Ana SayfaModaBir Kere Aldatan Erkek Bir Daha Yapar Mı?

Bir Kere Aldatan Erkek Bir Daha Yapar Mı?

-

Günümüzde aldatılma olayları yüzünde birçok ilişki hatta evlilik bitiyor. Bunun sonucunda ilişki yaşama korkusu oluşan kadınlar ve güven problemleri ortaya çıkıyor.  Aldatma olayı yalnızca erkeklerin yaptığı bir davranış değil. Günümüzde kadınların aldatma oranları da oldukça yüksek. Kadınlar daha çok duygusal sebepler yüzünde aldatırken; erkekler cinsel nedenlerden dolayı aldatıyor. Yapılan araştırmalara göre aldatan erkek cinsel açıdan duydukları merak nedeniyle aldatıyor. Farklı tecrübeler yaşama heyecanı da sebeplerden biri.

Evli çiftler arasında aldatma olayının, bekar çiftlere kıyasla daha fazla olduğu söyleniyor. Bunun sebebi ise evlenen erkeklerin zamanla heyecanını yitirmesi ve farklı heyecan arayışına girmesi olarak gösteriliyor. Erkekler aldatma olaylarının çoğunda duygusal bir beklentiye girmeden yalnızca cinsel heyecanlara dayalı bir ilişki yaşıyor. Çünkü var olan düzgün ilişkiye kıyasla gizli saklı yaşanan ilişkiler erkekleri daha çok heyecanlandırıyor ve ilişkiyi cezbedici bir hale getiriyor. Erkekler de heyecanını canlı tutmak adına aldatma yoluna başvuruyor ve bunu sürekli hale getiriyor.

Erkeklerin aldatmasının arkasında yatan birçok sebep var. Erkeklerinde sık sık dile getirdiği ve arkasına sığındığı bahanelerden en bilineni, ayağına gelen fırsatı kolay kolay tepemiyor olmaları. Bunun yanında; heyecanı canlı tutma isteği, aşık olma, arkadaşlar arasında popülerlik, sarhoşluk ve eşi ile yaşadığı sorunlardan kaçma erkeklerin aldatma sebeplerinden en yaygın olanları. Rahat ortamda büyüyen erkeklere kıyasla daha tutucu çevrede yetişmiş erkekler aldatmaya daha meyilli oluyor.  Empati yeteneği yüksek, kontrollü ve disiplinli bir şekilde yaşayan kişiler aldatmaya daha az meyilli olurken; stresten ve gerginlikten sürekli kaçma eğiliminde olan kişiler aldatmaya daha yatkın oluyor.

Aldatan Erkek Bir Daha Aldatır Mı?

Bu sorunun cevabı deneyime, yaşa, sosyal çevreye göre farklılık gösterebilir. Aldatma eyleminden sonra aldatan erkek açısından yaşanan durumlar da bu sorunun cevabının değişkenlik gösterme sebeplerinden biri. Örneğin aldatma sonrası oldukça büyük kayıplar vermiş, acı çekmiş bir erkek bir daha aldatmayabilir. Aldatma olayı sonrasında yaşanan pişmanlıklar bir daha bu sürecin yaşanmamasını sağlayabilir. Çünkü insanlar hata yapabilir ve yaptıkları hatadan ders alarak yaşamını sürdürür.

Genellikle aldatma olaylarından sonra çiftler çok daha sancılı bir sürece girerler. Yaşanan olaylar sonrasında aldatılan taraf daha kontrollü ve şüpheci davranmaya başlar. Bu durum daha büyük problemler ortaya çıkarabilir. Aldatılan taraf olayın kendiyle ilgili olduğunu düşünerek özgüvensiz bir hale geliyor. Güven problemi yaşamaya başlıyor. Bunun sonucunda da oldukça yıpratıcı başka dönemler yaşanmaya başlanıyor. Bu şekilde davranmak , bir daha aldatılma korkusu ile daha kontrolcü olmak karşı tarafa ‘güvenilmez bir yapısı’ olduğu mesajını veriyor.

Kısacası yapılan araştırmalar “aldatan erkek bir daha aldatır” şeklinde yorumlanıyor olsa da; bu durum kişinin yaşına, ekonomik durumuna ve yaşanılan ilişkinin karakterine göre oldukça farklılık gösteren bir durumdur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz