Home Moda Ünlüler “Bilim Adamı” Yerine “Bilim İnsanı” Demek için 10 Sebep

“Bilim Adamı” Yerine “Bilim İnsanı” Demek için 10 Sebep

0
Josephine Cochrane

Bilim ve bilimsel araştırma, icatlar, teknoloji hep erkeklerle bağdaştırılan konulardır. Halbuki günlük hayatımızda kullandığımız testereden araba camı sileceğine, bulaşık makinesinden kurşungeçirmez yeleklere birçok buluşun altında kadın mucitlerin imzası vardır. Bu kadın mucitlerden bazılarını sizlere tanıtmak istedik.

1-Josephine Cochrane: Bulaşık makinesi

Josephine, değerli tabaklarının elde yıkanırken kırılmasına sinirlenip basınçlı suyla çalışan ilk bulaşık makinesini icat etmiş. O dönemlerde evlerde sıcak su sistemi genellikle bulunmadığından, daha çok oteller ve restoranlar tarafından satın alınmış. Kadının yeri profesyonel hayatta fazlalaştıkça, bulaşık makineleri de evlerdeki yerini almış.

2-Grace Hopper: BM-Harvard Mark 1

Grace Hopper

“Bilgisayarların anası” olarak da bilinen Amiral Dr. Grace Murray Hopper, Dünya Savaşı’ndan sonra Harvard’ta çalışmaya başlamış ve burada IBM-Harvard Mark 1 isimli ilk zengin donanımlı bilgisayarı geliştirmek üzerine çalışmış.

Ayrıca, yazıyı bilgisayar diline çeviren “compiler” donanımının da yaratıcısı. Bilgisayar problemleri için söylenen “bug” sözcüğü ve COBOL isimli kullanıcı dostu ticari bilgisayar yazılımında da Hooper’ın imzası bulunuyor.

Bunca başarılı çalışmanın üzerine Hopper, yaşarken aldığı ödüllerle kalmamış öldükten sonra bile 30 üniversiteden onur ödülü almıştır.

3-Mary Anderson: Araba camı sileceği

Mary Anderson

1900’lerin başlarında sürücüler, karlı ve yağmurlu havalarda camların önü doldukça durup camlarını silmek zorundaydı. Mary Anderson bu problemi mükemmel bir buluşla çözümledi. Bu zamanda araba herkes tarafından kullanılan bir araç olmasa da 1903 yılında icat ettiği cam silecekleri oldukça ilgi gördü. Artık sürücülerin camlarını silmeleri için yapmaları gereken tek şey arabaya yerleştirilen bir kolu indirmeleriydi.

Bazı insanlar Anderson’ın bu buluşuna dikkat dağıtıcı olabileceğini öne sürerek karşı çıktılar. Fakat Anderson aletin patentini aldıktan 10 yıl sonra, artık her araçta bir cam sileceği bulunuyordu. Ayrıca 1917 yılında, manüel sileceğin geliştirilmişi olan otomatik cam sileceğinin patenti de bir kadına ait: Charlotte Bridgwood’un “Storm Windshield Cleaner”ı.

4-Hedy Lamarr: Gizli iletişim sistemleri

Hedy Lamarr

Lamarr’ın icadı radyo dalgalarıyla gönderilen gizli mesajları korumak için dalgaları manipüle eden bir kodlama sistemi şeklinde tasarlanmış.

Lamarr Avusturya’da büyümüş. 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi sempatizanı olan ve Hitler’in ordusunun bir üyesi olan milyoner bir adamla evlenmiş. Evliliği süresince kocasının katıldığı iş toplantıları sayesinde gelişmiş silahlar hakkında kendisini geliştirmiş.

Nazilerin ve kocasının fikirlerine karşı olan Lamarr önce Londra’ya, sonrasında ise ABD’ye kaçmış. Anthiel’le icat ettiği bu araç, 2.Dünya Savaşı sırasında Nazilere karşı kullanılmak üzere tasarlanmış fakat yaygın olarak kullanımı icat edildikten 20 yıl sonra başlamış.

[irp posts=”2561″ name=”Yunanistan’da Gezilecek En Yakin Noktalar”]

5-Tabitha Babbitt: Yuvarlak testere

Yuvarlak testerenin icadından önce yaşamış olsaydınız ve herhangi bir şeyi testereyle kesmeniz gerekseydi bunu maalesef tek başına yapamazdınız. Çünkü eski tip testereler ile bir şey kesebilmek için 2 kişiye ihtiyaç duyuluyordu. Fakat Tabitha Babbit, insanların bu sorununa icat ettiği yuvarlak testereyle bir son verdi. Massachusetts Shaker topluluğunun bir üyesi olarak mobilya yapımında kullanılan birçok alette de Babbitt’in imzası bulunuyor; fakat Babbitt, bu buluşları için patent alma gereği duymamış.

Tabitha Babbitt

6-Stephanie Kwolek: Kurşungeçirmez yelek

Stephanie Kwolek, günümüzde kurşun geçirmez yeleklerin yapıldığı materyalin icade. Kevlar denen bu material, sert ve dayanıklı oluşuyla asma köprülerin halatlarında, kayak ve kamp malzemelerinde de kullanılıyor.

Stephanie Kwolek

7-Alice H. Parker: Gazlı fırın

Eğer bugün merkezi ısıtmalı bir binada yaşıorsanız, bu rahatlığı yaklaşık 100 yıl önce yaşamış Alice H. Parker’a borçlusunuz. Parker, 1919 yılında patentini aldığı gazlı fırın ile, merkezi ısıtma sisteminin de mucidi ünvanını kazandı.

Alice H. Parker

8-Dr. Ellen Ochoa: Optik analiz sistemleri

Dr. Ellen Ochoa, ilk Latin-Amerikan astronot, ayrıca NASA’da bilim insanı olarak çalışıyor. Daha sonra ‘Optik Analiz Sistemleri’ adını verdiği buluşuyla, karmaşık robot parçalarının kalite kontrolünü görece daha kolay hale getiriyor.

Dr. Ellen Ochoa

9-Dr. Maria Telkes: Ev güneş enerjisi sistemi

İlk ev güneş enerji sistemlerinin yaratıcısı olan biyofizikçi Telkes Macaristan doğumlu; daha sonra ise 1925 yılında Amerika’ya taşınıyor.

Telkes Amerika’ya “Westinghouse Elektirk”’te ARGE departmanında mühendis olarak geliyor ve yenilenebilir enerji konusunda çalışmalarına başlıyor. Sonrasında ise güneş enerjisiyle çalışan sistemler üzerine uzmanlaşıyor.

Dr. Maria Telkes

10-Dr. Patricia Bath: Lazer katarakt ameliyat cihazı

Dr. Patricia Bath, 1988’de patentini aldığı katarakt tedavisi yöntemini bulan doktor olma unvanına sahip. Katarakt Laserphacoprobe’u olarak adlandırılan bu yöntem, diğer yöntemlerden çok daha kullanışlı ve kesin sonuçlar veriyor.

Dr. Patricia Bath

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version