Ana SayfaPsikolojiBahar Yorgunluğu Nedir?

Bahar Yorgunluğu Nedir?

-

Bahar yorgunluğu hassas bünyeye sahip insanların mevsim geçişlerine uyum sağlayamaması sonucunda kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Özellikle kış aylarında metabolizmanın yavaşlaması sonucunda bahar aylarına geçişte kişilerde, stres, yorgunluk, halsizlik, isteksizlik, keyifsizlik, kaygı, asabiyet, iştahtaki değişiklikler gibi çeşitli belirtiler baş gösterir.

Vücudun direncini artırmak için yeterli düzeyde vitamin ve mineral alımı sağlamak gereklidir.

İş yaşamından aile yaşamına kadar hayat kalitesinin düşmesine sebep olabilir.  Gerekli önlemler alınmadığında ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir.

Bahar Yorgunluğu Hastalık Mıdır Sendrom Mudur?

Havaların ısınması ile mevsimler değişimler organizmanın çalışmasında bir takım değişiklikler meydana getiriyor. Havalar ısınması kan damarlarını genişletiyor,  havalar soğuduğunda ise vücut içine kapanıyor organizma yavaşlıyor. Bu sebeplerle organizmalar adaptasyon süreci yaşıyor.  Bu süreçte halsizlik yorgunluk gibi belirtiler yaşanıyor.

Mevsim değişimlerinde vücutta yer alan mineral ve vitaminler sınırda yeterli sayıda bulunuyorken bahar aylarında bu sınırda yeterli sayısı adaptasyon sürecinde yetersizlik gösterebilir. Bunun sonucunda ise çeşitli rahatsızlıklar oluşabilir. Bu rahatsızlıklar 2 hafta sürer bu süreç uzarsa oluşan rahatsızlık bahar yorgunluğu olmayıp altında başka nedenler aramak sağlığınız açısından doğru olacaktır.

Bahar yorgunluğu aslında depresyonu tanımayan ancak dahiliyeci hastalığı olarak da değerlendirilen bir rahatsızlıktır. Aslında mevsim değişikliğine bağlı bir rahatsızlık olduğundan bunu bir hastalık olarak da tanımlamamak gerekir. Anemi, hipotroidi, romatizmal hastalıkları gibi hastalıklar var ise bu rahatsızlıkların belirtileri ile bahar yorgunluğu belirtilerinin benzerlik göstermesi bu bulguların görülmesine engel olabileceği düşünüldüğünden dolayı uzun süren rahatsızlıkların araştırılması gerekmektedir.

Örneğin bahar yorgunluğunda kişinin kan şekerinde değişmeler meydana gelebildiğinden kişi diyabet hastası ise kişide diyabet hastalığının fark edilmesine ya da romatizmal hastalıkların görülmesine engel olabilir. Çünkü belirtileri benzerlik göstermektedir. Bu ve buna benzer hastalıkların arkasında bahar yorgunluğu olmayıp başka nedenler olabileceği düşünülmelidir.

Yorgunluğun belirtilerinden biri de anemi hastalığıdır. Aneminin temel sebebi demir eksikliği vitaminidir. Kan yeterli düzeyde değil ise oksijeni yeterli düzeyde taşıyamaması durumunda ortaya çıkan anemi rahatsızlığı kadınlarda daha çok görülen ve yorgunlukla kendini gösteren bir durumdur.

Ya demir eksikliği vardır ya demirin emiliminde bir eksiklik vardır ya da vücutta kayıp vardır. Bu sebeplerle anemi vücutta çabuk yorulmaya, çarpıntı haline, saç dökülmesine, tırnaklarda şekil bozukluklarına neden olur. Bu durumlarda demir takviyesi gerekmektedir. Bu nedenle bahar yorgunluğu ve anemi hastalığının belirtileri birbirine yakınlık göstermektedir.

Yine kişilerde tiroid, kan şekeri, böbrek üstü bezlerine baktırılabilir. Bahar yorgunluğunda en önemli  etkenlerden biri düzenli egzersiz, günde en az 1 saat yürüyüş yapılmalı, mevsimine özgü sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmeli en az  2-2,5 litre sıvı tüketimine dikkat edilmeli ve kaliteli uyku alımı sağlanmalıdır. Düzenli ve dengeli beslenilmelidir. Bunlara rağmen yine rahatsızlıklarınız geçmiyorsa bunun altında başka sebepler olabileceği düşünülmelidir.

Küresel ısınmalar ve aşırı sanayileşme ve endüstrileşme ve ormansızlaştırmalar mevsimlerin geçişlerinin dengesini bozmakla birlikte vücudun adaptasyonunu bozmakta ve sonucunda vücutta global yorgunluk ve bitkin düşmek gibi belirtiler görülmektedir.

Mevsim geçişlerinde beslenmeye dikkat edilmelidir. Örneğin; sabah kahvaltısında esmer ekmek, 1-2 dilim peynir, yumurta , bol sövüş sebze, fındık, badem ve ceviz tüketilebilir, sağlıklı bir kahvaltı ile bahar yorgunluğu hafifletilebilir.

Günde 3 fincan içebileceğiniz, zencefil, kabuk tarçın ve birkaç damla limon ile hazırlayacağınız bitki çayı ile de bahar yorgunluğuna karşı vücut direncinizi artırabilirsiniz.

Gün içerisinde taze meyve ve sebzelerden destek alınması önerilirken öğle ve akşam yemeklerinde protein ağırlıklı beslenilmelidir.  Örneğin; ızgara tavuk , balık veya kırmızı et yenilmesi yanında da bol salata tüketilmesi öneriliyor. Bir öğünde çok fazla doymak yerine öğün sayısı artırılarak ara öğünlerle beslenme şeklinizi sıklaştırabilir,  besleyici ve vitaminli yiyecekler tüketebilirsiniz. Ayrıca çay ve kahve tüketiminin sınırlandırılması ve hafif egzersizlerle bahar yorgunluğunun atlatılması mümkündür.

Düzenli Uyku Alımı ve Egzersiz yapılmalıdır.

Herkesin uyku ihtiyacı farklılık göstermektedir. Bu sebeple iyi alınmış ve dinlenilmiş uyku ile güne başlanmalı,  gün ışığından daha fazla yararlanılmalıdır. Alışık olduğunuz saatlerde yatmalı ve ihtiyacınız kadar uyumalısınız. Az uyumak kadar fazla uyumak da bünyenin dengesini bozar. Kişinin kendini bitkin ve yorgun hissetmesine sebep olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz