Ana SayfaBeslenmeBaharat Beyne ve Genel Sağlığa Çok İyi Geliyor

Baharat Beyne ve Genel Sağlığa Çok İyi Geliyor

-

Yapılan araştırma sonuçlarına göre, baharatlı gıdalar beyin sağlığına ve genel sağlığa çok iyi geliyor. Köri, insanın kendisini iyi hissetmesini sağlarken, kırmızı biberin içinde bulunan bir bileşik olan apigenin, beyin hücreleri arasındaki iletişimi hızlandırıyor. Yine yapılan araştırmalara göre, apigenin ve flavonoid içeren kırmızı biber, hafızayı diri ve güçlü tutmaya yardımcı oluyor. Bu da, alzhemier, parkinson, şizofreni gibi psikolojik hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor.

Harward Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, baharatlı yemekler yiyen insanlar, diğer insanlara göre çok daha uzun yaşıyor. Haftada birkaç gün kırmızı biber tüketmek, hastalıklara bağlı ölüm riskini %14 azaltıyor. Kırmızı biberin acı olmasını sağlayan kapsaisin bileşiği, kansere yakalanma riskini azaltıyor ve metabolizma üzerinde olumlu etkiler sağlıyor. Baharatların, yemeklere çok daha güzel tatlar verdiği bilinen bir gerçek. Sağlık açısından da baharat tüketimini, uzmanlar ve doktorlar önemle vurguluyorlar. Harward Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın bir diğer sonucu ise, Çinlilerin uzun ömürlü oluşlarının altında yatan nedenlerden biri de bol bol baharat tüketmeleri.

Görüldüğü gibi şifalı baharatlar, sağlık için büyük yararlar sağlıyorlar ve bu da yemeklerimizde daha fazla baharat tüketmemiz gerektiği anlamına geliyor.
Not: Alerjisi ve baharatlardan olumsuz etkilenme ihtimali bulunan rahatsızlıklara sahip olanlar, bir uzmana danışmadan baharat tüketmemelidirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz