Home Kariyer Başarılı Girişimcilerin 8 Ortak Özelliği

Başarılı Girişimcilerin 8 Ortak Özelliği

0
Başarılı Girişimcilerin 8 Ortak Özelliği

Başarıya ulaşmış iş adamlarının heyecan verici öykülerini pek çok kere dinlemiş ya da okumuşsunuzdur. Başarılı girişimci örnekleri ve başarılı girişimci hikayeleri, dünyanın bütün ülkelerinde ilgi çekerler. Türkiye’de de başarılı girişimci örnekleri az değildir. İshak Alaton bu örneklerden sadece biridir. Bill Gates, Steve Jobs, Marc Zuckerberg ve diğerleri. Gerçek şu ki bu insanların başarı basamaklarını tırmanışları öyle kolay ve basit yollardan olmamıştır. Onlar hayallerinin peşinden koşmuş, hayallerini gerçekleştirme yolunda türlü fedakarlıklar göstermiş, karşılarına çıkan bütün zorlukları yenmesini bilmişlerdir. Peki başarıyı yakalamış bu insanların ortak özellikleri nelerdir buyrun birlikte bir göz atalım.

1-) Tutkuludurlar
Başarılı girişimciler, hedeflerine odaklanmış tutkulu kimselerdir. Tutkuları onları başarıya kilitleyen en önemli özellikleridir. Hedeflerine varmak için, tam bir konsantrasyon içinde, her türlü fedakarlığı yapmaya hazırdırlar.

3-) Sabırlıdır ve Azimlidirler
Başarı, öyle bir gecede, birden bire geliveren bir şey değildir. Başarıya erişmek zaman alır. Başarılı olmuş iş adamları, azimle ve kararlılıkla yürüyerek, elde edecekleri semereye kadar hazlarını ertelemeyi bilirler. Uykusuz geceler, başarı için çatlayan beyinler, motive olmuş bir biçimde sabırla çizdikleri yolda yürüyenler başarıya ulaşırlar.

2-) Sonuç Odaklıdırlar
Başarılı girişimciler, başarısız olup pes eden insanların aksine, gerçekleştirilebilir hedefler belirleyip, bu hedeflere doğru emin adımlarla ilerlerler. Başarı yolunda ayaklarına takılan hiçbir engel onları yıldıramaz ve yolundan döndüremez.

4-) İyi İletişim Becerilerine Sahiptirler
İletişim becerileri çok iyidir. Başarı için her zaman tek başına mücadele etmek yetmeyebilir. Kurulan sağlam ilişkiler, diğer insanlardan alınan büyük destekler başarıya etki eder. Etkili iletişim yetenekleri ile kurulan kaliteli bir ekip, başarıyı getirecektir.

5-) Cesurdurlar
Şunu kabul etmeli ki, risk almak ve sorunlarla yüzleşmek cesaret ister. Başarıya ulaşamayan insanların büyük bölümü, henüz daha ilk adımı atmadan kaybedenlerdir. Cesaretsizlikleri yüzünden onlar, daha yolun başındayken kaybedenler kulübünün bir üyesi olurlar. Başarıyı yakalayanlar ise, akıllarındaki fikri, kurdukları hayalleri gerçekleştirmek için cesur kararlarla yollarına devam edenlerdir.

6-) İnançlıdırlar
Kendilerine ve başarıya olan inançları tamdır. Kendileri ile barışık ve potansiyelinin bilincinde olan bu insanlar, karşılaştıkları olumsuzlukları umursamazlar ve olumsuzlukları avantaja dönüştürmeyi bilecek sağlam bir inanca sahiptirler. İmkansızlıklar içinde bile başarıya olan inançları tamdır.

7-) Yenilikçidirler
İş dünyasında rekabet her zaman olağandır. Başarıyı yakalayan girişimciler, rakiplerinden farklı olarak, alışılmışın dışına çıkabilen, kabuklarını kolaylıkla kırabilen yenilikçi bir yapıya sahiptirler. Karşılaştıkları sorunlara yenilikçi çözümler bulmayı çok iyi bilirler ve her daim kendilerini geliştirip, yetiştirirler.

😎 Beceriklidirler
İş hayatında, bazen para, bazen de insan en önemli sermaye olabilir. İyi yetişmiş bir beyin, bütüncül düşünebilen becerikli bir kişilik başarıya çok daha kolay ulaşır. Yaptıkları işte uzmanlaşmış, becerikli kimselerden oluşan bir ekiple başarı kaçınılmazdır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version