Ana SayfaSaç BakımıBitkisel Yağları Saçınıza Nasıl Uygularsınız?

Bitkisel Yağları Saçınıza Nasıl Uygularsınız?

-

Saçlar; kadınların en güzel aksesuarıdır. Saç bakımı için piyasada yer alan milyonlarca kozmetik ürünü bulunuyor. Yağlı, kuru ve normal olarak ayrılan saçlar için şampuanlar, bakım kremleri; saç uzatan kremler, düzleştiren kremler, saç uzatan bakım kremleri, saç maskeleri, saçın kolay taranmasını ve şekil almasını sağlayan spreyler, banyodan önce, banyo sırasında ve banyodan sonra kullanılan ürünler, saç boyları ve daha sayamadığımız bir sürü ürün.

Bu ürünleri kullanmaktan kaçınmamıza neden olan sebep ise; hepsinin içinde kimyasal madde olması. Hepimiz kabul ediyoruz ki bu ürünler saçımızdaki problemi kısa sürede çözüyor ama uzun vadede başta saçımız olmak üzere sağlığımıza zarar veriyor. Saçına özen gösteren kadınlarda, kozmetiklerden kaçınıp doğal, bitkisel yağlar ile saç bakımına yöneliyor. Bu yağları da kullanmanın bazı önemli noktaları var. Peki bitkisel yağları saçınıza nasıl uygulamalısınız?

Öncelikle hangi yağlar saç bakımında yardımcımız olacak?

Günümüzde, hemen her bitkinin yağı elde edilebilir hale geldi. Ancak her duyduğumuz bitkisel yağ, saçımıza sağlık getirmiyor. Saçlarımıza sağlık getiren saçların başında zeytin yağ geliyor.

Bitkisel Yağları Saçınıza Nasıl Uygularsınız?

Zeytin yağı; içerdiği asitler sayesinde saçınız besler ve onarılmasına yardımcı olur. Son dönemler de adını sıkça duymaya başladığımız hindistancevizi yağı da saçınızın ihtiyacı olan magnezyum, potasyum gibi mineralleri içinde barındırdığı için saçınıza sağlık getirecektir. Bu iki temel yağ dışında; tatlı badem yağı, argan yağı, ardıç yağı, jojoba yağı, çam terebentini yağı, ısırgan yağı, çörekotu yağı ve hint yağı da saçınızın kırılmasını önler, saçınıza parlaklık verir ve yumuşatır. Saç derinizin kuruluğunu önler. Güneş ve kış aylarında soğuktan etkilenmesinin önüne geçer.

Bitkisel yağların saça uygulanması

Öncelikle hazırladığınız bitkisel yağ karşımı veya tek çeşit yağı ıslak saçınıza sürerseniz daha çabuk emilmesini sağlarsınız. Saç derisine masaj yaparak uygulamanın ikinci aşamasına geçtiğinizde; saç derinizdeki kan dolaşımını arttıracak ve saçlarınızın daha çabuk uzamasını sağlayacaksınız.

Yağı saçınızda dağılmak için tarak kullanabilirsiniz. Saçınızın tamamına ulaştığınızdan emin olduktan sonra bone veya streç film yardımıyla saçınızı sardığınızda yağın emilimini arttırmış olacaksınız. En az yarım saat saçınızda kalması gereken bu uygulama, haftada bir kez düzenli olarak uygulandığında saçınızdaki farkı çok kolay fark edeceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz