Ana SayfaKitapBülbülü Öldürmek - Harper Lee

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

-

Yazarın Pulitzer ödüllü eseri “Bülbülü Öldürmek” isimli kitabı, bir çocuk kahramanın, Scout Finch’in gözünden Amerika’nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği anlatan farklı bir eserdir. Bu eser çıktığı andan itibaren edebiyat severler için okunması gereken kitaplar listesinin ilk sıralarında yerini almıştır. İlk 1960 yılında yayınlanan bu eserde, Harper Lee günümüzde de güncelliğini korumaya devam eden ırkçılık, özgürlük, eşitlik gibi konuları oldukça yalın ama bir o kadar da edebi bir dille anlatmaktadır. Scout Finch’in gözünden anlatılan kitaptaki olaylarda, toplumdaki pek çok değer mercek altına alınıyor.

Kitapta zenci bir çocuğun haksız yere suçlanması ile başlayan olaylar zincirinde, küçük bir kasabada insanlar arasında yaşanan ırkçılık, sınıf çatışması, ikiyüzlülük gibi duyguların aşılması için gerekli olan adalet ve dürüstlüğün önemi anlatılmaktadır. Küçük bir Amerikan kasabasında yaşananların evrensel bir boyuta ulaşması bir hikaye şeklinde bizlere ulaşıyor.

Bülbülü Öldürmek,  çağdaş dünya edebiyatının en önemli eserlerinden biri olarak insan kavramını ve insani olan değerleri oldukça etkileyici bir dille ve ilginç olaylar zinciri eşliğinde anlatıyor. Harper Lee, bu kitabın insanlara ulaştırmasını istediği özünü “İstediğin kadar kuş avlayabilirsin ama sakın bülbüle dokunma. Zararsız olanları öldürmenin günah olduğunu aklından çıkarma.” cümleleriyle aktarıyor. Bu cümleyi okuyan biri yeryüzünde ne insana ne de başka bir varlığa zarar verebilir.

Bülbülü Öldürmek - Harper Lee

Bülbülü Öldürmek kitabının konusu

Harper Lee yazdığı bu kitaba verdiği ad ile oldukça büyük bir metafor oluşturuyor. Bu iki kelime insanların yüreğinde bulunan, bilerek kötülük yapmanın vereceği huzursuzluğu içten içe işliyor. Bülbülü Öldürmek, çevrede bulunan ve zararsız olana verilen zararın günah olduğunu söylüyor.

Kitapta geçen olaylar 1930’ların Amerika’sının Alabama Eyaleti’nde bulunan Maycomb Kasabası’nda meydana gelmektedir. Ama maalesef aradan 90 yıla yakın bir zaman geçmesine rağmen kitapta işlenen konular hala güncelliğini korumaktadır. Bu da kitabı her geçen gün daha fazla kişinin okumasının gerekli olduğu sonucunu çıkarmaktadır.

Babası avukat olan Scout Finch’in önce yakın çevresini anlatarak başladığı kitaptaki olaylar, son aşamada yazarın insanlara verdiği evrensel bir ders ile bitiyor. Scout Finch’in babası evrensel değerlere sahip ve ulaşılması gereken bir karakter olarak anlatılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz