Home Gündem Borç Para Vermeden Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

Borç Para Vermeden Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

0
Borç Para Vermeden Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

Hiçbir dostluk para ile satın alınamaz. Fakat para sebebiyle pek çok dostluk bozulabilir. Akraba ve arkadaşlara borç para vermek, dikkat edilmesi gereken çok hassas bir konudur.  Amerikalı iş adamı ve yazar Dave Ramsey, “Dostlarınıza mümkün olduğunca borç para vermeyin. Çünkü verilen borç para, geride yıkılmış dostluklara neden olabilir” diyor. Aslında Ramsey çok da haksız sayılmaz. Bu durumu belki biz kendimiz yaşamış, ya da etrafımızda çokça örneğini görmüşüzdür. Zaman zaman, uzun süredir selamı sabahı kesen arkadaşlarınızın, günün birinde “borç para lazım” diye karşınıza çıktıkları olmuştur.
Bir arkadaşınız sizden borç para istedi ve siz ne yapacağınızı bilemiyorsunuz? Zar zor biriktirdiğiniz paranın akıbeti, arkadaşınıza verdiğiniz taktirde ne olacak diye kara kara  düşünebilirsiniz. Peki ne yapmalısınız? İşte hem paranızı, hem arkadaşınızı kaybetmemek için size 5 yöntem.

1-) Büyük Olasılıkla Parayı Geri Alamayacağınıza Dair Kendinizi Hazırlayın
Eğer bir tanıdığınız sizden borç para istiyorsa, bankadan kredi çekmek yerine sizi tercih etmiş olması çok da iyiye işaret değildir ve parayı geri ödemek konusunda sorun çıkartabileceğine dair bir ipucu olabilir. Bu durumda borç talep eden kimse, sevdiğiniz ve değer verdiğiniz biri ise ve eğer istenilen meblağ sizin için çok da önemli olmayan bir meblağ ise ilişkinizin bozulmaması adına borç para yerine, parayı karşılıksız olarak vermeyi teklif edebilirsiniz. Böylelikle hem sevdiğiniz birini kaybetmez, hem de dostluğunuzu ortaya koymuş olursunuz. Tabi ekonomik durumunuz oldukça iyi ise bunu yapabilirsiniz.

2-) Bir Sözleşme Yapın
Borç olarak verdiğiniz parayı geri alabilmek için noter huzurunda yazılı bir sözleşme yapabilirsiniz. Bunun aranızdaki güven ilişkisini zedeleyip, dostluğunuza zarar verebileceğini düşünüyorsanız, şunu aklınızdan çıkarmayın; para yüzünden sizinle dostluğunu bozan birisi zaten hiç dostunuz olmamıştır.

3-) Karşılık Beklemeyin
Borç para verdiğiniz birisinin size minnet duyması elbette ki olağan bir durumdur. Ama siz kendinizi ilerde bir gün ondan karşılık beklememeye hazırlayın ki psikolojik açıdan huzurlu olabilesiniz. Karşılık beklemek insanları yoran ve  yıpratan bir durumdur. Konu her ne olursa olsun.

4-) Yardımcı Olabileceğiniz Başka Alternatifler Sunun
Sizden borç para isteyen tanıdığınız için para vermenin dışında yapabileceğiniz başka şeyler olup olmadığını anlamaya çalışabilirsiniz. Belki bir iş bulmasına yardımcı olur, ya da imkan dahilinde ise sizinle birlikte çalışmasını teklif edebilirsiniz. Öncelikle parayı nerede kullanacağını öğrenmek de isteyebilirsiniz. Direk elden para vermek yerine ödeyemediği bir faturanın ya da kredi kartınının ödemesini yapabilirsiniz. Sizden borç para isteyen arkadaşınızın finansal bir sıkıntı içinde olduğu açıktır. Bu finansal problemini giderebilecek başka alternatifler üzerinde kafa yorabilirsiniz.

5-) Gerektiğinde Hayır Demesini Bilin
Paranızı geri ödeyeceğinden emin olamadığınız ve bu durumda arkadaşlık ilişkinize zarar vereceğini düşündüğünüz birine gerektiği taktirde hayır diyebilmelisiniz. Para yüzünden ilişkilerinizin zarar görmesini istemiyorsanız, karşısındaki size kızsa da, darılsa da bunu yapmalısınız. Yukarıda da belirttiğimiz gibi; para yüzünden sizinle dostluk ilişkisini bozmayı göze alan birisi zaten hiç dostunuz olmamıştır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version