Ana SayfaKişisel GelişimBeyin Gücünü Arttıran 8 Besin Maddesi

Beyin Gücünü Arttıran 8 Besin Maddesi

Beyin Gücünüzü Kullanın...

-

Beyin gücü nasıl kullanılır isimli yazılara çok yerde rastlamışsınızdır. İnsanın beyninin %3-5’ini kullandığını da duymuş olmalısınız. İnsanoğlu çok daha büyük işler başarabilmek için, beyin gücü geliştirme konusunda hep bir arayış içinde olmuştur. Kimisi de, beyin gücü ile nesneleri hareket ettirme meraklısıdır. Nitekim, herkes bir şekilde, beyninin gücünü geliştirmek, hafızasının potansiyelini arttırmak ister.

İçinde bulunduğumuz çağda insanların, beyin gücünün ve hafızasının zayıflamasına ve unutkanlığın artmasına sebep olabilecek pek çok etken var. Teknoloji, insanlara bir taraftan kolaylıklar sunarken, diğer taraftan zihnin fazlaca yorulmasına ve hasar görmesine, hafızanın zayıflamasına sebep oluyor. Neyse ki hafızanızı güçlendirecek, beyin gücünü geliştirecek besinleri tüketerek bu zararların önüne geçmek mümkün. İşte beyin gücünü geliştirmek için tüketilebilecek 8 besin maddesi.

1-) Kabak Çekirdeği ve Ay Çekirdeği
E vitamini açısından çok zengin olan bu besin maddelerinin bir fincanı, günlük ihtiyacın  %60’ını karşılayabiliyor. Beyin hasarlarını gideren bu iki çekirdek inme riskini azalttığı gibi, düzenli olarak tüketildiğinde, alzheimer riskini de %67 azaltıyor.

2-) Avokado
E vitamini ve oleik asit açısından zengin olan avokado, beyin sağlığı için oldukça yararlı bir besin. Oleik asit, beyinde hareket hızını arttırarak, bilişsel gücü geliştiriyor.

3-) Tarçın
Tarçın, pek çok hastalığa karşı etkili süper bir besin maddesidir. Tarçında yüksek oranda manganez bulunur. Manganez ise beyin sağlığı için hayati bir öneme sahiptir. Yapılan bir çalışanın sonucunda, tarçın kullananların hafıza gücünün ve görsel-motor testlerdeki performansının, diğer insanlara göre çok daha fazla olduğu görülmüştür.

4-) Kekik
British Journal’da yayınlanan bir makaleye göre, beş gün boyunca günde iki kere düzenli olarak kekik tüketenlerin, ruh halinin daha iyiye gittiği, gevşeme sağladığı ve beyin dalgalarında artış olduğu gözlenmiştir. Nöronal hasarlara karşı beyni koruyan kekik, beynin bilişsel işlem performansını arttırmaktadır.

5-) Patates
Karotenoid açısından oldukça zengin olan patates, bilişsel gerilemeyi ve beyinde hasar oluşumunu engeller.

6-) Yeşil Çay
Yeşil çay, zayıflamak, cildi güzelleştirmek, kanseri engellemek gibi birçok özelliğe sahiptir. Aynı zamanda yeşil çay, hafıza ve muhakeme gücünü, beyinde kan akışını ve nöral aktiviteyi arttırır.

7-) Bitter Çikolata
Bitter çikolatada yoğun olarak bulunan flavonoidler, beyinde kan akışını arttırır ve hafızayı güçlendirir.

bitter

😎 Ceviz
Beyin deyince akla gelen ilk besin maddesidir ceviz. Tüm meyveler arasında gümüş iyonu içeren tek meyve cevizdir. Gümüş iyonuna ise, vücudumuzda ihtiyacı olan tek organ beynimizdir. İçerdiği selenyum ve gümüş iyonu, çocuklarda zeka oluşumunu destekler. Omega-3 yağları açısından da oldukça zengin olan ceviz, kalp sağlığına da iyi gelir ve kan basıncını düşürür.

Herkes, güçlü bir beyne, iyi bir hafızaya sahip olmak ister. Bunun için stresten korunmalı, sağlıklı beslenmeli ve uyku düzenine dikkat edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz