Ana SayfaHastalıklarBrusella olabilir miyim?

Brusella olabilir miyim?

-

Brusella gebelikte bildirilen nadir bakteriyel enfeksiyonlardan biridir. Koyun, keçi, domuz ve köpekler bakterilerin taşıyıcıları olarak bilinirler. Hayvanlarla temasa girmek, enfekte et tüketmek veya enfekte olmuş hayvanlardan pastörize edilmemiş süt içmek enfeksiyonun ana nedenlerinin başında gelmektedir.

Brusella işaretleri

Brusella enfeksiyonunun belirtileri gribin hafif vakasıdır. Hastalar aşağıdaki durumlarla karşılaşabilir:

 • Ateş
 • Undülan ateş (gün boyunca yükselen ve düşen ateş)
 • Yorgunluk
 • Ağrı ve sızılar
 • Baş ağrısı
 • Eklem ağrısı
 • Zayıflık
 • Kilo Kaybı

Hamilelik sırasında brusella için test yapabilir miyim?

Brusella testi, gebelik sırasında ortaya çıkabilir. Brusella testleri, risk faktörleri olmadan yapılmaz. Enfeksiyon testleri şu alanlarda yapılabilir:

 • Kan
 • Temiz idrar
 • Kemik iliği
 • Beyin omurilik sıvısı

Gebelikte brusella ile ilgili olası komplikasyonlar nelerdir?

Gebelik sırasında görülen brusella enfeksiyonları nadirdir ancak klinik çalışmalar, bakteriyel enfeksiyonla ilişkili olarak kendiliğinden düşük düşme riski bulunduğunu bildirmiştir. Diğer muhtemel komplikasyonlar erken membran rüptürü, prematüre doğum, intrauterin gelişim geriliği ve endometriti içerir.

Özellikle gebelikle ilişkili olmayan, ancak bruselloz enfeksiyonuyla ilişkili komplikasyonlar, ensefalit, menenjit ve enfektif endokardit’tir.

Hamilelikte brusella tedavisi

Bazı doktorlar ve araştırmacılar, gebe kadınlarda anti-mikrobiyal ajanların kullanıldığını ileri sürdükleri halde, enfeksiyonla savaşmak için bruselloz enfeksiyonlarına genellikle antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Brusella,  tüberküloza benzer uzun süreli bir hastalıktır.

Durum yıllarca sadık kalabilir ve her an patlayabilir. Doxycycline ve Rifampin tedavide önerilen ilaçlardır. Doxycycline gebelik kategorisi D’dedir. Fetüsün kanıtlanmış bir riski vardır ve ilaç hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Rifampin hamilelik kategorisinde. Bu ilaç için gebelik riski göz ardı edilmemiştir.

Brusella hastalığında emzirme   

Brusella ile enfekte olmanın yollarından biri de hayvan sütünü tüketmektir. Bakteri, insan sütünün içinde bulunur ve emzirirken bebeğe geçebilir. İletimi önlemek için antibiyotik tedavisinin kullanılabileceği konusunda bazı raporlar mevcut, ancak bu tedavi her vakada uygun olmayabilir. Emzirmenin güvenli olmadığı düşünülürse, bulaşma ve alternatif beslenme yöntemleri hakkında doktorunuzla ve çocuk doktorunuzla konuşmalısınız.

Brusella, Brucella adı verilen bir bakteri türünden kaynaklanan bulaşıcı bir hastalıktır. Bakteri hayvanlardan insanlara yayılabilir.

Brusella belirtileri nelerdir?

Ateş brusellanın en yaygın belirtisi ve bulgusudur, aynı zamanda vakaların % 80-100’ünde görülür. Akut ve kronik brusellalı hastaların %60’ında, subakut brusellalı hastaların %60’ında undülan olan hastalarda aralıklı olarak bulunur. Ateş göreli bir bradikardi ile ilişkilendirilebilir. Kötü orijinli ateş düşük endemik bölgelerdeki hastalarda yaygın bir başlangıç ​​teşhisi. Olguların neredeyse %80’i titreme ile ilişkilidir.

Brusellanın ana belirtileri, iştahsızlık, asteni, yorgunluk, halsizlik ve kilo kaybı içerir ve bu belirtiler oldukça sık görülmektedir.

Kemik ve eklem belirtileri arasında artralji, bel ağrısı, omurga ve eklem ağrısı ve nadiren eklem şişmesi bulunur. Bu belirtiler ise, hastaların %55-80’ini etkiler.

Artraljiler, kemik uçları ve sakroilyak eklemin ön plana çıkması ile, yaygın veya lokalizedir. Akut monoartikuler artrit nadirdir ancak sunumun bir parçası olabilir.

Brusellanın nöropsikiyatrik belirtileri 

Brusellanın nöropsikiyatrik belirtileri nadir görülen sinir sistemi tutulumuna rağmen görülür. Baş ağrısı, depresyon ve yorgunluk en sık bildirilen nöropsikiyatrik belirtilerdir. Meningoensefalitli gelişmiş hastalığı olan hastalarda, bu şikayetlerde zihinsel durum, koma, nörolojik eksiklik, ense sertliği veya nöbet değişiklikleri olabilir.

Karaciğer abselerinden kaynaklanan karın ağrısı olabileceği halde, hastaların önemli bir yüzdesinde (yaklaşık %50) dispepsi olmak üzere gastrointestinal şikayetler bulunmaktadır. Sistemik toksisite bulguları olan ve karaciğer enzimlerinin sürekli arttığı hastalarda hepatik apselerden şüphelenilmelidir. Apse bakteriyel tohumlama kaynağı olarak kullanılabilir. Brusella enfeksiyonuna bağlı gelişen spontan bakteri peritoniti bildirilmiştir. Kabızlık, ishal ve kusma meydana gelebilir.

Brusella ile birlikte görülen genitoüriner enfeksiyonlar rapor edilmiştir ve orşit, idrar yolu enfeksiyonu ve glomerülonefriti içerir.

Brusellanın nörolojik belirtileri 

Brusellanın nörolojik belirtileri zayıflık, baş dönmesi, yürüyüşün dengesizliği ve üriner retansiyonu içerebilir. Kraniyal sinir disfonksiyonu ile ilişkili semptomlar kronik merkezi sinir sistemi tutulumu olan kişileri etkileyebilir.

Brusella hastalarının %19’una kadar öksürük gelişir; Bununla birlikte, bu belirtiler nadiren aktif pulmoner tutulum ile ilişkilidir. Plevra göğüs ağrısı, alttaki ampiyemli hastaları etkileyebilir.

Bruselladan endokardit rapor edilmekte olup, septik embolizasyon bu brusellozun yaygın bir komplikasyonudur. Pulmoner ödem veya ritim bozukluğu gibi diğer kardiyak komplikasyonlar nadirdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz