Ana SayfaHastalıklarBaş Ağrısını Tetikleyen 8 Alışkanlık ve Doğal Çözüm Önerileri

Baş Ağrısını Tetikleyen 8 Alışkanlık ve Doğal Çözüm Önerileri

-

1-) Yetersiz uyku ve uyku problemleri, baş ağrısının en önemli nedenlerinden biridir. Yetişkin bir birey, günde en az 8 saat uyumalıdır. Uykusuzluğa neden olan problemler de mutlaka çözüme kavuşturulmalıdır.

2-) Dış etmenlerden fazlaca etkilenerek strese girmek, baş ağrısını tetikleyen bir diğer faktördür. Bol bol yürüyüş ve spor yaparak, yüzerek kendinizi rahatlatın. Stres yönetimini mutlaka öğrenin.

3-) Öğün atlamak da baş ağrısına neden olacaktır. Öğün atlamak, gün içinde şeker seviyenizin dengesiz olmasına neden olur. 3-4 saat arayla günde 5 öğün yemek yiyebilirsiniz. Uyumadan 3 saat önce, yeme içmeyi bırakmalısınız. Aksi taktirde, uyku problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz ve bu da yine baş ağrısına neden olur.

4-) Yanlış pozisyonlarda çalışarak boynu, sırtı ve omuzları rahatsız etmek ve dolayısıyla tansiyonun yükselmesine neden olmak, baş ağrılarının sebeplerindendir.. Kambur pozisyonda durmaktan sakının ve doğru oturun. Masa başı iş yapanlar özellikle bu hususa dikkat etmelidirler.

5-) Susuz kalmak ve sıvı yetersizliği baş ağrılarının ve migrenin en önemli nedenlerinden biridir. Günde en az 8 bardak su tüketmeli ve vücudunuzun sıvı kaybetmesine izin vermemelisiniz.

6-) Sıvı kaybına karşı, gün içinde kahve ve çay içebiliriz. Fakat, kafeinsiz ürünleri tercih etmek, baş ağrısı şikayetlerini azaltacaktır.

7-) İşlenmiş, tiramin içeren (beklemiş gıdalar), içeriğinde tatlandırıcı bulunan yiyecek ve içecekler, yapılan araştırmalara göre migreni tetiklemektedir. Sağlıklı ve doğal beslenme alışkanlıkları geliştirerek, baş ağrısı ve migren sorunlarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

Yukarıda sıraladığımız yanlış alışkanlıklar, baş ağrılarına neden olmaktadırlar. Baş ağrısına ve migrene karşı doğal çözümler için, önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz