Ana SayfaAşkBirinin Size Aşık Olduğunun 7 Kanıtı

Birinin Size Aşık Olduğunun 7 Kanıtı

O Size Aşık Mı?

-

O size aşık mı? Herkes tarafından bilinen odur ki aşık olduğumuzda midemizde kelebeklerin uçuştuğunu hissederiz. Bunun yanı sıra tüm bedenimizi kızartan utanma hissi, aşırı terleme, hormonal ve psikolojik değişimlerden geçen büyük etkiler. Bu semptomlar bazen o kadar açıktır ki, karşı taraf kayıtsız davransa bile o kişinin size aşık olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Necibe, aşık olduğunuzu anlamanızı ve başkalarının gerçekte sizin hakkınızda ne hissettiğini fark etmenizi sağlayacak bazı özellikleri keşfetti.

1.Hormonal Değişiklikler

Bu değişikliklerde güçlü hislerden oluşan bir grup belirli hormonun sorumlu olduğu bilinmektedir. Bu hormonların salınması ile birlikte insanlar çok iyi kontrol edemedikleri romantik duyguları ve tutkuları yaşarlar. Ancak erkeklerin aşık olma durumları kadınlardan farklıdır.

İlk olarak, duygusal ve cinsel tercihleri ​​eşleşir: erkekler oksitosin nedeniyle daha romantik, hassas ve dikkatli olurken, kadınlar testosteron nedeniyle bir enerji patlaması ve yüksek frekanslı bir tahrik yaşarlar. Fakat ne yazık ki, hormonların seviyesi normal durumuna döndüğünde, kadınlar o yaşatılan özel anları, erkekler ise samimiyeti ve içtenliği özlemeye başlarlar.

2.Ses Değişiklikleri

Tutkulu aşk dönemi bittiğinde bile bedenlerimizdeki değişimler durmaz. Örneğin sesimiz hala değişik tondadır. Bir araştırmaya göre, bir kadın sevgilisiyle konuştuğunda, sesi bilinçsizce daha yumuşak ve daha yüksek olur. Öte yandan, diğer araştırmalar, kadınların ses perdelerini daha çekici hale getirmek için daha fazla titreşimle daha düşük seviyelere getirebileceğini ortaya koymaktadır.

Ama şu ki, erkekler bilinçsizce ses perdesi yüksek ve “kadın” olan kadınları tercih ediyorlar. Her şey içgüdülerimizle ilgili: Böyle bir ses bir kadının özenli ve güvenilir olduğunu ve uzun süreli bir ilişki için hazır olduğunu gösterir. Daha düşük tonda bir ses, erkekleri yalnızca fiziksel olarak ilgilerini çeker, çünkü çoğunlukla cinsel olarak bakmaktadırlar.

3.Utanma

Hayallerindeki gibi bir erkek ya da kızı hayatınıza girdiğinde, size gülümser ve geçer. Özel bir şey gibi görünmeyebilir, ancak yanaklarınız zaten çoktan kızarmıştır ve bununla ilgili hiçbir şey yapamazsınız.

Modern psikologlar, utanmanın aslında şahane bir durum olduğunu ve sizi daha çekici hale getirdiğini keşfetmişlerdir. Bir teoriye göre, “fark edilme” korkusuna doğal bir tepkidir. Psikolog Ray Crozier pek çok kişiye röportaj yapmalarına neden olan durumlar hakkında, utanç verici olaylarla bağlantılı olmayan, özel bir şeyin potansiyel maruziyetini içerdiğini ortaya çıkardı. Utanma hissi, sizin sırrınızı ortaya çıkaran fizyolojik bir tepki olabilir. Fakat bu başka bir kişiye nasıl cazibe kaynağı olabilir? Çok Kolay: böyle durumlarda, kızarık yüzünüz, aşırı utanmadan kaçınmak istediğinizi gösterir, utangaç ve daha az narsistik bir insan izlenimi verir. Ve eğer kızarmanın kontrol edilemez olduğunu düşünürsek, bunun dürüstlüğün en güvenilir özelliklerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

4.Erkek Kemikleri Güçlenir

Erkekler için en iyi haberler! Los Angeles’taki California Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar, uzun süreli ilişkilerde erkeklerin  (özellikle 25 yaşından büyükler) daha güçlü ve sağlıklı kemiklere sahip olduklarını göstermektedir. Ama burada önemli bir etken var: Bir ilişki veya evlilik kadın tarafından bakılıyor ve destekleniyorsa daha mutlu olunuyor. Bir kadının etken olmadığı ve erkeğine sevgi göstermediği durumlarda, düşük kemik kuvvetinin ortaya çıkmakta olduğu görülmüştür.

5.Büyüyen Göz Bebekleri

Gözler, ilişkinin başlangıcında çok önemli bir rol oynar ve gözlerimizin değişimi ve hareketleri, sevgilimizle vakit geçirirken ruh halimizi anlamaya yönelik en güvenilir sinyallerdir.

Bilim adamları, büyüyen göz bebeklerinin sadece ışık etkisiyle değil, aynı zamanda duygusal durumumuza da bağlı olduğunu kanıtlamışlardır. İnsanların birbirlerinin gözlerinin içine bakmalarının nedeni budur. Bilinçsizce sevdikleri kişide görülebilir etkiler olup olmadığını anlamaya çalışırlar.

6.Acı Veren Durum

aşk acısı

“Karışıklık, sinirlilik, ruh hali değişimleri, iştahsızlık ve yorgunluk” korkmayın bunların hepsi aşık olmaktan kaynaklanan semptomlar listesinde yer almaktadır. Bedenlerimiz, gerçekten güçlü duygular tarafından ele geçirildiğimizi bilmemizi istemektedir.

Kortizol, bir stres hormonu, ıstıraplarımızın nedenlerinden biri olabilir çünkü bir insan aşık olduğunda, çok fazla duygu ve büyük stres yaşarlar. Mesela, midemizdeki kan damarları daralmakta ve bulantı hissedilmektedir. İlişkimizin daha istikrarlı hale gelmesi ve daha fazla belirsizlik olmaması durumunda tüm hoş olmayan belirtileri doğal olarak ortadan kalkar. Ancak bazen bu duygular bir düğün sırasında veya bir ilişkide bir şeyler ters giderse tekrar gelebilir.

7.Süper Güçler

Muhtemelen acil durumlarda insanların imkansız şeyler yaptığını duymuşsunuzdur. Kaza anında araba altında kalmış çocuklarını kurtarmak için araçlarını kendi elleriyle havaya kaldıran anneleri görmüşsünüzdür.

Bizi ele geçiren iki büyük etki, sevgi ve korku, kelimenin tam anlamıyla bize süper güçler veriyor. Bu güç ebeveynlerde her daim daha fazladır. Aşık insanlarda da hatırı sayılır miktarda bulunmaktadır. Bu durum aşık olduğumuzda sistemlerimize salınan oksitosiden kaynaklanır ve aslında fiziksel acıya olan toleransımızı artırabilir. Bu nedenle, bu güçlü ve güzel duyguyu yaşayan insanlar sevdikleri için her şeyi yapabileceklerini düşünmekte ve gözlerini karartmaya meyillidirler.

Yazar: GülŞah

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz