Home Hastalıklar Bartolin Kisti Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bartolin Kisti Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
Bartolin Kisti

Vajinanın alt kısmında ve her iki tarafında 2 cm uzunluğunda olan vajina girişine sümüksü bir sıvı salgılayan Bartolin bezleri bulunmaktadır. Bu Bartolin bezleri cinsel ilişki sırasında vajina içerisine kayganlık ve ıslaklık özelliği kazandırmaktadır.

Bartolin Kistinin Oluşum Yapısı

Vajinayı Bartolin bezlerine bağlayan kanalların çeşitli nedenlerle tıkanarak kanal içerisinde kaygan ve ıslak özelliği bulunan mukusun birikmesi ile kist oluşur. İlk anda oluşan kistin boyutu anlaşılmaz. Fakat cinsel ilişki sırasında Bartolin bezleri uyarılarak sıvı salgılamaya devam eder ve böylece kistin boyu da büyür. Bartolin kistlerinin büyüklüğü fındık kadar ya da ceviz büyüklüğü kadar da olabilmektedir. Ancak Bartolin bezleri tahriş olur veya cinsel ilişki sürdürülmeye devam ederse Bartolin kistinin boyutu portakal büyüklüğüne erişebilmektedir.

Bartolin Kisti Görülme Sıklığı Nedir?

Bartolin kisti bakire ve menopoza girecek kadınların hepsinde görülebilir. Dünya Sağlık Örgütü verileri Bartolin kistinin kadınların %2’sinde görüldüğünü saptamıştır. Bakire olan kadınlarda Bartolin kisti görülme sıklığı ise %0,8’dir. Cinsel açıdan aktif olunan 21-29 yaşları arasında Bartolin kistinin görülme sıklığı daha yüksektir.

Bartolin Kisti Belirtileri

Bartolin kisti belirtileri şunlardır;

  • Vajina dudaklarında birinde ya da her ikisinde sertlik ve şişlik görülmesi
  • Bartolin bezlerinin olduğu alanda ödem birikmesi ve kızarıklık oluşması
  • Bartolin apsesine dönüşen alanlarda şiddetli ağrının meydana gelmesi ve ağrı kesicilerin fayda etmemesi
  • Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında o bölgenin aşırı kızarması, ağrı hissedilmesi ya da yanma olması
  • Bartolin apsesi etrafına ödem toplanarak yürümenin zorlanması
  • Ateş, halsizlik ve enfeksiyon görülmesi vb.

Bartolin Kisti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bartolin kisti tedavi yöntemleri şunlardır;

  • Tıbbi İlaç Yöntemi: Çok küçük Bartolin kistlerinin varlığında yanma, sızı ve ağrı gibi durumların olmadığı durumlarda doktorlar tarafından önerilmektedir. Antibiyotik ve kas gevşetici ilaçlar tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Böylece kanalın genişleyerek kistin büyümesi engellenmiş olur.
  • Cerrahi Müdahale Yöntemi: Bu teknik genellikle Bartolin kisti küçük olsa da ağrı yaparak fazla büyümesi ya da Bartolin apsesine dönüşmesi gibi durumlarda tercih edilmektedir. Vajinanın ağız kısımları anestezi ile uyuşturulur ve Bartolin kanalları genişletilir. Genişletilmiş olan kanal içindeki irin ya da sıvı boşaltılarak vajina ağzı normal boyutuna uygun olarak dikilir. Bu yöntemden sonra hasta 30-40 gün cinsel ilişkiye girmemeli ve bölgenin uyarılmaması için cinsel dürtüleri kısıtlayan ilaçlar kullanılmaktadır.

Bartolin Kistini Önlemede Alınabilecek Önlemler

Bartolin kistini önlemede alınabilecek önlemlerin başında cinsel ilişkiye girdiğiniz partnerinizin sağlıklı olması güvenli cinsel ilişki gelmektedir. Tuvaletlerden sonra kişisel temizlik de alınması gereken önlemler arasındadır. Tuvalet bittikten sonra perine temizliği önden arkaya doğru olmalı böylece anüs bölgesinde yaşayan bakterilerin girişini önlemiş olursunuz. Bunun dışında kadınların düzenli olarak 6 ayda bir jinekolog muayenelerini yaptırmaları alınacak önlemlerdendir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version