Ana SayfaEstetikBurun Estetiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Burun Estetiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

-

Basitçe söylemek gerekirse, burun estetiği (bazen burun işi veya burun şekillendirmesi olarak adlandırılır), burun kıvrımını plastik cerrahi aracılığıyla kalıcı olarak arttırma sürecidir. Her burun estetiği, burun kıkırdağı ve / veya burun kemiğini yeniden şekillendirerek, yüzü güzelleştiren doğal ve uyumlu burun kıvrımı üretir. Rekonstrüktif burun estetiği veya fonksiyonel burun estetiği, eğri, bükülmüş veya çökmüş kıkırdak veya kemikten kaynaklanan engellenmiş burun kanallarını açmak için de kullanılabilir; burun estetiği genellikle kozmetik ve fonksiyonel amaçlar göz önüne alındığında yapılır. Çoğu vakada, cerrahi ya yarı bilinçli anestezi ya da genel anestezi altında yapılır ve ağrı genellikle hafiften azdır. Çoğu hasta, 7-10 gün içinde işine geri dönebilir ve bir ay içinde tam anlamıyla fiziksel aktiviteye devam edebilir.

İyi uygulanmış bir burun estetiği çoğu hastada önemli ve bazen dramatik kozmetik iyileşme yaratabilir. Cilt kalınlığı, iskelet boyutu ve mevcut kan temini gibi anatomik faktörlere ek olarak; fonksiyonel sınırlamalar ve uzun süreli dayanıklılık kozmetik değişimin kapsamını sınırlayabilir. Örneğin, çok ince bir burun gibi belirli bir görünüm isteyebilirsiniz, ancak burun estetiği nadiren bir burnu uç noktadan diğerine çevirebilir ve bunu denemek komplikasyonlara neden olabilir. Öte yandan, sağlıklı genç bir hasta için zarif hatları olan ve daha hoş bir kontur içeren daha iyi orantılı bir burun mümkündür.

Burun estetiği geçirmek için kaç yaşında olmalıyım?

Teknik olarak, kozmetik burun estetiği, burun büyümesi tamamlandıktan sonra herhangi bir zamanda yapılabilir. Burun büyümesi genellikle kızlarda 15 yaşına kadar tamamlanır ve 16 yaşına kadar erkek çocuklarda tamamlanır. Ancak, duygusal açıdan olgunlaşmış ve kooperatif olan bir hasta aynı zamanda başarılı bir rinoplasti için gerekli şarttır.

Burun estetiği için çok mu yaşlı mıyım?

Kozmetik burun estetiği yaşla birlikte giderek daha zorlayıcı hale gelir. Diğer faktörlerin eşit olması, kozmetik burun estetiği gerçekleştirilmesi için en iyi zaman orta-geç adolesanstır veya yetişkinlik dönemidir. Bununla birlikte, fonksiyonel burun estetiği, kronik burun tıkanıklığının olumsuz sağlık belirtilerini önlemek için çoğu zaman sonraki yaşamda gereklidir.

Burun estetiğinden kaç gün sonra işe gidilir?

Ameliyat sonrası ilk haftada dinlenme ve gevşeme tavsiye edilir; iyileşmeyi hızlandırmak ve morarma ve şişmeyi en aza indirmek için. Ameliyattan bir hafta sonra bandaj çıkartıldıktan sonra bazı çürükler belirginleşebilirse de, yerleşik meslek sahipleri (masa işleri) şu anda işyerine güvenle geri dönebilir. Işleri fiziksel harç gerektiren (sporcular, itfaiyeciler, vb.) 2-3 ek hafta, tam iş etkinliğine dönmeden önce gerekebilir.

Burun estetiği maliyeti nedir?

Rinoplastinin maliyeti cerrahın becerisine, coğrafi bölgeye, cerrahi alana ve cerrahi tedavinin karmaşıklığına veya kapsamına göre önemli ölçüde değişir. Solunum fonksiyon bozukluğunun düzeltilmesi için tasarlanan burun ameliyatı genelde sigorta kapsamı için uygundur ancak tamamen kozmetik değişiklikler hiçbir sağlık sigortası planına dahil değildir.

Burun estetiği nefes alma sorunumu iyileştirir mi?

Bazı solunum problemleri (çarpık veya burun tıkanıklığı gibi) kozmetik anomalilerden sorumludur ve uygun tedavi, görünüm ve işlevi iyileştirebilir. Nefes alma konusu, önem arz eden bir konu olduğundan ötürü, bu durumu doktorunuzla görüşmeniz daha doğru sonuçları almanıza yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz