Ana SayfaHukukBoşanma Aşamasında Hukuksal Süreç Nasıldır?

Boşanma Aşamasında Hukuksal Süreç Nasıldır?

-

Boşanma, terim olarak; evliliğin yasal yollarla sona erdirilmesini ifade eder. Günümüzde boşanma en az evlilikler kadar sık görülmeye başlanmıştır.  Boşanma en azından evlilik kadar doğal karşılanması gereken bir süreçtir. Evliliklerinde yolunda gitmemesi ve yaşanan çeşitli problemler sebebiyle, birçok çift boşanma kararı almaktadır. Boşanma aşamasında en çok merak edilen konu olan hukuksal süreç hakkında bilgi almak istemektedir.

Hukuksal süreç nasıl başlar?

Boşanma, Türk Medeni Kanunu’nda güvence altına alınmış bir haktır. Boşanma yapılabilmesi için, taraflardan en az birinin bu talebi içeren bir dava açılması gerekir. Davann açılmasıyla birlikte, boşanma için hukuksal süreç başlamış olur.  Boşanma süreci başladıktan sonra, eşlerden birinin boşanmak istememesi durumunda ne olacağı da, boşanma fikri aklında bulunan birçok kişinin en çok merak ettiği konulardan biridir.

Anlaşmalı boşanma

Eğer çiftler anlaşarak boşanmak isterse, hukuksal süreç anlaşmalı boşanma şeklinde işler ve dava kısa sürede görülür. Çiflter, çocuğun velayeti, nafaka vb. konularda zaten anlaşmış durumdadır ve genellikle boşanma davaları tek celsede çözülür. Bireylerin yapmaları gereken şey; hangi sebeplerin kendilerini boşanma davası açmaya ittiğini belirtmek, iyi bir boşanma dilekçesi yazmak. Boşanma dilekçesinde, boşanmanın nedeni net olarak belirtilmelidir.

Çekişmeli Boşanma

Eşlerden biri boşanmak istemezse, bunun sebebi genelde nafaka veya çocuğun velayeti konusunda anlaşamamaktır.  Böyle bir durumda, boşanma davası, çekişmeli boşanma olarak adlandırılır.

Eşlerden birinin boşanmak istememesi genel olarak davanın sonucunu değil süresini etkiler. Hakimin boşanma davasında verdiği kararda, çiftlerden boşanmayı istemeyen tarafın değil, isteyen tarafın, boşanma talebini doğuran nitelikleri kanıtlamasıyla mümkün hale gelir. Örneğin, boşanmak isteyen kişi, eşinin kendisini aldattığını söylüyorsa ve bu durumu kanıtlayamazsa, dava reddedilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz