Ana SayfaTeknolojiBilgisayar Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Etmelisiniz?

Bilgisayar Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Etmelisiniz?

-

Teknolojinin gelişmesi insanların işlerinin daha kolay halletmesine yardımcı olmuştur. Teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan cep telefonları, televizyon, tablet ve bilgisayarlar gün geçtikçe daha çok gelişmektedir. Bu gelişim işlerimizin daha kolay yapılması anlamına gelmektedir. Özellikle bilgisayar üretildikten sonra birçok iş yerlerinde işlerin yürütülmesi çok daha kolay olmuştur.

Bilgilerin depolandığı bilgisayar gün geçtikçe daha az yer kaplayarak daha çok bilgi hafızasına kaydetmektedir. Bu kayıtlar sayesinde aradığımız bir belgeyi saatlerce aramaktansa saniyeler içinde arama motorundan bulabiliyoruz. Her yerde taşıdığımız diz üstü bilgisayar alırken bazı özelliklerine dikkat etmeliyiz. Mesela depo boyunun yani RAM’ı ne kadar neler yapabiliyor. Gibi özelliklerine dikkat ederek aldığımızda daha uzun ömürlü kullanımlar sağlayabiliriz.

Bilgisayar alırken marka ve modele dikkat edilmeli mi?

Dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilen genellikle şekli olamamalıdır. Bilgisayar alırken marka tabi ki önemlidir. Bilgisayarların içerisinde bulunan donanımsal olarak bilinen parçaların markaya göre değişim göstermektedir. Bu yüzden marka önemli bir ayrıntıdır. Her markanın farklı ürettiği gerek hard disk gerek Ram boyutu göz önüne alınarak tercih edilmelidir. Bu ayrıntı ile bilgisayarların daha uzun yıllar kullanmasını ve dayanıklılığını ölçebiliyoruz. Bilgisayar alırken soracağımız ram boyutu ve hard disk özelliği ile bilgisayarın ne kadar dayanabileceğini ölçmek mümkündür. Ayrıca bilgisayarı ne için kullanacağımızı bildiğimizde ona göre tercih edebiliriz. Mesela oyun oynamak için alınacaksa bunun için özel tasarlanmış bilgisayarlara ulaşmak mümkündür.

İşlemcinin yaptığı işlere bakılmalı

Dizüstü bilgisayar almak isteyenlerin dikkat ettikleri işlemcinin özellikleri yapacağınız iş için değişim göstermektedir. Bir bilgisayarın yapacağı işleri genellikle işlemcilerin yetenekleri belirler, bu yüzden yapacağımız işe göre işleminin ne kadar iş yapacağına göre ayarlamak daha kolay çalışmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca bilgisayarı neye göre kullanacağımız alacağımız bilgisayar için çok önemlidir. Bu yüzden genellikle satın almak istediğimiz bilgisayarın özelliklerine dikkat etmemiz önemli bir ayrıntıdır. Bir diğer önemli şey ise anakarttır, bu anakartlar bilgisayarın beyni olarak gördüğümüz için dikkat edilmesi gereken bir özelliktir. Her markanın kendine özgü bir anakart ürettiğini düşünürsek seçeceğimiz markada iyi bir anakart tercihi için dikkat edilen özelliklerdendir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz