Ana SayfaBebek BakımıBebek Beslenmesi ve İpuçları

Bebek Beslenmesi ve İpuçları

-

Yeni anne olan kadınların en çok endişelendikleri konu, bebeklerinin yağlanması ve kilolu görünmesidir. Bunun sağlıklı olup olmadığı konusunda çekinceleri ve merakları olan anneler, genelde çocuklarının gıdalarını azaltarak bu durumu çözmeye çalışıyorlar. Ancak bu durum fazlasıyla yanlıştır. Bebeklerde yağlanma görülmesi çok doğal bir şey olarak kabul ediliyor.

Yapılan son araştırmalarda, bebeklerin doğumdan sonra, çocukluğa kadar süren dönemde, daha hızlı ve daha fazla kilo aldıkları tespit edilmiştir. Araştırmacılar, bu durumun bebek sağlığına herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı konusunda hemfikirler.

Üstelik, bebeğinizin doğumdan sonraki ilk 12 ay içerisinde yeteri kadar beslenmesi çok önemlidir. Bu süreçte herhangi bir şekilde, bebeğinizin aldığı kalori miktarını düşürmeniz halinde, bebeğinizin fiziksel büyümesi ve beyin gelişimi etkileniyor. Neyse ki, bebeğinizin ne kadar beslenmesi gerektiğini, ne zaman doyduğunu anlamanın bazı yolları bulunmaktadır.

Bebeğinizin doyma sinyallerini iyi tanıyın

Bebeğiniz yeteri kadar yemek yediğinde gözlerini kapatır, memeyi iter veya kafasını başka yere çevirir. Bu belirtiler, bebeğinizin ne kadar beslenmesi gerektiğinin bir işaretidir. Bu tarz işaretleri öğrenmek ve bilmek çok önemlidir. Bu sayede bebeğinizin sağlıklı beslendiğinden emin olabilirsiniz. Bu tarz işaretleri gördüğünüzde, bebeğinizi biberonla beslemek konusunda ısrar etmemeniz gereklidir. Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu bulunuyor. Eğer bebeğiniz beslenme saatlerinde, ardarda birden fazla kez, yemeyi reddediyorsa doktora başvurmanızda fayda vardır.

Çok fazla beslemekten kaçının

Bebeğinizi çok fazla beslemekten kaçınmanız gereklidir. Bebekler az ve sık beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Çoğu anne, bebeklerini beslerken bu tarz durumlarda yanılgıya düşerler. Eğer bebeğiniz beslendikten çok kısa bir süre sonra tekrar acıkıyorsa, emzirmeden veya biberonla beslemeden önce, ilgisini çekecek oyuncaklar önerin veya onu rahatlatacak bir şarkı ya da ninni söyleyin. Bebeğiniz bunlara rağmen, hala acıkma belirtileri gösteriyorsa, ancak o zaman besleyin.Bebek Beslenmesi

Bebekler çoğu zaman, açlık ve sıkıntı belirtilerini aynı şekilde gösterirler. Yani bebeğinizin acıktığını düşündüğünüz anlarda, aslında bebeğiniz sizden ilgi bekliyor olabilir. Bu nedenle, normal beslenme saatleri dışında acıkması halinde, önce gerçekten acıkıp acıkmadığını anlamalısınız.

Katı gıdaları yavaş yavaş tanıtın

Bebeğinizin doğumdan sonraki ilk yılındaki ana besin kaynağı anne sütü veya özel formüllü mamalar olsa da, bebeğiniz bir süre sonra katı gıdalara ihtiyaç duyacaktır. Hatta kimi bebekler, 6. aydan itibaren katı gıdalarla beslenebilmektedir.

[irp posts=”2140″ name=”13 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?”]

Katı gıdaları bebeğinize tanıtmanın ana hedefi, bu tarz yiyecekleri ısırmaya başlamasını, ağzında tutmasını sağlamaktır. Çiğneyip yutamasa bile, onunla oynaması ve yemeye çalışması, bir tür “yeme egzersizi” olacak ve bebeğinizin katı gıdalara geçişini kolaylaştıracaktır.

Bebeğinizin kilosunu sık sık kontrol edin

Her ne kadar bebeğinizin doğumdan sonra hızla kilo alması ve yağlanması normal olsa da, bebeğinizin kilosunu kontrol altında tutmanız gereklidir. Bebekler, doğumdan sonraki ilk 4 ayda, doğum ağırlıklarının iki katına ulaşırlar. 1 yıl sonunda ise bu ağırlığın üç katına kadar kilo alabilirler. Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde kilo alıp almadığını veya limitlerin üstünde kilo aldığını düşünüyorsanız, konu ile ilgili mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gereklidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz