Ana SayfaCilt BakımıBuhar Banyosunun Faydaları Nelerdir?

Buhar Banyosunun Faydaları Nelerdir?

-

Kendimizi temiz hissetmemizin yanında buhar banyosunun faydaları nelerdir? sorusu birçoğumuzun aklına takılır. Bununla birlikte, buhar banyosu sivilcelere iyi gelir mi? ve buhar banyosu kaç dakika yapılmalı? gibi soruları da zaman zaman sorarız.

İlk olarak belirtilmesi gereken buhar banyosunun birden çok yararı olduğudur. En çok bahsedilen faydalarından biri ise vücut toksinlerinden arınmada yardımcı olmasıdır. Vücut yüksek sıcaklıkta buhara maruz kaldığı için cildin gözenekleri açılır. Bununla birlikte ter bezeleri toksinleri vücut dışına atmaya başlar. Bu yöntemle vücutta bulunan metabolik maddelerin %30’a yakını dışarı atılabilir.

Buhar banyosu ayrıca soğuk algınlığı, alerjik hastalıklar ve bronşitte de faydalıdır. Buharla beraber sıcaklık üst solunum yolunun rahatlamasına imkan sağlar. Ayrıca vücuttaki kasları gevşeterek rahatlama hissi de verir. Vücudun yüksek sıcak ortamda bulunmasından ötürü, vücudun gözenekleri açılır, bu da cildimizin canlı ve pürüzsüz görünmesine yardım eder. Bu bağlamda buhar banyosu siyah noktaları yok etmede de yararlıdır.

Tüm bunların yanında buhar banyosunun stress azaltan ve rahatlatan etkisi de vardır. Buhar odasına girenler, sıcaklıktan dolayı kaslarda bir gevşeme hissederler. Bu gevşemeye paralel olarak oluşturulan sıcak ortam insanlarda dinlendirici bir etki yaratır.

Buhar banyosu ile ilgili en çok sorulandan biri buhar banyosu kaç dakika sürmelidir. Bunun süresi kesin olarak belirtilmemekle birlikte, vücudu 15 dakikadan fazla sıcak ortama maruz bırakmak özellikle kronik hastalıkları oranlara çok tavsiye edilmez. Ancak genel kanı buhar odalarda en fazla 15 dakika kalınması gerektiği yönündedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz, özellikle yüze buhar banyosunun faydaları konusunda akne ve sivilcelerden kurtulmak için greyfurt ve biberiye yağları tavsiye edilir. Antibakteriyel özelliği olan biberiye yağları özellikle buhar banyosu sırasında büyük fayda sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz