Ana SayfaBeslenmeBeyaz Etin Dengeli Beslenme ile İlişkisi

Beyaz Etin Dengeli Beslenme ile İlişkisi

-

Sağlıklı beslenmek ve beyaz et ayrı düşünülemez. Tüm bu nedenlerin doğru ve eksiksiz olanlarını bu yazımızda bir araya getirdik.

Neden Beyaz Et Tüketmeliyiz?

İnsan sağlığı her türlü faydalı besine ihtiyaç duyar. Sizin hoşunuza gitmeyen gıdalar, tüketmediğiniz durumda damak tadınızdan çok sağlınızı etkilemektedir. Sağlık konusuyla beraber birçok farklı faydalara sahip olması, beyaz etin insan sağlığı açısından ne kadar yararlı olduğunu da gözle önüne sermiş oluyor. Tavuk eti protein deposu olması görevi dışınca, lif bakımından kısa olarak yaratılması ve hazım sorunları çekenler için kolay tüketiliyor olması, faydaları konusunda ne kadar sınırsız olduğunu kanıtlar neticededir. Kırmızı ete oranla daha ulaşılabilir olması, istenildiği zaman tüketilme kolaylığı da başka bir pozitif etkileri arasındadır.

Beyaz Etin Faydaları

  • Bedeninin tamamlayıcı proteinleri alması için hayvansal besinler tüketmesi gerekmektedir. Hindi veya tavuk eti tamamen, insan bünyesi için gerekli amino asitleri bünyesinde barındırmalarıyla meşhurlardır.
  • Beyaz et yine kendi doğasında demir vitamini bulundurması nedeniyle demir eksikliği yaşayan herkese tavsiye edilmektedir.
  • Kolay hazmedilen gıdalar denildiğin de yine tavuk, balık ve hindi ile karşılaşırız. Kolay hazmetmek yedik sonra soda gereksiniminden öte, tüm değerlerin bedene çabuk aktivasyonu anlamını taşımaktadır.
  • Yaşımız ilerledikçe kaslarımızın hepsi yorulmaya ve artık eskisi kadar işlev göremez hale gelirler. Beyaz et tüketmek ilerleyen yaşlarımızda da bize artı puan olarak geri dönüş sağlayacaktır.
  • Çocuklukta beyin gelişimi söz konusu olduğunda yine sahne sırası tavuk vb. gıdalara bırakılıyor. Çünkü Dünya üzerinde B12 vitamini ihtiyacını doğal yollar sağlayabilecek tek gıda beyaz et
  • Son yıllarda erişilen bilgilere göre balık ve tavuk tüketmek kalp sağlı için gerekli tüm değerlere kavuşmak anlamına gelmektedir.

Beyaz Eti En Faydalı Biçimde Pişirme Yolları

Tavuk izgara salatasiDirekt olarak en sağlıklı beyaz et pişirme yolu, kendi buharında pişirmektir. Sadece tavuk, balık ve hindi için değil, sebze ve diğer besinler için en faydalı yol budur. Yağlı ve kızartma tarzı yiyecekler tamamen öğünlerin tüm faydalı yönlerini yok ederek, daha zararlı bir hal almasına neden olurlar. En yüksek enerji ve vitamini almak adına buhar veya haşlama yolu ile tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz