Ana SayfaModaBoşandım, Şimdi Ne Yapmam Gerekli? Boşandıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Boşandım, Şimdi Ne Yapmam Gerekli? Boşandıktan Sonra Yapılması Gerekenler

-

Boşanma, iki tarafın karşılıklı anlaşmaya vardıkları durumlarda bile travmatik etkilere sahip olabilir. Güvenilen ve daha sonra bu güvenin yıkıldığı ilişkilerden sonra, çiftler içgüdüsel olarak suçluluk, yanılmış olmanın yol açtığı huzursuzluk gibi rahatsız edici duygularla karşı karşıya kalabiliyor.

Yıpratıcı ve zor bir evliliğin ardından, tek başına kalan birey, her zaman oluşan boşluğu doldurma eğiliminde olur. Bu eğilimin kontrol edilemediği durumlarda, boşluğu alkol, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklarla doldurmak bile olasıdır. Örneğin, Alabama Üniversitesi’nde, sigara kullanan ve boşanan çiftler üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, boşanma sonrası bireyler üç kat daha fazla sigara tüketme eğilimine sahip olmuşlardır.

Fakat iyi haberlerimiz var! Boşanma sonrası oluşan boşluğu uygun şekilde değerlendirir, bu travmatik süreci lehinize çevirebilirseniz, yaratıcılığınızı bambaşka boyutlara taşıyabilir, hayatınızda hep yapmak istediğiniz şeyleri gerçekleştirebilir, kendinizi bambaşka maceralar içerisinde bulabilirsiniz.

Önce kendinizi dinleyin

Boşandınız, travmatik süreçtesiniz. Her ne kadar şartlanmış olsanız da, mutlaka boşluğun etkilerini hissedeceksiniz. Korkmayın, siz nasıl olmak isterseniz öyle olacaksınız. Boşanan kişinin yapması gereken en önemli şey, kendi kendini dinlemek.

İç sesinize kulak verin, düşüncelerinizi tek tek irdeleyin. Yapmak istediklerinizi düşünün, yapamadıklarınızı ve onları nasıl gerçekleştirebileceğinizi düşünün.

Defteri kalemi çıkarın, yazmaya başlayın

Elinize kalemi aldıktan sonra, aklınıza gelen her şeyi deftere not etmeye başlayın. Örneğin, canınızın çektiği bir yemeği deftere not alın. Televizyonda veya bir dergide gördüğünüz şehirde, hoşunuza giden kafenin adını not alın. Yapmak istediklerinizi, canınızın ne yemek istediğini, aklınıza gelen şekilleri yazın, çizin. Hatta dilerseniz bu listeye “Boşandıktan sonra yapılması gerekenler” başlığını bile verebilirsiniz!

Kendinize vakit ayırmaya başlayın

Zahmetli olduğu için yapmadığınız her şeyi yapın, elde ettiğiniz sonucun tadını çıkarın. İnsan beyni, her zaman emek vererek elde ettiği ürünü görmekten hoşnut olur, içgüdülerimiz bizden bunu ister. Hobi edinin, puzzle yapın, hep denemek istediğiniz tatları deneyin, görmek istediğiniz mekanları ziyaret edin, kısacası kendinizle başbaşa kalın ve bunun tadını çıkarın.

Aklınızda bulunmasında fayda var, insanlar kendilerini boşlukta hissettiklerinde veya boşanma gibi travmatik bir olay yaşadıktan sonra, estetik duygularında bir takım olumlu değişimler yaşar. Gördüğünüz her şey, tattığınız her yemek, hiç bilmediğiniz yeteneklerinizin ortaya çıkmasını sağlayabilir. Boşanana kadar eline fırça almamış kimi ressamların resimlerinin şu an Louvre Müzesi’nde sergilendiğini unutmayın.

Spor yapın

Beden sağlığınızı korumanız hem psikolojiniz hem de vücudunuz için önemli. Belki de, boşandıktan sonra yapılacak en önemli şey spor. Hep hayalini kurduğunuz ince bedene veya kaslı vücuda vakit ayırın. Bir süre sonra aynanın karşısına geçtiğinizde gördüğünüz değişime çok şaşıracaksınız. Zor gelen, hatta imkansız olduğunu düşündüğünüz her şeyin zamanla mümkün olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Tatile çıkmayı ihmal etmeyin

Mümkünse tek başınıza, arkadaşlarınız olmadan tatile çıkın. Ama bu tatili deniz-kum-güneş üçlüsü yerine, tarihi bir dokusu olan, farklı bir kültüre sahip bir yerde yapmayı düşünün. İster Asya’da, ister Avrupa’da, hiç birini yapamıyorsanız, en azından Türkiye’de, daha önce gitmediğiniz bir şehre gidin. Küçük şehirleri tercih etmeniz, daha farklı insanlarla tanışmanızı sağlayacaktır. Hem eğlenebilir hem de yeni ilhamlarla evinize dönebilirsiniz.

Boşanma sonrası yapabileceğiniz çok şey var. Çünkü artık tüm vaktiniz size ait. Tekrar tek başınıza, özgür bir bireysiniz ve artık kendi mutluluğunuzu her şeyin üstünde tutma fırsatınız var. Yapabileceklerinizin herhangi bir sınırı kalmadı. Bu süreçten hemen sonra nasıl bir hayat çizerseniz, bundan sonraki hayatınızın da o doğrultuda gideceğini unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz