Ana SayfaBebek BakımıBebeğiniz İçin Uyku Düzeni Oluşturmak

Bebeğiniz İçin Uyku Düzeni Oluşturmak

-

Yenidoğan bebekler gece ve gündüzü ayırt edemezler. Anne karnındayken, gün içinde annenin hareket etmesi ile vücudunda oluşan titreşim ve salınım ile bebekler uyurlar. Gece anne uyuduğu esnada ise anne karnındaki bebekler hareket etmeye başlarlar. Hamileliğin son dönemlerinde anne adayını uykusundan uyandıracak kadar hareketleri belirginlik kazanır. Doğum gerçekleştikten sonra da bebekler aynı düzeni devam ettirirler. Bu nedenle yenidoğan anneleri gündüz bebeklerinin çok sakin ve uzun süre uyuduğunu ancak tüm gece uyanık kaldığını söyleyerek durumdan rahatsız olduklarını belirtirler. Bu durumda öncelikle yapılması gereken bebeğin anne karnında alıştığı düzeni tersine çevirmektir.  Anne gün içinde emzirirken her zaman kullandığı ses tonu ile konuşmaya devam etmeli, bebeğin uyanık kaldığı sürelerde aşırıya kaçmadan ortamın hareketli ve sesli olması sağlanmalıdır. Gece ise bebeğin odasındaki ışık olabildiğince azaltılmalı, emzirirken tamamen sessiz olunmalıdır. Bebek emdikten sonra bile uykuya dalmamışsa sessizlik ve hareketsizlik devam ettirilmelidir. Böylece bebek bir süre sonra gündüz ve gece düzenini normale çevirecektir.

Bebekler büyüdükçe uykuya dalmaları zorlaşır. Etrafı keşfetmek isteyen bebekler uyumamak için direnirler. Bu gibi zorlukları yaşamamak için özellikle gece uykusuna geçmeden önce her gün aynı sıra ile tekrarlanacak bir uyku rutini oluşturulmalıdır. Ilık bir banyo, karın masajı, pijamalarını giydirme, kitap okuma, iyi geceler dileyerek ışıkların söndürülmesi gibi bir rutinin her gün tekrarlanması ile bebeğe artık uyku vaktinin geldiği mesajı verilir. Bebek bu düzene alıştıktan sonra tatil, misafirlik gibi ev dışında bulunulduğunda, rutin içinde küçük değişiklikler yapılsa dahi uyku vaktinin geldiğini anlayacaktır.

Uyku rutinini oluşturduktan sonra bebeğin nasıl uyutulacağı da belirlenmelidir. Bir gün ayakta sallanarak, bir gün kucakta diğer bir gün ise yatağında pış pışlanarak uyutulmak bebeklerde huzursuzluk yaratır. Bebekler düzeni sever ve bu nedenle her gün aynı şekilde uyutulmak kendilerini güvende hissettirerek uykuya geçmelerini kolaylaştırır.

Bebeğiniz İçin Uyku Düzeni OluşturmakUyku düzenini oluştururken bebek için bir uyku arkadaşı seçilebilir. Uyku arkadaşı küçük bir peluş, uyurken bebek için tehlike oluşturmayacak bir oyuncak ya da battaniye olabilir. Uyku arkadaşı olarak, başka bir yere taşıması zor olan büyük oyuncaklar ya da yaz aylarında sıkıntı yaratabilecek kalın battaniyeler seçilmemelidir. Uyku arkadaşı yalnızca bebeğin yatağında ya da uyurken yanında olmalı, bebeğe uykuyu hatırlatmalıdır.

Bebekler büyüdükçe annelerin oluşturmaya çalıştıkları düzene alışma süresi uzamaktadır. Herhangi bir düzen içinde olmayan bebeğin bir günde yeniliklere alışmasını beklememek gerekir. Anne ve babanın kararlılığı süreci kolaylaştıracak ve kısaltacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz