Ana SayfaÇocuk GelişimiBaşarılı Çocukların Ailelerin 9 Ortak Özellikleri

Başarılı Çocukların Ailelerin 9 Ortak Özellikleri

-

Bütün anne-babalar çocuklarının çok başarılı olmasını, hayatta iyi bir yerlere gelmelerini isterler. Bu düşünce, çok temiz ve olağan bir düşüncedir. Bazı çocuklar, diğerlerine göre birtakım alanlarda daha başarılı olurlar.

Peki her çocuğun başarılı olması mümkün mü? Elbette ki her çocuk bir alanda başarı gösterebilir. Önemli olan, anne-babanın, çocuğun başarılı olduğu alanı fark edebilmesidir. Çocuğunun kişilik özelliklerini, yeteneklerini ve ilgi alanlarını iyi bilen ebeveynlerin çocukları başarıya ulaşacaktır.  Başarılı çocuk yetiştirmenin yolları, aileden aileye farklılık gösterebilir ve her ailenin kendine göre çocuk yetiştirme usulleri vardır. Fakat genel geçer bazı gerçekler vardır ki bunlara riayet etmek başarı için önem taşır. Kendinize, “başarılı çocuk nasıl olur“, “okul başarısı nasıl arttırılır” gibi sorular soruyorsanız, öncelikle ebeveynler olarak kendinize düşen görevlerin de farkında olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Başarılı çocuklar yetiştirmek için, aşağıda sıralayacağımız ve bilim adamları tarafından da ispatlanmış gerçekler, umarım ki işinize yarayacaktır.

Başarılı Çocukların Anne-Babalarının Özellikleri;

1-) Çocuklarına Sorumluluklar Verirler
Birçok araştırma gösteriyor ki, çocuklarına küçük yaşlardan itibaren düzenli olarak sorumluluk veren velilerin çocukları öğrenim hayatında daha başarılı oluyorlar. Stanford Üniversitesi’nin eski dekanı Julie Lythcott-Haims, aileleri tarafından sorumluluk verilen çocukların daha empatik ve işbirlikçi olduklarını, arkadaşları ile daha iyi ilişkiler kurduklarını belirtiyor. Küçük ödüller karşılığında çocuklarınıza sorumluluklar vermelisiniz. Bu tür çocuklar ödev bilincine de sahip olarak yetişiyorlar.

2-) Gerçekçi Beklentilere Sahiptirler
Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, çocuklarını iyi tanıyan aileler, çocuklarının neleri başarıp, neleri başaramayacağını da iyi bilirler. Bu sebeple de çocukları ile ilgili gerçekçi beklentiler içinde olurlar. Yüksek beklentiler sonucunda başarısız olan çocuklar, hayal kırıklığı yaşayacak ve başaramama duygusuna kapılacaktır. Çocuklarınızın özelliklerini iyi bilin ve çocuklarınıza potansiyellerine uygun ona hedefler koyun.

3-) Başaçıkabilme Becerileri Yüksektir
Başarı sabırla elde edilen bir şeydir. Çocuklar başarı yolunda zaman zaman stres, depresyon ve öfke patlamaları yaşayabilirler. Bu tür durumlarda nasıl davranılacağını bilen aileler, onları rahatlatır ve bu problemlerle nasıl başa çıkabileceklerini gösterirler. Anne-babalar iyi bir rehber olmak zorundadır. Özellikle sınavlara hazırlanan çocuklarda görülebilecek bu tarz durumlara karşı kendinizi geliştirin ve ne tür tepki ve davranışlarla çocuklarınıza yardımcı olabileceğinizi öğrenin.

4-) Çocuklarına Özel Oda Ayırırlar
Çocukların çalışma ortamı çok önemlidir. Televizyonun, bilgisayarın bulunduğu bir ortamda çocukların ders çalışması mümkün değildir. Çocuklara, çalışma masasının da bulunduğu bir oda dizayn etmek başarı için önemli bir faktördür. Eğer çocuklarımıza oda tahsis etme imkanımız yoksa, onlara uygun bir çalışma köşesi ayarlanmalıdır.

5-) Sosyal Becerileri Gelişmiştir
Bugünün dünyasında sosyal zeka, akıl kadar önemlidir. Sosyal becerileri gelişmiş ailelerin çocuklarının asosyal olması pek de mümkün değildir. İnsan ilişkilerinde başarılı olan ailelerin çocukları başarıyı daha kolay yakalıyorlar. Amerika’da 20 yıla yayılan ve 700 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, sosyal becerileri gelişmiş olan bu çocukların 675’i bir üniversiteden mezun olup iş hayatına kolayca atılmıştır.

6-) Çocuklarıyla Kaliteli Zaman Geçirirler
Çocukların en büyük ihtiyacı tartışmasız sevgi ve ilgidir. Her işin üstesinden gelebilen, çok yoğun çalışıp çok para kazanan süper anne-babalar olmaktansa, çocuğunuz ile kaliteli zaman geçirmeye gayret edin. Çocukla birlikte televizyon izlemek demek, onunla zaman geçirmek demek değildir. Ona özel zamanlar ayırın ve saati tamamiyle ona ayırın.

7-) Azimlidirler
Hayat ve zorluklar karşısında azimli olan ailelerin çocukları başarıyı daha kolay yakalarlar. Zorluklarla baş edebilme becerileri gelişir ve kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenirler. Ailesine aşırı bağımlı çocukların en büyük problemi, zorluklara karşı yetersiz kalmalarıdır. Çocuklar pek çok şeyi biz büyüklerden görerek öğrenirler. Sizin azim ve kararlılığınız onlara da örnek olacaktır.

😎 Dengeyi İyi Korurlar
Çocuklarına ne fazla özgürlük verirler, ne de çocuklarının üzerinde aşırı bir baskı kurarlar. Bu ikisinin arasındaki dengeyi kurabilirler. Çocuklarının duygularını yaşamalarına izin verirler. Onları baskılamadan, her şeyi serbest de bırakmadan tehlikelerden korumasını bilirler. Çocuk eğitiminde bu hassas denge iyi korunmalıdır. Çocuklarımla arkadaş gibiyim denerek, onların tepenize çıkmasına izin vermeyin. Çocukların hayatı boyunca çokça arkadaşı olacaktır. Siz onlar iyi birer anne-baba olmayı tercih ediniz.

9-) İyi Birer Rehberdirler
Çocuklar birçok şeyi modelleme yoluyla öğrenirler. Önlerindeki örnekler ne kadar başarılı ise çocuklar da o kadar başarılı olacaktır. Çocukların müthiş birer gözlemci olduğunu bilmek gerekir. Unutulmamalıdır ki, ne kadar yüksek sesle söylerseniz söyleyin, hal ve hareketler sözlerden çok daha etkilidir.

Başarılı çocuklar için, başarılı ebeveyn olmak şarttır. Anne-babalığın okulu yoktur. Herkes kendini yetiştirmek zorundadır. Bu nedenle gerektiğinde canımızı bile vereceğimizi söylediğimiz çocuklarımız için bu fedakarlıkta bulunmalıdır. Kendinizi iyi birer anne-baba olmak için eğitin.

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Psikolojik Danışman Ercüment EŞSİZ’e bu makaledeki katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz