Ana SayfaHastalıklarBoğaz Reflüsü Nedir?

Boğaz Reflüsü Nedir?

-

Boğaz reflüsü toplumda çok yaygın görülen bir rahatsızlık durumudur. Boğaz reflüsü 2 biçimde ortaya çıkar. Reflü uzun zamanda ilerler. Tedavisinde birçok farklı yöntem ve teknik uygulanır. Belirtiler çok uzun sürede ortaya çıkar. Bu yüzden teşhis edilmesi çok zor bir rahatsızlık durumudur. Çok hafif belirtiler gösterir. Boğaz reflüsü doku hasarına neden olabilir. Bu yüzden ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. İyileşme süreci çok geç gerçekleşir.

Boğaz Reflüsü Sebepleri Nelerdir?

Boğaz reflüsü fazla kilolu olmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yağlı besin tüketen kişilerde çok sık görülür. Geç saatlerde yenen yemekler boğaz reflüsünü tetikler. Stres altında yaşayan kişilerin yakalanma ihtimali oldukça yüksektir. Mide yapısında gelen farklılıklar boğaz reflüsüne neden olur.

Boğaz Reflüsü Belirtileri Nelerdir?

Boğaz reflüsünün birçok belirtisi vardır. Şiddetli öksürük en belirgin belirtisidir. Seste kasılma ve yorulmalar meydana gelir. Boğaz ağrısı ve yanması görülür. Boğaza Bir şey takılmış gibi hissetmeye başlarsınız. Gırtlak bölgesinde kasılmalar oluşur. Dişlerde bozukluk ve sinüzit belirtileri ortaya çıkar. Bademcik iltihabı ve genizde oluşan akıntılar boğaz reflüsünün belirtileridir.

Boğaz Reflüsü Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boğaz reflüsü endeskobik yöntemlerle ses teli muayene edilerek yapılır. 3 ayrı tedavi yöntemi uygulanır. Yaşam tarzında değişiklik yapılmasını gerektirir. Fazla kilolardan kurtulmak gerekir. Mide ilaçları uzman doktor kontrolünde kullanılır. En son çare olarak cerahi operasyon yapılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz