Home Moda Beslenme ve Sağlık Arasındaki İlişki

Beslenme ve Sağlık Arasındaki İlişki

2
Beslenme ve Sağlık Arasında Ki İlişki

Beslenme; her canlının doğduğu ilk andan itibaren gereksinim duyduğu en temel ihtiyaçtır. Büyüme, sağlıklı bir hayat sürdürme ve gelişme için son derece gerekli olan beslenme, kısacası insanların yaşam sürdürebilmesi için gereken besinlerin yeteri miktarlarda tüketilip, daha sonra da vücut içerisinde kullanılmasıdır. Sağlık ise, herhangi bir insanın hem fiziksel hem de ruhsal olarak hiçbir sıkıntı içerisinde bulunmaması, yani her yönden iyi olması ve hissetmesi haline verilen isimdir. Beslenme ve sağlık birbirlerine bağlı olan iki konudur. İsterseniz şimdi gelin hep birlikte, beslenme ve sağlık arasındaki ilişkiyi bir inceleyip, detaylı bir şekilde göz atalım.

Beslenme ve sağlık arasındaki ilişki nasıldır?

Sağlıklı bir hayat sürmek isteyen herkes, ilk olarak kesinlikle beslenme düzenine ve miktarına çok dikkat etmelidir. İnsan sağlığı açısından son derece önemi olan besinlerden örnek verecek olursak; yumurta, et, süt, sebze yemekleri, tahıllar, balık ve tavuk gibi yiyecekler hem vücudun gelişimi açısından hem de vücudun direnç sahibi olması açısından gerçekten büyük bir önem taşımaktadır. Yanlış beslenme alışkanlığı olanlar ve düzensiz beslenen insanlarda da bu durumun aksine bazı sağlık sorunları meydana gelmektedir. Düzensiz, sağlıksız ve aşırı beslenen insanlarda genel olarak, obezite, karaciğer yağlanmaları ve nefes problemleri gibi sorunlara sık sık rastlanılmaktadır.

Beslenme ve sağlık arasında bulunan bu bağ nedeni ile insanlar sağlıklı bir yaşam sürdürmek için beslenmelerine önem vermelidir. Gün içerisinde her insanın belirli bir miktarda besini vücuduna alması gerekmektedir Aksi taktirde insanlar tarafından bu besinler vücuda alınmazsa, yetersiz beslenme yüzünden bir takım ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilir.

Beslenme ve sağlık arasındaki bu ilişki, insanlar için hayati bir değer taşımaktadır. Günümüz dünyasında ülkemiz genelinde yaşanan ölümler incelendiği taktirde en fazla ölüm yaşanan trafik kazalarından sonra, yetersiz ve düzensiz beslenmenin sebep olduğu kronik hastalıklar ikinci sırada yer almaktadır. Düzenli, dengeli ve bir o kadar da dikkatli bir şekilde beslenerek kanser ya da kalp hastalıkları gibi ciddi ve hatta ölümcül olan hastalıkların oluşmasına bir nebze de olsa engel olabiliriz.

Beslenme ve sağlık arasındaki ilişkinin önemi

Huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir hayat sürdürmek için insanların en fazla dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi hiç şüphe duymaksızın yeterli ve düzenli beslenmedir. Sağlıklı beslenme ile hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak birçok hastalıktan korunabilirsiniz.

Beslenme ve sağlık arasındaki ilişki, insanların sağlıklı olması açısından en fazla önem taşıyan konulardan bir tanesidir. Sağlıklı ve düzenli beslenme süreci, daha bebeklik çağında başlayan ve son derece dikkat isteyen önemli bir konudur. Yeterli miktarda anne sütü tüketmeyen bebekler, ilerde başta kemik hastalıkları ve rahatsızlıkları olmak üzere birçok farklı sağlık sorunu ile karşılaşabilir. Anne sütünün oluştuğu annelerin de düzenli ve yeterli beslenmesi bebekleri açısından büyük önem taşımaktadır. Çocukluk çağında ise hem vücudun gelişimi açısından hem de dirençli bir vücuda sahip olmak açısından yeterli ve düzenli beslenmek büyük bir önem taşımaktadır. Çocukların hem fiziksel olarak hem zihinsel olarak hem de ruhsal olarak gelişimlerini tamamlayabilmeleri açısından doğru beslenme çok önemli bir konudur. Ergenlik dönemine giren her birey de beslenmesine çok dikkat etmelidir. Çünkü gelişme çağında kemiklerin, kasların ve bazı organların gelişimi oldukça hızlanmaktadır. Eğer bu dönemde eksik ve yetersiz beslenilirse, birtakım sağlık sorunları gün yüzüne çıkabilir. Beyin fonksiyonlarının düzenli ve iyi bir şekilde çalışmasının yanı sıra zihinsel olarak gelişime yardımcı olan beslenme, insanlarda düşünebilme, yaratıcılık ve bunlara benzer yeteneklerin gelişmesinde de büyük bir rol üstlenmektedir. Beslenme ve sağlık her açıdan birbirine bağlı olduğu gibi, bu konuda da bu ilişkinin ne kadar önemli olduğu kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir. Eğer sizler de çocuklarınızın sağlıklı ve doğru gelişmesini istiyorsanız, beslenme alışkanlıklarına oldukça dikkat etmenizde büyük fayda olacaktır.

Sağlıklı bir yaşam için yeterli beslenmede dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

 • Öncelikle sağlıklı olmak ve sağlıklı bir hayat sürdürmek isteyen her birey beslenme ve sağlık arasındaki ilişkiyi anlamalı ve buna uygun hareket etmelidir. Beslenmesine dikkat etmeyen hiçbir insan tamamen sağlıklı olamayacaktır.
 • Sağlıklı bir yaşam sürdürmek isteyen her insan öncelikle beslenme düzenine dikkat etmelidir. Gün içerisinde az ya da fazla öğünlerde yemek yememeli, tam kararında besin tüketmeye dikkat edilmelidir.
 • Her birey yiyeceği yemeği dikkatli bir şekilde, pişirme ilkelerine uygun olarak hazırlamalıdır. Ayrıca tüketeceğiniz besinler iyi bir yerde ve iyi bir şekilde muhafaza edilmelidir.
 • Yeni alacağınız besinlerin ve gıdaların son tüketim tarihlerine son derece dikkat etmeli, alacağınız ürünlerin taze olmasına da önem vermelisiniz.
 • Bireyler gün içerisinde fazla ya da az öğünlerde besin tüketmekten her zaman kaçınmalıdır. Her gün düzenli saatlerde, yeteri miktarlarda besin tüketmek insan sağlığı açısından yapılabilecek en doğru hareket olacaktır. Beslenme ve sağlık açısından oldukça önem taşıyan bu konuya her birey yeteri kadar dikkat etmelidir.

İnsan sağlığı açısından en önemli olan besinler nelerdir?

 • Vitaminler: İnsan sağlığı açısından en önemli olan besin öğelerinden bir tanesi hiç şüphe duymaksızın vitaminlerdir. İyi bir beslenme ve sağlık düzenine sahip olmak için herkes düzenli olarak vitamin içeren besinler tüketmelidir. Antioksidan etkisine sahip olması ile vücut içerisinde gerçekleşen birçok fizyolojik olayın oluşmasına katkı sağlamaktadır.
 • Proteinler: Her canlının ihtiyaç duyduğu gibi insanlarda da sağlıklı bir vücuda sahip olmak için proteinlere ihtiyaç duymaktadır. Vücudun asıl yapısı oluşturmakta olan proteinler hem gelişme hem de büyüme için gerekli olan besinlerden en önemlisidir. Yumurta, süt, peynir, kaşar, kırmızı et ve beyaz et gibi besinlerde yüksek miktarda protein bulunmaktadır.
 • Su: İnsanların en temel ihyacı olan besin öğesi hiç şüphe duymaksızın sudur. Besinlerin vücuda alındıktan sonra sindirilmesinde daha sonra yine bu besinlerin dokulara taşınmasında, sonuç olarak da hücrelerde kullanıldıktan sonra maddelerin vücuttan atılmasında büyük rol oynayan su, ayrıca vücut ısısının düzenlenmesinde de önemli bir role sahiptir.
 • Karbonhidratlar: Vücudun gereksinim duyduğu enerjiyi sağlayan en önemli besin öğesi karbonhidratlardır. Vücudun gün içerisinde ihtiyaç duymakta olduğu tüm enerji bu besin öğesinden karşılanmaktadır. Patates, makarna, ekmek ve benzeri besinlerde bol miktarda karbonhidrat bulunmaktadır.
 • Yağlar: Yağlar, insan vücudu için en temel olan enerji deposu olarak bilinmektedir. Vücuda yeteri miktarda enerji alınmadığı taktirde, enerji ihtiyacı yağlardan karşılanır. Yağ, besin öğeleri arasında en fazla enerji verenlerden bir tanesidir. Ayrıca insanların vücudunda derinin alt kısmında bulunmakta olan yağ tabakası, vücudun ısısını düzenli olarak korur. Bunların yanı sıra yağlar aynı zamanda da hormonların gelişimde de büyük bir etkiye sahip olan besin öğesidir.
 • Mineraller: İnsan sağlığı açısından büyük bir öneme sahip olan mineraller, kemik ve dişlerin yapısında oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Ayrıca bunun yanı sıra vücut suyunun dengede kalmasına da yardımcı olan besin öğesi, savunma sistemi açısından da ayrı bir öneme sahiptir.

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version