Ana SayfaKişisel BakımBiberiye Yağı Kullanımı

Biberiye Yağı Kullanımı

-

Biberiye bitkisinden elde edilen bu yağ, uygun şekilde kullanıldığında biberiye yağı kullanımının birçok yararı vardır. Keskin ve odunsu kokuda olan bu yağın fazlası ile kullanım alanı mevcuttur. Biberiye yağı ağırlıklı olarak kullanım şekli masaj ya da soluma yolu ile gerçekleşir.

Öncelikle biberiye yağının cilde faydaları, kırışıklık ve ince çizgilerden korunmaya yardımcı olur. Antioksidan özelliğinden dolayı kanın akışını hızlandırır buda cildi gerginleştirip güzelleştirir.

Biberiye yağı saç için de oldukça faydalıdır. Saçların kök ve diplerine canlılık verip dolgun güzel bir görüntü oluşturur. Saçların beyazlamasını geciktirmek için saç diplerine yavaşça masaj yapılır. Bu masaj saç rengi açısından önemli olduğu kadar saç köklerini güçlendirerek saçların oldukça sağlıklı uzaması açısından fazlası ile yararlıdır. Aynı zamanda kepek sorununa da iyi gelmektedir. Biberiye yağını şampuanınıza ekleyebilir veya su ile karıştırıp saçlarınıza uylulayıp iyice durulayarak da etkisini görebilirsiniz.

Biberiye yağı aynı zamanda zihin açıklığı sağlamak için de kullanılır. Depresif ruh halini düzeltmek, solunum yollarını rahatlat için de kullanılır. Bu alanlarda etki göstermesi için biberiye yağını bir mendile birkaç damla damlatıp koklamak yeterli olacaktır.

Biberiye yağı selülit tedavisinde de etkili olmaktadır. Etkili olduğu için bir iki damla yağı sorunlu bölgeye damlatarak sert bir şekilde yoğurma hareketi ile masaj yapılarak etkisi görülür.

Biberiye yağının kan dolaşımını hızlandırıp metabolizmayı hızlandırma etkisi olduğu için uygun diyetin yanında kullanıldığı zaman etkili olduğu görülür. Yağ yakımına yardımcı olur. Hazımsızlık, kabızlık gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de yardımcı olur.

Aynı zamanda biberiye yağı akne problemleri, baş ağrısı, bronşit, hafıza, kabızlık, kas ağrıları, öksürük, sinüzit, zihin açılığı içinde fazlası ile yararı vardır.

Yalnız biberiye gibi etkili bir yağı yüksek tansiyon, epilepsi hastaları ve hamileler kullanmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz