Home Bebeğe Hazırlık Beşik Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Beşik Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

0
Beşik Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebeklerin rahat, konforlu, güvenli ve deliksiz bir uyku uyuması için beşik seçimi önemli bir noktadır. Bebeklere beşik seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar vardır. Bunlardan başlıca olanları konfor, fonksiyon, güvenlik, taşınabilirlik ve fiyattır.

Beşiklerin taşınabilir olması onları beşik seçimi yaparken diğer bebek yataklarına göre daha çok tercih edilir bir hale getirmiştir. Taşınabilir bu beşiklere portatif beşik adı verilir ve bu beşikler hafif malzemelerden yapılmış olup tekerlikli ayakları ve katlanabilir bir yapısı vardır.

Beşik seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta beşiğin güvenliği olmalıdır. Hafif malzemelerden yapılan beşiklerin devrilme ihtimali olduğu için bu beşikler alınırken dikkat edilmelidir. Bu nedenle katlanabilir beşik alırken malzemesine dikkat edilmesi gerekir.

Sağlık unsuru beşik seçimi için bir diğer önemli noktadır. Beşikte kullanılan malzemeler sağlığı tehdit etmeyen cinste olmalıdır. Genellikle ahşap malzemeler sağlık açısından zararlı olmadığı düşünülerek ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda ahşap malzemeler güvenlik ve sağlamlık açısından da avantajlıdır. Bebek beşiklerinde kullanılan bir diğer malzeme masif ahşaptır. Masif ahşap doğası gereği üzerinde küf ve bakteri oluşumunu engellediği için bebekler için sağlıklı bir ortam oluşturur.

Beşik Seçimi Yaparken Parmaklıklar Önemli

Beşik seçimi yaparken beşiğin etrafındaki parmaklıklara özen gösterilmeli ve bebeklerin sağlıkları ve güvenlikleri için en 120cm olacak şekilde tercih edilmelidir aynı zamanda parmaklıklar arasında ki boşlukta bebeklerin kafalarını sıkıştırmamaları için en fazla 6cm olacak şekilde tercih edilmelidir. Ayrıca beşiğin üzerinde veya yanında güvenlik açısından risk oluşturabilecek herhangi bir oyuncak veya süse izin verilmemelidir.

Beşik içerisinde kullanılacak yatak ve örtülere önem gösterilmelidir. Kullanılacak yatak bebeklerin rahat, sağlıklı ve deliksiz bir uyku uyuması için mümkünse anti bakteriyel ve doğal kauçuktan imal edilmiş lateks yataklar tercih edilmeli. Yataklar çok sert ya da çok yumuşak olmamalı bebekler için en uygunu orta sertlikte olanlarıdır. Örtü seçiminde dikkat edilmesi gereken hava geçirgenliği yüksek örtüler olması veya delikli örtüler kullanılmasıdır.

Beşik içerisinde kullanılan yatağın beşiğin içerisinde tam oturuyor olması gerekmektedir aksi takdirde bebek aralarda oluşacak boşluklara düşüp sıkışabilir buda beşik seçimi yaparken göz önüne alınması gerekenlerdendir.

Beşik seçimi yaparken tüm bu kriterleri göz önünde bulundurmalı, bebeklerin için en uygun olanını aynı zamanda bütçeniz için en uygun olanı seçilmelidir. Piyasada birçok beşik çeşidi vardır fakat bunların çoğu bebekler için zararlı maddeler barındırmaktır örneğin kurşun kullanımı bebekler için zararlıdır. Bundan dolayı beşik seçimi yaparken beşiğin her ayrıntısı incelenmeli en sağlıklısı, konforlusu, rahatı ve güvenli olanı bebekler için tercih edilmelidir aksi takdirde bebekler için çok sağlıksız ve güvenli olmayan bir ortam oluşabilir hem de bütçenize zarar verip sizi olumsuz etkileyebilir. Yukarıda bahsettiğimiz bu unsunlar ideal bir beşik seçimini yapmanıza fayda sağlayacaktır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version