Ana SayfaBebek BakımıBebeklerde Gaz Sancısı ve Yapılması Gerekenler

Bebeklerde Gaz Sancısı ve Yapılması Gerekenler

-

Bebeğiniz ile birlikte hastaneden eve döndükten sonra yeni bir yaşama başlamış olursunuz. İlk günler bebeğe alışmak ve bebek merkezli günlük rutinin oluşması ile geçer. Bebek bu süre içinde genelde uyur ve sakindir. Bu da ister yeni ebeveyn olan isterse de ikinci ya da üçüncü kez ebeveyn olan çiftlere umut verir. ‘Bebek bakımı o kadar da zor değil. Günün çoğunluğunda uyuyan huzurlu bir bebeğimiz var.’ düşüncesi aileyi sarmışken bebekte ani başlayan ve uzun süren ağlamalar görülür. Sanki doğumdan sonra yeni hayata uyum sağlasınlar diye ailesine yaklaşık 2 haftalık zaman tanımış olan bebek gerçek hayata dönmenin vaktinin geldiğini ‘Ingaaa-aaa-aaa-aa’ diyerek ebeveynlerine bildirir. Bu ağlamalar yeni sindirim sisteminde oluşan ve bebeği rahatsız eden gaz sancılarının habercisi olabilir.

Bebeklerde gaz sancısı yaklaşık 2 haftalıkken başlar ve 3-4 aylık olana kadar devam edebilir. Bazı durumlarda gaz sancısının bebek 9-10 aylık olana kadar devam ettiği de görülmektedir. Bebeklerde gaz sancısının nedenleri fizyolojik yani sindirim sistemi kaynaklı olabilir. Sindirim sırasında gaz bağırsaklarda oluşur ve bebeği rahatsız eder. Bu durumda bebeğin doktorunun tavsiye edeceği damlalar (gaz ilaçları) kullanılabilir. Bunun dışında bebeğiniz hava yuttuğu için gaz sancısı çekiyor olabilir. Bu durumda alacağınız önlemler ile bebeğinize yardımcı olabilirsiniz.


Emzirme pozisyonunu kontrol edin
Bebekler doğru pozisyonda emdikleri zaman hava yutmazlar. Bebeğiniz memeyi kahverengi kısmının tamamı ağzında olacak şekilde kavramalıdır. Emzirmeye başlamadan önce memeyi bir kaç kez bebeğin ağzına dokundurup çekin. Bebek emme refleksi ile ağzını kocaman açtığında memeyi kavramasını sağlayın. Doğru emme pozisyonunda bebeğin alt dudağı dışa doğru kıvrılmış olur ve yutkunma dışında emme sesi duyulmaz. Emzirme boyunca bebeğinizi gözlemleyin ve dinleyin. Hava yuttuğunu anladığınız an daha fazla emzirmeye devam etmeden memeden ayırın ve gazını çıkartın. Aksi halde daha sonra gaz çıkartmak daha zor olacaktır. Eğer biberonla besliyorsanız biberon ucunun bebeğinizin emme ritmine uyumlu olduğundan emin olun. Olması gerekenden daha hızlı bir emişe izin veren biberon uçları bebeğin gaz yutmasına sebep olabilir.

bebeklerde gaz cikartma
Bebeğin gazını çıkartın
Beslenme arasında gaz yuttuğunu hissettiğinizde ya da bebeğin karnı doyduktan sonra mutlaka gazını çıkartın. Gün içinde her öğünden sonra çıkartılmayan gazlar bebekte akşam üzeri çok şiddetli gaz sancılarına sebep olabilir. Bebeğin gazını çıkartırken omzunuza yerleştirin. Baş ve orta parmağınızı iki kürek kemiklerinin altına yerleştirin ve hafifçe bastırarak parmaklarınızı bebeğin ortasına doğru çekin. Bu hareken bebeğinizin sırtını dikleştirerek gaz çıkarma pozisyonuna girmesini sağlar. Kendinizi düşünün. Gaz çıkaracağı zaman yetişkinler de göğsünü dışarı çıkarıp sırtını geriye doğru kıvırır. Bu hareketin ardından sırtına (karnının hızzasına) küçük küçük pıt pıtlayın ve elinizi bebeğin sırtından yukarı doğru kaydırarak sırtını sıvazlayın. Elinizin dairesel değil doğrusal hareket ettiğine emin olun. Dairesel hareketler gazın daha çok dağılmasına sebep olabilir. Bu hareketler yien emen bebeğin midesindeki hazın ağız yolu ile atılmasını sağlar. Eğer bebeğiniz emdikten bir süre sonra gaz sancısı çekmeye başladı ise aynı hareketi aşağı doğru tekrarlayın. Bu da artık bağırsaklara inen gazın bebeğin poposundan çıkmasına yardımcı olacaktır.

bebeklerde gaz masaji
Masaj Yapın
Bebelerde gaz çıkartmaya yardımcı en etkili yöntemlerden biri bebek masajıdır. Bebeğinizi sırt üstü yatırın. Oda sıcaklığı müsait ise kıyafetlerini çıkartın. Bebek masajı yaparken doktorunuzun onayını aldı iseniz rahatlatıcı yağlardan yararlanabilirsiniz. Gaz sancısı için faydalı olan yağların başında acı elma yağı ve kimyon yağı gelir. Ilık bir banyo sonrasında ellerinizi yağlayın ve bebeğin karnına yukarından aşağıya doğru masaj yapın. Bu hareket bağırsakların çalışmasına yardımcı olacaktır. Ardından saat yönünde dairesel hareketler ile masaja devam edin. Devamında bir kitabın yapraklarını düzeltiyor gibi ellerinizi bebeğin karnının ortasında birleştirin ve baş parmaklarınızı her iki yönden bebeğin yan tarafına doğru kaydırın. Bacakları ile bisiklet çevirme hareketi ile masajı sonlandırabilirsiniz.
Beslenmenize dikkat edin

Bebeklerinde gaz oluşumunun nedenlerinden biri annenin beslenme şekli olabilir. Özellikle gaz yapan bakliyat gibi yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Annenin tüketeceği rezene çayı gibi bazı bitkisel çaylar da bebklerde gaz oluşumunu önleyecektir.
Bebekler emerken ve ağlarken hava yutabilirler. İlk aylarda sadece ağlayarak iletişim kuran bebeğinizin neden ağladığını anlamaya çalışmak, her ağladığında acıkmamış olsa dahi emzirmek gaz oluşumuna katkı sağlar. Gazı olan bebek ağlar ve ağlarken de hava yutar. Özellikle geceleri sadece bebeği hemen sakinleştirmek ve uykusuna geri döndürmek için gereksiz emzirmekten kaçınmak gaz sancısı ile baş etmenize katkı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz