Ana SayfaBebek BakımıBebek Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bebek Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

-

Bebek sahibi olan anne ve babaların bebek bakımı hakkında bilmesi gereken birçok şey vardır. Bunların arasında ilk başta bebek beslenmesi gelmektedir. Yeni doğmuş bebeğin besin ihtiyacı yalnızca anne sütü olmalıdır. Anne sütüne ek olarak herhangi bir gıda verilmemesi sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Fakat bazı annelerin sütü kesilebildiği için mama ile beslemek zorunda kalmaktadır. Bu durumun aksine anne sütü her zaman birinci sırada yer alan besin maddesi olmalıdır. Ayrıca geceleri bebek emzirme sırasında annelerin dikkatsiz davranması üzerine yatarak emzirmek çok yanlıştır. Bebeğinize vereceği zararı bilemezsiniz.

Bebek temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler

Bebeklerin temizliği, duş ve kıyafet temizliğine dikkat etmek önemli bir etkendir. Çünkü bebek bakımı konusunda bebeklerin hastalıklara karşı daha hassas olduğu ilk dönemlerde kimyasal maddelerden uzak kalması gerekmektedir. Bu yüzden bebeğinizin temizliği sırasında kullanacağınız ürünlerin zararsız olduğundan emin olmalısınız. Bebeklerin bezin değiştirdiğimiz sırada kullandığımız hijyenik mendil yeni doğan bebekler için özel olarak üretilenlerden tercih edilmelidir. Düzenli olarak pişik kremi kullanılmadığı zamanda bebeğinizde cilt sorunları oluşabilir. Bunlara karşı önlemler almak gerekir, kıyafetlerini makinede yıkarken de aynı şekilde bebeklere özel hazırlanmış deterjan kullanılmasında fayda vardır.

[irp posts=”1036″ name=”Yeni Doğan Hazırlığı Nasıl Yapılır?”]

Bebek bakımı denildiğinde akla gelenler

Bebeklerin en çok ihtiyaç duyduğu şey şüphesiz uykudur. Özellikle yeni doğan bebeklerin düzenli uyku uyuması sağlık açısından önemlidir. İlk dönemlerde bebeklerin uyuması kolay olacaktır. Fakat belli bir yaşa gelen çocukların en büyük problemlerinden biridir uyku. Uyumak istemeyen ve geceleri ağlayan çocuklar, hem anne ve babanın hem de kendisinin huzursuz olmasına sebep olmaktadır. Bunun için yapılması gereken daha küçük yaştayken uyku düzenlemesi yapılmalıdır, bu konuda eğitim almış birçok dadı veya doktordan alacağınız önerileri uygulamakta fayda vardır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz