Ana SayfaBebek BakımıBebeğiniz Diş Çıkarıyor : Diş Çıkaran Bebeği Rahatlamanın Yolları

Bebeğiniz Diş Çıkarıyor : Diş Çıkaran Bebeği Rahatlamanın Yolları

-

Bebeğiniz gözyaşları içerisinde kalmış, diş ağrısından ağlıyorken, bir anne olarak bu ağrıyı geçirmek için her şeyi yapabileceğinizi biliyoruz. Çoğu zaman eczaneye giderek, diş eti jeli gibi ağrı hafifleticilere koşmak aklınıza gelebilir. Ancak yapılan son araştırmalara göre, bebekler için diş ağrısını dindiren diş eti jelleri ve sıvıları bebeğiniz için hiç sağlıklı değil.

Amerikan ilaç dairesi, FDA, tarafından yapılan son araştırmalarda, bebeklerin diş ağrısını geçirmek için sıklıkla kullanılan ilaçların hiç de masum etkilere sahip olmadığı ortaya çıktı. En yaygın jellerde dahi bulunan “benzocain” maddesi, 2 yaşından küçük çocuklarda kusma, titreme, kalp hastalıkları, görme problemleri gibi çok fazla yan etkiye sebep olabiliyor.

Aynı şekilde, bebeğinizin dişini kaşımak için kullandığı oyuncaklar da, bebeğinizin almasını hiç istemeyeceğiniz maddeler içeriyor olabilir.

Diş çıkaran bebeğe ne yapmalı?

Bebeğiniz diş çıkarırken katlanması güç bir acı içerisinde ağlıyor olabilir. Bu her bebeğin yaşadığı normal bir durum. Bu durumu daha kolay atlatmak için bebeğinizin kaşınan dişlerini kaşıyarak ona yardım edebilirsiniz. Bu hem aranızda bağı kuvvetlendirecek hem de bebeğinizin acısını hafifletecektir.

Diş çıkaran bebeğe nasıl müdahale edilmeli?

Yukarıda bahsedildiği gibi, diş çıkaran bebekler ağzına her şeyi götürme eğilimine sahipler. Bu çoğu zaman bebekler için zararlı. Hem bakteriyel enfeksiyonları engellemek, hem de diş sağlığına katkıda bulunmak açısından, bebeğinizin dişini kaşıması için ona doğal yöntemler sağlamanız gerekli.

Bebeğinize diş eti masajı yapın

Ellerinizi iyice dezenfekte ettikten sonra, diş çıkaran bebeğinizin diş etlerine masaj yaparak hem kaşıyabilir hem de ağrısını hafifletebilirsiniz.

Bebeğinize soğuk kaşık verin

Diş çıkaran bebeğin ağrısını hafifletmek için, dişlerini kaşıyabileceği soğuk bir cisim vermek çok faydalı olacaktır. Buz dolabında soğutulmuş bir kaşık, bebeğinizin hem diş ağrısını azaltacak hem de dişini kaşımasını sağlayacaktır.

Soğutulmuş havluyu deneyin

Diş çıkaran bebeği rahatlatmanın en rahat yollarından bir tanesi; çenesinin üzerine koyacağınız serin bir havlu. Bebeğinizin diş etlerini serinletmek, diş ağrısını azaltmanın en başarılı yollarından biri.

Yoğurt benzeri soğuk gıdaları kullanın

Bebeğinizin diş etlerini rahatlatmak amacıyla, yoğurt gibi soğuk gıdaları da kullanabilirsiniz.

Emzirmek bebeğinizi rahatlatır

Diş ağrısı çeken bebeği rahatlatmanın en basit yollarından biri de emzirmek. Bebeğiniz emzirilirken içgüdüsel olarak kendini rahat hissedecektir, bu şekilde diş ağrısını hafifletmeyi deneyebilirsiniz.

Diş çıkaran bebeğin oyuncakları mutlaka temiz tutulmalı

Bebeğiniz diş çıkarma dönemine geldiği zaman, siz ne kadar engellemeye çalışsanız da, mutlaka her gördüğü eşyayı ağzına götürüp, dişlerini kaşıma eğiliminde olacaktır. Bebeklerin mikroplara en açık olduğu dönemlerden birine girdiğinizi unutmayarak, mümkün olduğu kadar evinizin ve bebeğinizin oyuncaklarının hijyenine dikkat etmelisiniz.

Aynı zamanda yalnızca hijyenle sınırlı kalmayarak, mümkünse bebeğinizin dişlerini daha rahat kaşıyabilmesi için, özel materyallerden üretilen diş kaşıma oyuncaklarından edinmeye çalışın. Özel plastik, ahşap veya lastik gibi materyallerden üretilen bu oyuncaklar, diş kaşıma dönemine özel olarak dizayn edildiği için, kesinlikle bebeğinizin çok hoşuna gidecektir.

Diş kaşıma dönemi ebeveynler için streslidir, hazırlıklı olun

Bebeğinizin sürekli ağlamasına, huysuzluk yapmasına, olur olmadık her şeyi ağzına götürmesine hazırlıklı olun. Özellikle, bebeğinizin yutabileceği küçük cisimleri ağzına götürme ihtimalini unutmayarak, tetikte olmanızda fayda var. Diş çıkaran bebeğin bakımı ebeveynler için çok stresli bir iş. Fakat hazırlıklı olur ve bebeğinize nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenirseniz, bu süreci mutlaka daha az stresli atlatabileceğinize eminiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz