Ana SayfaSaç BakımıÇabuk Yağlanan Saçlar İçin Öneriler

Çabuk Yağlanan Saçlar İçin Öneriler

-

Saçları bir iki gün içinde kolay bir şekilde banyodan sonra yağlanan kişilerin saç özelliği yağlı saçlar olarak bilinmektedir. Yağlı bir saç görüntüsü sanki kirli bir saç görüntüsü verdiği için saçı yağlı olanlar her zaman bu sorun sebebi ile sıkıntı çekmektedir. Aslında saçlarda oluşan yağ kafa derisi tarafından saçları korumak için üretilir. Fakat bu kuru saçlarda biraz uzun müddette yağlı saçlarda ise kısa bir müddette üretildiği için yağlı saçlı olanlar çok sık bir şeklide yağlanan saçlara maruz kalmaktadır.

Yağlı saçları olanların bir avantajı daha az dökülen saçlara sahip olmalarıdır. Çünkü saç diplerinin sürekli yağlı olması kişinin saçlarını dökülmekten diğer saç tiplerine göre iki kat daha fazla korumaktadır. Saçları çok sık yağlanan kişilerin saçlarının yağlanma sebebi; adet döneminde olmaları, hamile olmaları, aşırı streste olmaları, ailede yağlı saçlara sahip olan ebeveynlerin olması ve sürekli yağlı gıdalar tüketmeleri olabilir.

Yağlı saçlarda genellikle çok yağlandıkları süreçlerde kepek de bu yağlanmaya eşlik etmektedir. Kepeklenen saç derisi de saçların gerektiğinden fazla dökülmesine de sebep olabilir. Bu da saç kaybı olan kadınlarda saçlarının tamamen kaybolma tehlikesi ile yüz yüze kalan kadınların strese girmelerine sebep olmaktadır.

Yağlı Saçlar İçin Maske Çeşitleri

Elma Sirkesi: Yağlı saçlar için bir çok önerilen kürden birisi olan elma sirkesi kürü yağlı saçlar tam olarak zeytinyağlı sabun veya içeriğinde zeytinyağı özü bulunan şampuanlar ile yıkandıktan sonra durulama suyu özel olarak elma sirkesi ile hazırlanmalıdır. Elma sirkesi seçiminde saç uygulaması yapıldığında mutlaka organik olan elma sirkelerinin seçilmesi gereklidir.

Yumurta Beyazı Maskesi: Yumurtanın içerdiği protein saç dipleri ve saça hacim kazandırmak için oldukça etkili bir gıdadır. Hiçbir yan etkisi bulunmayan yumurta beyazı bir miktar bal ile karıştırılarak kafaya banyo öncesinde masaj yaparak sürülmelidir. Daha sonra bir bone ile tüm saç kapanmalı ve bir saat sonra da saç zeytinyağlı sabun ile yıkanmalıdır. Bu kür saçların neredeyse üç gün kadar hacimli kalmasını ve yağlanmamasını sağlayan bir kür olarak bilinir.

Himalaya Tuzu Kürü: Saç diplerini güçlendiren ve yağlı saçların hacim kazanması ve sık yağlanmaması için sıklıkla bayanlar tarafından kullanılan himalaya tuzu kürü, isminden de anlaşılacağı gibi, himalaya tuzu ile yapılmaktadır. Himalaya tuzu bir miktar su içinde ıslatılarak saç dipleri sanki şampuanlanıyormuşçasına bu tuz saç diplerine yedirilerek saçlar yıkanır. Daha sonra tüm saç tuzdan arındırılır ve kendiliğinden kurutmaya bırakılmalı kesinlikle bu işlemden sonra saç kurutma makinesi kullanılmamalıdır.

Himalaya tuzu ile birlikte kullanılan limon da saç diplerini güçlendirici ve yağlanmayı giderici etkiye sahiptir. Limonun içeriğindeki C vitamini saç diplerini kuvvetlendirir ve saçların daha sağlıklı çıkmasına sebep olur. Fakat limon kullanımında limonun suyu bir saat öncesinden tuzun ve suyun içerisine eklenerek bekletilmeli ve daha sonra saç için kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz