Ana SayfaModaBağışlamanın Yararları Nelerdir?

Bağışlamanın Yararları Nelerdir?

-

Bağışlamak sizin zihniniz için kötü değildir, çünkü araştırmalar bağışlamamanın sizin zihin sağlığınız için negatif durumlar yaratacağını gösteriyor! Uzun süre öfkeye yaşamanın aslında çeşitli büyük sağlık sorunlarına neden olabileceğini gösteriyor. Bağışlamak sizden alınacak büyük zihinsel ağırlığın yanı sıra, bağışlayıcı birinin şu konularda size yardımcı olduğunu görebilirsiniz:

* Kalp atış hızınızı ve tansiyonunuzu düşürmek
* Stres ve genel olarak düşmanlık düzeylerini azaltmak
* Stres ve öfkeyi daha iyi yönetmek
* Depresyon, anksiyete ve kronik ağrıyı azaltmak
* Refah duygularını teşvik etmek – zihinsel, fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak
* İlişkileri geliştirmek ve arkadaşlığı artırmak

öfke

Ama nihayetinde size yanlış yapan birini nasıl affedebilirsiniz? Tabii ki kolay değil, ama uzun vadede kin tutmanın size sunduğu şey nedir? Çok fazla değil… Öfkenizden kurtulmanın olumlu yönleri ise çok fazladır.

1. Birisini affetmenin bir taahhüt olduğunu ve uzun bir süreç olabileceğini fark edin. Genelde bir gecede gerçekleşmez ve bir anahtarı çevirmek kadar kolay değildir.
2. Öfkelenerek kazanabileceğinizin karşıtı olarak öfkenizi tutarak kazanmış olduğunuz şeyleri düşünün ve bunu bir yere not edin. Bunu kendi yazınızda görmek bağışlama sürecinde size yardımcı olmak için yeterlidir.
3. Sizinle diğer kişi arasındaki sürtüşmeye neden olan olayı gözden geçirin. Onu farklı ele alabilir miydin? Bu hikayenin gerçekten iki yüzü var mı? Eğer diğer kişi fiil veya ihmalkarlık içinde harekete geçtiyse, kin tutmanın sadece size ve başkalarına zarar vereceğini görebiliyor musunuz?
4. Bir mağdurdan ziyade kontrolde olmayı seçin. Başka bir kişinin zihninize ve duygularınıza tutunmasına izin vererek mağdur rolünü seçmeyin. Başarılı insanlar çatışmadan öğrenirler, devam edin…
5. Durumdaki dersi bulmaya çalışın. Evet, hayatta yaşadığımız her şey özellikle de kötü zamanlar, değerli dersleri öğrenmemize yardımcı olabilir! Gittiğiniz olumsuz durumu daha güçlü ve daha akıllı hale getirin.

Bu adımları izleyerek bağışlamanın faydalarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca, artık kötü durumlara veya insanlara bakmayacağınızı, daha çok anlama ve merhametle başkalarıyla yüzleşeceğinizi göreceksiniz.

Unutmayız, ama kesinlikle affetme ve devam etme seçeneğimiz var. Kendi sağlığınız, esenliğiniz ve huzurunuz için yapın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz