Ana SayfaEstetikBıçak Altına Girmeden Yapılan Güzelleştirme Uygulamaları

Bıçak Altına Girmeden Yapılan Güzelleştirme Uygulamaları

-

Aynaya baktığınızda gözlerinizdeki küçük kırışıklıkları, yaşlanma belirtilerini ve sarkmış derinizi görmek canınızı sıkabilir. Canlı ve parlayan bir cilt tüm kadınların görmekten hoşlanacağı bir durumdur. Bıçak altına girmeden zamanı geri almak için birkaç seçenek vardır. Yüzünüzde oluşan yaşlanma etkilerini ameliyat olmadan kozmetik işlemlerle yumuşatabilirsiniz.

Kırışıklık tedavisi

Yüzünüzde oluşan kırışıklıklar için botox uygulamaları geçici bir düzeltme sağlayabilir. Botulinum bakterilerinden alınan toksinin saflaştırılmış bir versiyonu, botoxta dolgu maddesi olarak kullanılır. Minik dozlarda uygulanan bu toksin, göz kenarlarındaki kırışıklıkları, kaşlar arasında oluşan çizgileri ve buna benzer etkiler gösteren yüz kaslarını rahatlatır. Botoks atışları yalnızca birkaç dakika sürer ve çok az ağrı hissedilir. Bu tedavide sonuçlar 3 ile 7 gün arasında görülmeye başlanır. Bir hafta içinde cilt daha pürüzsüz bir hale gelirken, çizgiler ve kırışıklıklarda gözle görülür bir azalma oluşur. Yalnız botoksun etkisi kişilerin cilt yapılarına göre 3 – 6 kadar sürer ve bu süre sonunda yaşlanma belirtilerinin tekrar görülmemesi için uygulamanın tekrarlanması gerekir.

Bıçak Altına Girmeden Yapılan Güzelleştirme Uygulamaları

Kimyasal peeling

Kimyasal peeling yapılırken, cildin dış tabakalarındaki ölü hücreleri temizlemek için bir asit çözeltisi kullanılır. Çözelti sıklıkla glikolik asit, laktik asit, salisilik asit, fenol veya trikloroasetik asit (TCA) karışımından oluşur. Kimyasal peeling uygulanması yaklaşık 15 dakika sürebilir ve bu süre içinde cildiniz biraz tahriş olabilir. Uygulamadan sonraki birkaç gün içerisinde, cildinizin üst tabakaları soyulacak ve daha pürüzsüz görünümlü bir cilde kavuşacaksınız.

Kimyasal peeling, yaşlanma noktalarını, ince çizgileri, sivilce izlerini ve güneş hasarından veya yaşlanmadan kaynaklanan kırışıklıkları azaltabilir. İstediğiniz sonuçları elde edene kadar birkaç haftada bir uygulama tekrar edilebilir.

Bıçak Altına Girmeden Yapılan Güzelleştirme Uygulamaları

Mikro dermabrasyon

Dermabrazyonda cildin üst tabakaları temizlenerek cildin yenilenmesi sağlanır. Şiddetli güneş yanıkları dermabrazyon ile  tedavi edilebilir ancak kanamaya neden olur ve iyileşme süresi bir hafta sürer. Mikro dermabrasyon cerrahi bir işlem değildir. Kimyasal ve lazerle yapılan cilt yenileme işlemlerinden farklı olarak, mekanik bir şekilde cildin soyulması işlemidir. Ağrısız olduğu için tercih edilir. Cildin dış tabakasının temizlenmesi ile kahverengi lekeler ve akne izleri azaltılabilir.

Bıçak Altına Girmeden Yapılan Güzelleştirme Uygulamaları

Mikro dermabrasyon uygulanırken ölü cilt hücreleri yüzünüzden emilir. Uygulamadan sonra, yeni cilt pembe bir görünüm kazanır ve cilt sıkılaşır. Yaklaşık 24 saat içinde cildin rengi normale döner. Farklılıkları açıkça görebilmeniz için, birkaç hafta arayla 10 seans kadar uygulamanız gerekir.

Termage (Termaj) ile yüz gençleştirme

Sarkık ciltler için Thermage yöntemi kurtarıcı bir yöntem olabilir. Thermage cihazı cildinizi ısıtmak için radyo frekans dalgalarını kullanır. Isı, vücudunuzda cildi sıkılaştıran kolajen yapımını artırmaya yarar. Thermage ağrılı olabilir, ancak bu tedavi genellikle etkili sonuçlar verir.

Non ablatif lazer

Non ablatif lazerler, dış tabakaya zarar vermeden cildin alt katmanlarına girerler. Cildinizin kolajen üretmesine, ince çizgileri azaltmasına, ton ve sıkılığı geliştirmesine yardımcı olurlar. İşlem acı vericidir, bu nedenle doktorunuz cildinizi uyuşturmak için ilacı yüzünüze sürebilir. Non ablatif lazerler üst deriye zarar vermediğinden, diğer tedavilerde olduğu gibi iyileşme süresi uzun değildir.

Non ablatif lazer terapisi, günlük hayatından kopmadan cilt tonu ve dokusunu iyileştirmek isteyen insanlar için iyi bir seçenektir. Bir uygulamadan sonra cildinizde hafif kızarıklıklar oluşabiir, ancak hızlı bir şekilde iyileşirsiniz. En iyi sonuç için, birkaç hafta ara ile 4 ya da 6 seans uygulamalısınız.

Bıçak Altına Girmeden Yapılan Güzelleştirme Uygulamaları

Siyah ve kahverengi lekeler için non ablatif lazer kullanılabilir. Non ablatif lazerler özellikle gebelik sırasında oluşan kahverengi lekelerin (melazmanın) tedavisinde başarılıdır. Dört seanstan sonra cildinizdeki farkı görebilirsiniz.

Diode lazer

Şiddetli akne sorunu olan insanlar diode lazer ile etkili sonuçlar alabilirler. Diode lazer akne oluşumuna neden olan yağ bezlerini yok edebilir. Non ablatif lazerler gibi, cildin dış tabakasına zarar vermeden yüzeyin altına girerler. İşlemden sonra ciltte kızarıklıklar oluşabilir, ancak kısa bir süre sonra yok olurlar. Birkaç gün içinde iyileşme görülür. En iyi sonucu almak için birkaç seansa ihtiyacınız olabilir. 6 ay gibi bir sürede tamamen aknelerden kurtulmanız mümkündür.

Intense pulsed light (IPL)

Lazerler gibi, IPL yüzeyin altına giderek dermis olarak adlandırılan alt deri tabakasına işler. Ülkemizde daha çok epilasyon yapmak için kullanılsa da cilt yenileme işlemlerinde de kullanılabilen bir tekniktir. Intense pulse light tekniğinde cildi yenilemek için kısa süreli ışık atışları ile ölü hücreler yok edilir. Lazerden farklı olarak IPL, aynı zamanda farklı lekeleri tedavi edebilen geniş bir ışık yelpazesi kullanır. Tedavi genellikle ağrılıdır, bu nedenle tedavi sırasında antiseptik kremler kullanılır.

Bıçak Altına Girmeden Yapılan Güzelleştirme Uygulamaları

Intense pulse light tekniği ciltteki kırmızı noktalar yok edilebilirken, göz çevresindeki koyu lekeler hafifletilebilir. IPL, pigmentli hücreleri yok ederek istenmeyen renk dalgalanmalarını (melasma ve yaş lekeleri gibi) da ortadan kaldırabilir. Aynı zamanda ciltteki ince çizgileri ve kırışıklıkları önleyen kolajen yapımını artırır.

Kozmetik dolgu maddeleri

Kozmetik dolgu maddeleri, kırışıklıkları azaltır ve alttaki dokunun sıkılaşmasını sağlarlar. Doktorlar onları doğrudan sorunlu bölgelere enjekte ederler. Kollajen, en eski ve bilinen en iyi kozmetik dolgu maddesidir. Daha yeni seçenekler arasında hyaluronik asit, kalsiyum hidroksilapatit, laktik asit, polimetilmetakrilat (PMMA) ve kendi uyluk veya karnınızdan gelen yağ dokuları bulunur.

Hiyalüronik asit enjeksiyonu ile yapılan dolgu uygulamalarında, sonuçlar 9 ay veya daha uzun süre sonra oluşabilir. Kollajen enjeksiyonlarının etkileri değişir, ancak 3-6 ayda bir daha tekrarlamaya ihtiyacınız olabilir. Yağ hücreleri ile yapılan dolgu uygulamalarında etki süresi 4 ila 6 ay arasındadır. PMMA’nın sonuçları genellikle uzun ömürlüdür.

Bıçak Altına Girmeden Yapılan Güzelleştirme Uygulamaları

Dolgu maddeleri, göz çevresindeki çökük kısımları doldurarak yorgun görünümlü dokuları ve gözlerin altındaki koyu halkaları azaltabilirler. Bu teknik, yüzünüzdeki gölgeleri ve gözlerinizdeki çökük görünümü yok etmek için kullanılır. Kollajen ve hiyalüronik asit içeren dolgular dudakları dolgunlaştırmak için kullanılabilir. Dudaklara yağ hücrelerinin enjekte edilmesiyle uzun süreli sonuçlar alınabilir.

Karar Verme

Cerrahi olmayan kozmetik işlemler risksiz değildir. Cildiniz hassas olabilir ve  enjekte edilebilir dolgu maddelerinin anesteziklerine karşı alerjik reaksiyon geliştirebilirsiniz. Kimyasal peeling, mikrodermabrazyon ve lazerler skar yaratmaya veya cildinizin rengini kaybetmesine neden olabilir. Fakat genellikle kozmetik cerrahiden daha az risklidirler. Prosedürü planlamadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini dermatologunuzla konuşun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz