Ana SayfaHastalıklarBel Ve Boyun Fıtığı RahatsızlığınıTetikleyen Alışkanlıklarımız

Bel Ve Boyun Fıtığı RahatsızlığınıTetikleyen Alışkanlıklarımız

-

Bel ve boyun fıtığı son yıllarda sürekli artış göstermektedir. Bunun başlıca sebeplerinden birisi teknoloji ile olan etkileşimin artması. Telefon ve bilgisayar kullanımı dünyada git gide artmaktadır bunun sonunca insanlar sürekli olarak bu teknolojik cihazları kullanırken bel ve boyun sağlığını olumsuz etkileyecek şekilde kullanmaktadır.

Cep telefonları, tablet ve bilgisayarları boyun ve bel için hatalı pozisyonlarda kullanmak bağları ve omurgayı destekleyen kasları fazlaca zorlar bunun sonucunda uzun dönemde bu zorlanmalar bel ve boyun fıtığı şeklinde sonuçlanabilir.

Cep telefonu ile konuşurken telefonu uzun süre omuz ile kulak arasında tutmak yapılan büyük hatalardan birisidir. Boyun fıtığından korunmak için mümkün olduğu kadar telefonla konuşurken kulaklık kullanmaya özen göstermek gerekmektedir.

Diğer yapılan bir hata ise cihazın ekranına uzun süre eğilip bakmak. Uzun süre eğilen vücutta bel bölgesinde zorlanan kaslar zarar görmektedir.

Bel ve boyun fıtığı oluşumuna etki eden diğer bir hata ise masa başında bilgisayar kullanırken desteksiz ve sırt eğik bir şekilde oturmak aynı şekilde yemek masalarında da desteksiz ve sürekli eğik bir biçimde oturmak bel fıtığı için tetikleyici bir faktör oluşturabilir.

Teknolojik cihazları kullanırken mümkün olduğu kadar bel kısmı bir yastık yardımıyla desteklemiş olmalı ve vücut dik bir biçimde olmalıdır.

Teknoloji Dışındaki Zararlı Alışkanlıklarımız

Ani ve Aşırı Yük

Bel ve boyun fıtığına sebep olabilecek diğer alışkanlıklarımızdan biriside dengesiz ve ani yük kaldırmaktır. Desteksiz ve ağır yük kaldırmak boyun disklerinde yıpranmaya ve zaman içerisinde yırtılmanın nedeni olabiliyor.

Kontrolsüz Spor

Kontrolsüz yapılan sporlarda bel ve boyun fıtığı için bir başka sıklıkla karşılaşılan sebep olarak görünmektedir. İnsanların evlerinde ısınmadan ve kontrolsüz yaptıkları sporlar en çok karşılaşılan durumlar olmakla birlikte günlük yaşamda yapılan sporlarda da ısınmadan başlamak vücuda zarar veriyor. Kontrolsüz yapılan sporlarda boyuna ve bele aşırı yük bindirmek buralardaki kaslarda zorlanmalara sebep olup zamanla fıtığa zemin hazırlıyor.

Boynu Kütletmek

Toplumumuzda çok yaygın alışkanlıklardan birisi olan boynu kütletmek halk arasında boynu rahatlattığına inanılır. Boyna uygulanan bu kuvvet zorlayıcı germelere yol açıyor. Bu gerilmeler sonucunda boyundaki yapılar ve diskler ciddi zarar görüyor. Uzun dönemde boyunda kireçlenmelere ve fıtığa kadar gidecek sonuçlar ortaya çıkartıyor.

Fazla Yemek Yemek

Fazla ve aşırı yemek yemek sonucunda vücutta aşırı kilolar oluşabiliyor bunun sonucunda aşırı tüm vücuda olduğu gibi boyuna ve bele de ekstra yük biniyor. Omurganın arttığı yük artmış oluyor bunun sonucunda vücutta duruş bozukluğu, ağırlık merkezinde sapma ve artan yükle beraber vücut yapılarında yıpranmalar oluşabiliyor. Yıllar içerisinde düzleşme, diskler ve eklemlerde yıpranma gibi daha büyük sorunlar ortaya çıkabiliyor. Son aşamada bel ve boyun fıtığı oluşumu gözlemleniyor. Bu olumsuz sonuçlardan korunmak için dengeli ve düzenli beslenmeye özen göstermek son derece önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz