Ana SayfaHastalıklarBaş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

-

Birçok hastalığın ortak belirtileri arasında gösterilen baş ağrısı; kronik ve sistematik baş ağrısı olarak iki alt başlıkta incelenebilir. Nörolojik muayenelerinde herhangi bir bulguya rastlanmayan hastalar, anlık baş ağrısı şikâyetleri için; ilaç kullanımı kabul etmemeleri halinde, baş ağrısına ne iyi gelir alternatifleri arayabilir. Bu aşamada; düzenli spor yapmak ve bazı besinlerin tüketimini artırmak, baş ağrısının olası etkilerini azaltabilir.

Baş Ağrısına İyi Gelen Besinler

Baş ağrısının nedeni saptandıktan sonra; hastaya özel diyet programı, doktor tavsiyesi ile tedaviye dâhil edilebilir. Limon, muz, fındık, balık; baş ağrısının etkileri azaltan besinler olarak, ara ve ana öğünlere ayrı ayrı eklenebilir. Bu noktada; baş ağrısının nedeni tam olarak belirlenemediğinde, limondan uzak durulmalıdır. Muayene olmayan hastalarda; kulaktan dolma bilgilerle tüketilen limon, ölümle dahi sonuçlanabilir. Düşük tansiyon hastalarını direkt etkileyen limon tüketimi; doktor tarafından tavsiye edilmediği durumlar hariç, baş ağrısı tedavisinde kullanılmamalıdır.

Düzenli Spor ve Baş Ağrısı İlişkisi

Tansiyonu düşük olan hastalarda; baş ağrısına herhangi bir teşhis konulmaması durumunda, spor ile baş ağrısından kurtulmak mümkündür. Spor esnasında; kan basıncı artacağı için, tansiyon değerleri normal seviyeye gelebilir. Ancak spor ile baş ağrısından kurtulmak isteyen hastalar için; tercih edilen sporların, zorluk derecesinin başlangıç aşamasında hastanın vücudunu zorlamaması gerekir. Aksi takdirde; anlık yükselen tansiyon, baş ağrısı ile birlikte ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Baş ağrısı sorununa spor ile çözüm bulan hastaların, kalıcı olarak baş ağrısından kurtulabilmeleri için; tam teşekküllü sağlık kuruluşlarında, genel bir muayene olmaları gerekebilir. Düzenli spor yapan hastalara; haftada bir kez baş bölgesi odaklı masaj yapılması da, doktorlar tarafından tedaviye dahil edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz