Ana SayfaÇocuk HastalıklarıBebeklerde Çölyak Hastalığı

Bebeklerde Çölyak Hastalığı

-

Bebeklerin, glutene olan ajerjilerinden dolayı, sindirim sisteminde bazı şikayetler meydana gelebiliyor. Bebeklerde çölyak hastalığı, genellikle 8 ile 12 ay arasında  çok sık rastlanmaktadır.

Bebeklerde çölyak hastalığı neden olur diye merak edenler, gluten intoleransı ile alakalı olarak meydana gelmektedir. Yani, genetik fonksiyonlara da sahip olan çölyak, ilk olarak ince bağırsakta sorunlar meydana getiriyor ve emilim bozukluğunun oluşmasına sebep oluyor. Eğer glutensiz beslenme başlarsa, rahatsızlık kendiliğinden sonra eriyor.

Çölyak Nasıl Teşhis edilir?

Anne ve babalar, çölyak hastalığı nasıl teşhis edilir diye bir çok araştırma yapmaktadırlar. Çocuklarını takip ettikleri zaman, bazı belirtileri fark edebilirler. Bu belirtilerin başında iştahsızlık, gaz problemleri, hazımsızlık problemleri, dışkıda kötü koku, dikkat dağınıklığı ve ciltte bazı kusurların oluşması yer alır. Bu gibi belirtilerin olması halinde doktora gidilmeli ve gerekli testlerin yapılması sağlanmalıdır.

12 ile 24 ay arası olan bir bebekte ise, ishal, kusma, kilo kaybı, gaz problemleri, kansızlık gibi belirtiler görülebiliyor.

Çölyak, teşhis edilirken her çocukta aynı şikayetler görülmez. Bu da teşhisin koyulmasında zorluk yaşatır. Doktorlar böyle bir durumda çölyaktan şüphelenmeleri halinde bebeklerde çölyak testi yaparlar. Test sonucunda teşhis net bir şekilde konarak gerekli tedavi işlemleri başlatılır ve glutenli gıdaların verilmesi önlenir.

Emzirilen Bebeğe Çölyak Geçer Mi?

Anneler, çocuklarının çölyak hastalığına yakalandıklarını öğrendiklerinde veya şüphe ettiklerinde, bebeklerini emziriyorlar ise çölyak hastalığı anneden çocuğa geçer mi diye düşünürler. Bebeğin emzirilmesi ve annede glutenin olması halinde, bebeğe az miktarda da olsa gluten geçer. Bu da bebeğin çölyaktan korunmasına yardımcı olur. Bebeğin ilk aylarında gluten ağırlıklı beslenmemek önemlidir. Her yaşta insanlda görülebilen çölyak, genellikle 8 ile 12 ay arasında ki bebeklerde görülür. Çocuğun bu hastalıktan korunması veya hastalığın ertelenebilmesi için, mümkün olduğunca anne sütü içmesi, annenin de glutensiz beslenmesi gerekir.

[irp posts=”1034″ name=”Bebek Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler”]

Tedavi Nasıl Gerçekleşir?

Bu hastalığın tedavisi, glutensiz beslenmektir. Bu sebepten dolayı da, hastanın buğday, arpa ve çavdar ağırlıklı beslenmesi önlenmelidir. Bunun yerine pirinç ve mısırdan yapılan besinler tüketilmeli, tahta ve teflon ürünlerde gluten kalabileceğinden bu tip mutfak ürünlerinin de kullanılmaması gerekir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan ilaçlar ve probiyotik besinler tüketilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz