Ana SayfaÇocuk HastalıklarıBebeklerde Nezle Dönemi

Bebeklerde Nezle Dönemi

-

Bebeklerin nezle olması yetişkinlerden çok daha kolaydır, minikleri korumak adına yazımızı okumaya devam edin.

Bebekler Nezle Hastalığı

Bebek sağlığı denildiğinde, daha doğrusu bebekler denildiğinde akan sular durur. O küçük bedenleri her türlü tehlikeden korumak biz ebeveynlerin birinci görevidir. Ne kadar canımızı dişimize takıp elimizden gelenin fazlası ile mücadele etsek te bazı noktalarda bizlerinde eli kolu bağlana biliyor. Yetişkinlere oranla bebeklerin bağışıklık sistemi doğal olarak çok zayıftır. Grip virüsleri küçük, büyük demeden herkesi ele geçirmek isterler. Minikler ise bizlere göre bu bulaşıcı hastalığı çok daha ağır bir şekilde geçirmekteler. Beden olarak daha su gibi olan bünyelere, virüsler temas ettiğinde istenilmeyen sonuçlarla karşılaşılmaktan kaçılmıyor. Bu neden ile bebeğiniz üzerinde belirtileri fark eder etmez hemen bir doktor kontrolüne götürmeniz gerekmektedir. Hastalık belirtileri yanında yüksek ateş gibi etkilerde görülüyorsa en acil şekilde bir uzman hekime gidilmesi şarttır.

Bu makalemizde sizlerin durumu fark etmeniz hâlinde yapabileceğiniz en hızlı müdahalelerden ve çözüm yollarında bahsedeceğiz. Unutmayın durumu kontrol altında tutamayacağınızı anladığınız dakika vakit kaybetmeden hemen bir hastaneye gitmeniz gerekiyor. Evinizde almış olduğunuz önlemlerin işe yaraması adına yazılı adımları dikkatlice uygulayınız.

Bebeğimin Nezle Olduğunu Nasıl Anlarım?

Tabi ki herhangi bir konuda sorunu çözmek için problemin ne olduğunu anlamak gerekir. Özellik ile bebek hastalıkları gibi hayati konular mevzu bahis olduğunda her adımı hızlı ve doğru atmak gerekir. Bebeklerde nezle vakalarını anlamak için bu aşamaların gerçekleşmesi gerekmektedir.

  • Hiçbir problem yokken aniden 40 dereceye yakın yüksek ateş görülüyor ve tüm müdahalenize rağmen ateş düşmüyorsa hemen doktorunuza başvurun.
  • Rutin beslenme ve diğer faktörlerde değişim olmadığı halde, gereksiz gördüğünüz huysuzluk ve sürekli sancı hali de nezle belirtilerinin başında gösterilmektedir.
  • Herhangi bir neden ile kucağınıza aldığınızda sancılı ağladığını ve adalelerde sürekli bir kasılma dikkatinizi çektiyse hastalığın başlamış olduğunu düşüne bilirsiniz.
  • Baş ağrıları yaşanıyorsa ve zaman ilerlediği halde durumda bir değişiklik yoksa buda bir başlangıç olarak kabul edilebilir.
  • Bu maddenin hayati bir bilgi olduğunun altını çizmek isteriz. Bebeklerde boğaz kuruluğu ve öksürük gibi belirtilerde nezle başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Ancak bu durumu fark eder etmez kafanıza göre öksürük kesici ve benzeri ilâçları bebeklerinize vermeyin. Amerika’da yapılan bir araştırma sonucunda, doktor kontrolsüz bebeklerde ölüm riskini arttığını açıkladılar.

Bebeklerde Nezleye Neler İyi Gelmektedir?

Dışardan bakıldığında çoğu bebeklerde hafif olarak atlatılsa da hiç ummadığınız bir anda işler kontrolünüzden çıkabilir. Durumu yönetiminiz altında tutmak için gezegende eşi benzeri olmayan anne sütünü artırın. Eğer bebeğinizin ateşini düşürmeniz gerekiyorsa, çekinmeden birkaç hamlede bulunabilirsiniz. Bebek bünyelerini sulandırmak adına en basit yol buharlı ve nemli ortamlar yaratmaktan geçer. Burun tıkanıklığı gibi bebeği ciddi oranda rahatsız edecek olan evreleri atlatmak içinse serum içerikli burun damlaları tavsiye edilmektedir. Viral hastalıkların neredeyse tamamında yüksek ateş görülebilmektedir. Ani ateş çıkışlarını engellemek adına uyumadan önce ılık suda duş aldırmak bebeğiniz için çok rahatlatıcı olacaktır. Ateş 38 derecelik bir seviye ulaştıysa ateş düşürücü ilaç verebilirsiniz, bebeğiniz 2 aylıktan küçük ise kesinlik ile doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Öksürük geçirmek için evde bir şeyler yapmak isterseniz, ballı limon deneye bilirsiniz. 4 yaşından büyük çocuklar içinse pastil ya da şeker verilebilir. Ebeveyn ve bebeğin rahat bir gece geçirmesi adına burun tıkanıklığını geçirecek damlalar kullanmak ve yatak başının biraz daha yukarı kaldırılması işe yaracaktır.

1 Yorum

  1. O küçücük burunları tıkanıp da açılmıyor ya en çok ona üzülüyorum. Kızım burnu tikaninca uyuyamıyor, bu onu daha da huzursuz hale getiriyor. En iyisi ılık bir banyo sonrası burun aspiratöru ile temizlemek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz