Home Kitap Bir de Kendisinden Dinleyin: İcatlarım – N. Tesla

Bir de Kendisinden Dinleyin: İcatlarım – N. Tesla

0

Tesla’nın kendi ağzından hayatı anlattığı İcatlarım, şimdiye kadar okuduğum en akıcı otobiyografi kitaplarından biriydi. Tesla, kitabında yalnızca icatları ve başarılarını değil; her iki elini de kullanabilmesi, gözlerinin bozulmaması için babasının kitap okumayı yasaklaması ve Edison’la geçen anıları gibi özel detayları da kaleme almış. Tesla’nın hayatını tepeden tırnağa öğrenmek isteyenler için İcatlarım mükemmel bir kaynak olacak…  

  Nikola Tesla, kendi döneminde tam olarak anlaşılmamış bir bilim insanıdır. Anlaşılmadığı için kıymeti bilinmemiş olsa da yüzlerce fikrin patentini almış bir deha. Tesla’nın fikirleri, ölümünden sonra kabul görmüş ve popülaritesi artmıştır. İcatlarım, tamamen Tesla’nın kendi kaleminden çıkan ve hayli sürükleyici bir otobiyografidir.

Tesla, henüz çocuk yaştayken farklılığını sezmiş ve deneyler yapmaya başlamıştır. Aklına gelen fikirler, beyninde şimşek çarpmasına benzer bir etki uyandırır. Tesla, buluşlarını hayata geçirmeden önce, tüm süreci zihninde canlandırmayı tercih eder. Bu sayede uygulamaya geçtiği andan itibaren tüm akış hayal ettiği şekilde sonuçlanır.

Nikola Tesla, çalışmalarına yoğun olarak devam ettiği zamanlarda yarım saat uyuyarak dinlenir. Aynı zamanda kahvenin de sigara ve alkol kadar zararlı olduğunu savunur. Dahi Tesla, her iki elini de kullanabilir. Ayrıca babası, gözlerinin bozulmaması için kitap okumasına engel olmaya çalışır. Fakat bilime gönülden bağlı olan bu deha, okumaktan asla vazgeçmez.

İş hayatına atıldıktan sonra sürekli şehir ve ülke değiştiren Tesla, bu serüvenleri sırasında Thomas Edison’la tanışır. Ve gizli bir çekişme başlar…

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version