Ana SayfaHastalıklarBelde Kas ve Sinir Sıkışması Nedir?

Belde Kas ve Sinir Sıkışması Nedir?

-

Belde kas ve sinir sıkışması bel bölgesinde görülen önemli bir rahatsızlık durumudur. Aynı hareketin çok sık tekrarlanmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Zorlanma ve aşırı gerilme durumlarında görülen bir rahatsızlıktır. Belde hareket bölgesinde ağrılar meydana gelir. Günlük aktiviteleri yapamaz hale gelinir. Böyle durumlarda mutlaka uzman ortopedi doktoruna görünmek gerekir. Verilen tedavi takvimine sadık kalmak gerekir.

Belde Kas ve Sinir Sıkışması Nedenleri Nelerdir?

Belde kas ve sinir sıkışmasının birçok sebebi olabilir. Uzun süren taşımalarda bel ve sinir kas ağrıları görülebilir. Uzun süre aynı pozisyonda durmak da sinir kas sıkışmasını tetikler. Kötü ve olumsuz duruşlara bağlı olarak ortaya çıkar. Eşyaları yanlış biçimde kaldırmak, fazla ağırlık kaldırmak sinir sıkışmasına neden olur. Bel kaslarının aşırı derecede çalışmasına bağlı olarak görülür. Egzersiz çalışmaları esnasında görülebilir. Bir yerden düşmek de sinir kas sıkışmasına neden olur.

kas ve sinir sıkışması

Belde Kas ve Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?

Belde kas ve sinir sıkışmasının birçok belirtisi vardır. Sızı ve zonklamalar en belirgin belirtilerdir. Şiddet incinmeye bağlı olarak değişiklik gösterir. Bel bölgesinde şişmeler oluşur. Kas şişer ve ani kasılmalar yaşanır. Bel bölgesinde spazmlar oluşuır. Sinirleri sertleştirme önlemleri alınmalıdır.

Belde Kas ve Sinir Sıkışması Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişi 48 saat dinlenmelidir. Hasta rahat pozisyonlar almalıdır. Buz tedavisi 24- 48 saat içinde yapılmalıdır. Hasarlı bölgeye sıcak su uygulaması yapılarak kan dolaşımı arttırılır. Ağrı kesici ilaçlarla ağrı kesilmeye çalışılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz