Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Moda Botoks Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Botoks Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

-

Botox, kırışıklık tedavisi olarak en iyi bilinen, saflaştırılmış bir botulinum toksini A şeklidir, ancak tıbbi kullanımları da vardır. Aşağıdaki açıklamalarımız botoks kullanım alanları hakkında detayları bilgiler içermektedir.

Migren

Botoks enjeksiyonları, kronik migreni önlemeye yardımcı olmak için bir tedavi seçeneğidir. Diğer tedavilerin etkili olmadığı, tolere edilmediği veya çok fazla yan etkiye neden olması halinde Botoks tedavisi düşünülebilir.

Uzmanlar, Botoksun kronik migren hastalarının migreni yönetmelerine ve yaşam kalitesini iyileştirmelerine yardımcı olmak için güvenli ve etkili bir önleyici tedavi seçeneği sunabileceğini söylüyor.

Aşırı Terleme

Botulinum toksini aşırı terleme veya hiperhidroz için bir tedavi seçeneğidir. Beynin ter bezlerine gönderdiği sinyalleri engelleyerek çalışır. Botoks enjeksiyonları koltuk altı, el, ayak veya yüz gibi etkilenen bölgelerde verilir. İşlem ortalama olarak sekiz ay sürebilir.

İdrar Kaçırma

Aşırı aktif mesane 40’tan fazla insanın (çoğunlukla kadınların) %20’sini etkilemektedir. Belirtileri sıklıkla idrara çıkma zorunda olduğunuz (sıklık) banyoyu kullanmak için gece kalkmanız gerektiği belirtileri olan bir idrar problemi türüdür, aynı zamanda tuvalete ulaşmadan idrar kaçırmak olarak bilinir.

Uzmanların 2012 yılında yapmış olduğu bir çalışmada, mesanenin duvarına botulinum toksini A’nın (Botoks) enjekte edilmesinin kişilerin ani bir idrar yoluna girme isteği duyduğu zayıflatıcı durumun tedavisinde etkili bir yöntem olduğu bulundu. Bu nedenle Botoks enjeksiyonları, diğer tedaviler etkili olmadığında bu durumun tedavisinde bir seçenek olarak ön plana çıkıyor.

MS ve Kas Spazmları

Botulinum toksini, multipl skleroz ve diğer nörolojik koşullarla ilgili spastisiteyi azaltmak için kullanılır. Botoks enjeksiyonu, kasları istemediğinde kasları kasıp kasılmasını veya seğirmesini durdurmaya yardımcı olabilir.

Tenisçi Dirseği

Bir botulinum toksini enjeksiyonu, tenisçi dirseği ağrısını azaltabilir.

Bell Paralizisi

Bell paralizisi, sinir problemleri yüzünden bir kişinin yüzünün yanmasına neden olur. Etki genellikle birkaç ay sonra geçer. Bununla birlikte, Botoks enjeksiyonları sıkı hale gelen kasları gevşetmek veya istenmeyen kas hareketlerini veya seğirmesini azaltmak için uzun süreli Bell paralizisinde kullanılabilir.

Şaşılık

Enjeksiyon, belli bir süre boyunca enjekte edilen kasları zayıflatarak gözlerin kendi aralarında yeniden düzenlenmesini sağlar. Son dönemlerde, botoks tedavisiyle şaşılık sorununu ortadan kaldıran bir çok örnek bulunmaktadır.

Göz Ağrısı

Göz ağrısı, tekrarlayan, kontrol edilemeyen yanıp sönen veya genellikle üst göz kapağının spazmıdır. Benign temel blefarospazm adı verilen göz yorgunluğu türü için önerilen yaygın bir tedavi botulinum toksin enjeksiyonudur. Tedavi, spazmları birkaç ay rahatlatabilir.

El Titremesi

El titremesi, kontrolsüz sallanma veya vücudun farklı bölümlerini etkileyen sarsıntılara neden olan bir sinir bozukluğudur. Botoks enjeksiyonlarının vokal ve kafa tremorları için etkili olduğu bulunmuştur.

Botoks Duyguları Etkiliyor

Botulinum toksini tedavisinin şaşırtıcı bir yan etkisi, enjeksiyonların da duyguların hissetme yeteneğini olumsuz etkileyebilmesidir. 2010 yılında yapılan bir araştırma, Botoksun yüz ifadesinin bir kısmını alması durumunda duygusal deneyimden bazılarının azaltılabileceğini ileri sürdü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size...