Ana SayfaModaÜnlülerBazı Ülkelerde Yasaklanan 8 Ünlü Sanatçı

Bazı Ülkelerde Yasaklanan 8 Ünlü Sanatçı

-

Dünya yaratıcı bir yer, ancak herkes sanatla ilgili aynı fikri paylaşmıyor. Sansür ve yasaklama, sanat dünyasında devamlı yaşanan bir şeydir.  İşte Çin’den İngiltere’ye kadar, dünyanın dört bir yanındaki çeşitli ülkelerde yasaklanan 8 ünlü şarkıcı, müzisyen ve görsel sanatçı.

1.Amy Winehouse

İngiliz soul şarkıcısı Amy Winehouse’un 2007 ve 2009 yıllarında ABD’ye girmesi yasaklandı. İlk yasak, Norveç’te uyuşturucu bulundurması nedeniyle tutuklanmasının sonucuydu. Amerika’ya girmek için vizesine izin verilmedi. Bu nedenle katılacağı ve icra edebileceği Grammy Ödülleri’ni kaçırdı. Winehouse bunun yerine uydu bağlantısı ile canlı şarkı söyledi. Grammy’de bulunmasa da Yılın Albümü de dahil olmak üzere beş ödül kazandı.

Bazı Ülkelerde Yasaklanan 8 Ünlü Sanatçı

2.Bob Dylan

Efsanevi şarkıcı ve söz yazarı Bob Dylan’ın iki konseri, Çin kültürüne aykırı olması nedeniyle iptal edildi. 2010 yılında, o zamanki Çinli yetkililer tarafından Pekin ve Şanghay’da gösterimine izni verilmedi. Bu durum, büyük oranda şarkı konularının sosyal protesto ve devrim konularını içermesinden kaynaklanıyordu. İptal edilen iki konser, Dylan’ın her yıl ortalama 100 konser gerçekleştirdiği Never Ending Tour’un Güney Asya bölgesini önemli ölçüde etkiledi. Turun; Tayvan, Güney Kore ve Hong Kong’daki konserler dahil olmak üzere diğer bölümleri iptal edilmek zorunda kaldı. Bununla birlikte, Dylan’ın ertesi yıl sahne almasına izin veren Çinli yetkililer, Dylan’ın önceden şarkı listesini göndermesini istedi.

Bazı Ülkelerde Yasaklanan 8 Ünlü Sanatçı

3.Björk

2008’de Şanghay’daki konserin sonundaki “Declare Independence” adlı şarkısını söylerken, İzlandalı şarkıcı Björk “Tibet, Tibet!” ve “Bayrağını kaldır!” diye bağırdı. Çin Kültür Bakanlığı, Björk’ün yorumlarını eleştiren bir bildiri yayınlayarak misilleme yaptı ve daha sonra ülkede tekrar sahneye çıkmasını yasakladı. Bakanlık ayrıca, “performanslarında ulusal egemenliğimizi tehdit eden faaliyetlerde bulunanlar”ın da yasaklanacağını belirtti.

Bazı Ülkelerde Yasaklanan 8 Ünlü Sanatçı

4.Walid Raad

Atlas Grubunun kurucusu ve Cooper Union’da Sanat Doçenti olan, Lübnan’daki çağdaş sanatçı Walid Raad, Gulf Labor kampanyasıyla olan ilişkisi nedeniyle Mayıs 2015’te Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitmekten men edildi. Yakın zamanda ülkeye girmekten yasaklanan Mumbai merkezli sanatçı Ashok Sukumaran ve New York Üniversitesi profesörü Andrew Ross gibi birkaç sanatçıdan biridir.

Bazı Ülkelerde Yasaklanan 8 Ünlü Sanatçı

5.Gloria Estefan

Latin pop’un kraliçesi olan Gloria Estefan’ın Küba’da şarkı söylemesi yasaklandı. Ayrıca, Dr Beat ve 1,2,3 gibi şarkıları kara listeye alındı ve Küba radyo istasyonlarında çalınması yasaklandı. Estefan, Fidel Castro’ya karşı olan tutumu nedeniyle kendi ülkesinde Castro’ya ve rejime karşı konuşmaktan men edildi. Bu yasaktan kocası da etkilendi ve çift, hükümet tarafından terörist olarak ilan edildi. Fulgencio Batista 1959’da Fidal Castro tarafından devrildiğinde, babasının Batista lehine çalışan bir görevli olması nedeniyle Estefan ve ailesi Küba’dan kaçtı. 1979’da Küba’ya döndü ve o zamanki ABD Başkanı Jimmy Carter ülkeye seyahat eden Amerikalıların yasağını kaldırdı. 1997’de şarkıcının Papa tarafından Küba’ya dönmesi istendi, ancak siyasi fikirleriyle nedeniyle reddedildi.

Bazı Ülkelerde Yasaklanan 8 Ünlü Sanatçı

6.Madonna

Pop müziğin kraliçesi olan Madonna’nın, daha önce İsrail ziyaretinde olduğu gibi 2004’te Mısır’a girmesi yasaklandı. Mısır Parlamentosu üyeleri, Madonna’nın kutsal topraklara yaptığı yolculuk ve Kabala’ya olan bağlılığı nedeniyle ülkeye girişini engelleyeceklerini söylediler. Afrika ülkesinden yasaklanmış tek sanatçısı Madonna değil. Parade Dergisi’nde İsa hakkında yaptığı yorumların ardından, Elton John’un 2010’da ülkede yapacağı konsere de izin verilmedi.

Bazı Ülkelerde Yasaklanan 8 Ünlü Sanatçı

7.Snoop Dogg

Snoop Dogg lakaplı Calvin Cordozar Broadus Junior, çeşitli ülkelerde sahne almaktan men edildi. 2006 yılında, Snoop Dogg ve yanındaki ekibi, bir dükkana zarar verdikten sonra Londra’daki Heathrow Havaalanı’nda tutuklandı. Bu nedenle, Snoop bir geceyi hapiste geçirdi ve Johannesburg’da yapacağı konseri kaçırdı. O yılın Mayıs ayında, Home Office, rapçilerin Birleşik Krallık’a girişini reddetti. Snoop’un vize başvurusu da ertesi yıl reddedildi. Snoop, 2010 yılı itibariyle İngiltere’ye geri dönmesine izin verildiği halde, kendisinin ve çevresinin British Airways ile seyahat etmesine izin verilmiyor. İngiltere ile sorun yaşamasının yanı sıra Snoop, önceden aldığı cezalar nedeniyle 2007’de Avustralya’dan da yasaklandı. Bu, Snoop’un MTV Avustralya Video Müzik Ödülleri’ne katılamamasına neden oldu. Yasağı ertesi yıla kaldırıldı. 2012’de Snoop, esrar nedeniyle Norveç’e iki yıl boyunca girmekten men edildi.

Bazı Ülkelerde Yasaklanan 8 Ünlü Sanatçı

8.The Beatles

İsrail, dünyaca ünlü İngiliz Beatles müzik grubunun, ülkenin gençliğine olumsuz etkisi olacağı gerekçesiyle 1964 yılında ülkeye girmesini yasakladı. İsrailli yetkililer aldıkları bir kararda, grubun sanatsal bir özelliğinin olmadığını, performanslarının gençler arasında histeriye ve kitlesel düzensizliğe neden olacağı için reddedildiklerini açıkladılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz