Home Hastalıklar Böbrek Taşı Nasıl Düşer ?

Böbrek Taşı Nasıl Düşer ?

0

Böbrek taşlarının düşürülme yöntemleri genel olarak büyüklük ve oluştuğu maddeye bağlı olarak değişir. Küçük böbrek taşları çoğunlukla herhangi bir müdahale olmaksızın idrar yoluna doğru hareket etmektedir. Böbrek taşı çap olarak 5 mm veya daha küçükse ilaç tedavisi olmaksızın düşmesi muhtemeldir.  Ancak bu durumda yine de günler sürebilecek ağrıları dindirmek için ağrı kesici alınabilir. Ayrıca bu süreçte bol sıvı tüketilerek idrar sıklığının arttırılması gerekir.

5mm-10mm arası çaptaki böbrek taşları ise büyümeye devam edebilir. Bu durumla kendiliğinden geçme olasılığı daha düşüktür. Böbrek taşı 10 mm’den büyük ise hekim ameliyat veya litrotripsi önerebilir. Böbrek taşlarının bir golf topu büyüklüğüne ulaşabildiği bilinmektedir. Başka problemlere neden olmadığı sürece böbrek taşlarının vücuttan atılması zorunlu değildir. Ancak böbrek taşları çoğunlukla başta ağrı olmak üzere birçok semptom ile kendini gösterir. Bu durumda aşağıdaki tedavi seçenekleri ortaya çıkar:

  • Litrotripsi şok dalgası: Litrotripter adı verilen bir cihaz ile böbrek taşı parçalanır. Bu tedavi, hasta yatışı gerektirmeden ve anestezi kullanılarak, hekim tarafından yapılır. Şok dalgası litrotripsisinde hasta bir masaya (veya daha düşük bir ihtimalle litrotripterin üzerine) uzanır. Litrotripter böbrek taşının daha küçük parçalara ayrılarak idrar yoluna ilerlemesi için vücuda şok dalgası verir.
  • Uterotroskopi: Bu tedavi yönteminde küçük bir pota kullanılarak taşı bulmak ve almak amaçlanır veya lazer enerjisi ile taş parçalanır. Bu tedavi hekim tarafından anestezi uygulanarak hastanede gerçekleştirilir. Hekim uteroskopu hastanın idrar yoluna yerleştirir ve ilerletir. Taş alınır veya büyük bir taş ise lazer jeneratörüne yerleştirilen esnek bir fiber ile küçük parçalara ayrılır ve idrar yoluna ilerlemesi amaçlanır. Hasta çoğunlukla aynı gün taburcu edilir.
  • Perkütan Nefrolitotomi: Bu prosedür de taşın konumunu belirlemek ve yok etmek için nefroskop adı verilen ince bir cihaz kullanılır. Bu tedavi hekim tarafından anestezi uygulanarak hastanede gerçekleştirilir. Büyük taşlarda taşı parçalara ayırmak için litrotripter benzeri bir ultrasonik sonda kullanılır. Hastanın birkaç gün hastanede kalması gerekebilir. Bu sürde ciltten böbreğe doğru yerleştirilen nefrostomi adı verilen küçük bir tüp takılır. Bu tüp idrarı ve böbrekte kalan taş parçalarını bir torbada toplar.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version