Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Hastalıklar Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

-

Böbrek taşları insanlarda görülen şiddetli hastalıklardandır. Böbrek taşı şiddetli ağrılara neden olur ve imal edilmesi halinde ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu ciddi sonuçlardan uzak durmak için taşın mümkün olduğunca çabuk bir şekilde vücuttan atılması gerekir.

Böbrek taşları boyut ve konum açısından birbirinden farklılık göstermektedir. Bu nedenle böbrek taşınız varsa taşların durumunu tam olarak bilmeniz önemlidir. İdeal olan bu taşlardan henüz boyut olarak küçükken kurtulmaktır. Bu şekilde ağrılar dinecek ve ameliyat gereksinimi ortadan kalkacaktır. Uzmanlara göre böbrek taşlarının atılması için birçok yol bulunmaktadır.

Yeterli miktarda su ve sağlıklı sıvılar tüketirseniz, idrar sıklığınız artacak, bu da bir araya gelerek taşları oluşturan kristalleri meydana getiren kimyasalların atılmasına yardımcı olacaktır. Ancak enerji içecekleri ve gazlı içecekler tüketilmemelidir. Bunun yerine içerdikleri su nedeniyle taze meyve tüketimi de idrar sıklığını arttırmaya yardımcı olur.

Diğer bir yöntem ilaç tedavisidir. Böbrek taşının boyutu ve konumuna bağlı olarak hekimler farklı ilaçlar önerebilmektedir. Reçeteli olarak verilen ilaçlar ağrıyı azaltmaya veya ameliyata veya ses dalgası tedavisine gerek olmaksızın taşların yok olmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca böbrek taşını düşürmek için evde uygulanabilecek yöntemler de bulunmaktadır. Hepimizin bildiği gibi limon suyu sitrik asit içerir. Sitrik asit kalsiyum temelli taşları yok eder ve gelecekte benzerlerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Günlük tuz ve protein tüketimini sınırlandırmak da böbrek taşının atılmasına yardımcı olur. Bunun nedeni tuzun idrardaki kalsiyumu arttırarak kalsiyum temelli taşların oluşmasına neden olmasıdır. Ayrıca araştırmalara göre sodyum böbrek taşı oluşumu eğilimini arttırmaktadır.

Benzer şekilde proteinler de idrardaki sitrat düzeyini azaltırken, ürik asit, kalsiyum ve oksalat düzeyini arttırır.

Fiziksel aktivite de böbrek taşlarından kurtulmanın etkili yollarından biridir. Ancak böbrek taşları şiddetli ağrıya neden olabildiğinden fiziksel aktivite zorlaşabilir. Bu nedenle fiziksel aktivite olarak hafif yürüyüş tercih edilebilir.

Daha önce bahsedildiği gibi lif içeriği yüksek sağlıklı gıdalar tüketmek böbrek taşlarının daha hızlı bir şekilde atılması için uzmanların önerdiği yöntemler arasındadır.

Bütün bunların yanında ameliyat ve ses dalgası terapisi de böbrek taşının yok edilmesi için uygulanan yöntemlerdir. Ayrıca, üreterdeki kasları rahatlatmaya yardımcı olan “alfa bloklama” isimli bir ilaç bulunmaktadır. Bu ilaç taşların daha az ağrı ve stres ile vücuttan atılmasına yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi yapmayı düşünün. 21. yüzyıl, ama genelde...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara çeken özelliklerine...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size bu temel...