaları gerekmektedir. İlk hafta sıkıntılı olarak geçmektedir. 1 ay sonrasında belirgin şekilde düzelmeler meydana gelmektedir. 6. aydan sonra ise tamamen iyileşme meydana gelmektedir. Bir yıl sonra hastalar normal şekilde hayatlarına devam etmektedir. Silikon çene protezi estetiği çenenin yuvarlatılması aşamasında etkili olmaktadır. Alt çene ameliyatına ise 18 yaşını geçmiş hastalarda diş ve çene eğriliklerine destek olma amacıyla girişilebilmektedir. Alt çene ameliyatı yapılmadan önce mutlaka ortodonti diş tedavisi yapılmış olması gerekmektedir.

Ortodontik Tedavide Çene Estetiğinin Önemi

Dişlerin konumlarının düzeltilmiş olması da gerekmektedir. Ameliyat ortodontik tedavi sürecinin bir parçası kabul edilmektedir. Dişlerde şekil bozuklukları her yaşta tedavi edilmektedir. Çene bozuklukları hastaların yaşına göre yapılacak tedavide değişiklik göstermektedir. Çene ucu estetiği fiyatları da sanılanın aksine uygundur. Ergenlik yaşını geçen, yetişkin hastalarda cerrahi işlemlere başvurulmaktadır. Cadı çenesi olarak tabir edilen eğri ve uzun çenelerin ameliyatları da genel anestezi altında yapılmaktadır.

Hangi Çene Sorunlarında Estetik Operasyon Gereklidir?

Enfeksiyon oluşmasına karşı tam teşekküllü olan bir hastanede steril ameliyat şartlarında yapılması gerekmektedir. Dikkat edildiği sürece enfeksiyon riski de son derece düşük olarak karşımıza çıkmaktadır. Alt çene kısmının normalden küçük ya da geride olması durumunda çene kemiği de kesilebilmektedir. Çene kemiği nasıl düzeltilir diyenler için estetik operasyondan bahsetmeliyiz. Çene kemiğinin öne alınmasıyla oluşan aralığa kemik dokusu nakledilebilmektedir. Titanyum plaklar ve vidalarla sabitlenmektedir. Alt çene önde ya da aşırı geliştiği durumlarda kemik dokusu kesilerek alt çene geriye alınmaktadır.

Alt Çene Cerrahisi Nasıl Gerçekleşmektedir?

Kesik vidalarla sabitlenme meydana gelmektedir. Çene eğriliği durumunda beslenme ile ilgili en ufak bir sorun yaşanmamaktadır. Ortaya çıkan çeşitli şişlikler ise bir haftalık sürede iyileşmektedir. Alt çenenin sağda ya da solda olması durumu, çene ucunun küçük ya da büyük olması, ileri de ya da geride olması, yüz kısmında asimetri olması, hastalarda çiğneme, konuşma, estetik, fonksiyonel yakınmalar gibi çeşitli sorunlar alt çene ameliyatını gerektirebilmektedir. Alt çene ameliyatı öncesinde tam olarak teşhis için röntgen çekilmektedir. Alt çene ameliyatı nasıl yapılır diyenler için yüz simetrisine uygun hale getirilerek diyebiliriz. Ameliyat sırasında rehber olması açısından alçı modeller yapılmaktadır. Sefalometrik inceleme yapılmaktadır.

Cerrahi Öncesinde Yapılması Gerekenler 

Fotosefalometrik analiz ile cerrahi öncesinde hastanın profilde meydana geleceği değişimi öncesi ve sonrası gösterilmektedir. Çeşitli ölçümler yapılabilmektedir. Alt çene ameliyatı ortodontik tedavinin de süresini azaltmaktadır. Çene kemiğinin iyi konumlanmasını sağlamaktadır. Hastalar sadece alt çene operasyonu olduğundan bir hafta sonrasında normal hayatına dönebilmektedir. Çene kemiğinin düzeltilmesi hem ağız yapısı sorunlarını gidermekte hem de estetik görüntü sağlamaktadır. Çene ameliyatı esnasında çene ucu uzatılabilir Kısaltılması ve asimetrikleri giderilebilmektedir. Alt çene operasyonu olduğundan bir hafta sonrasında normal hayatına dönebilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz