Ana SayfaHastalıklarBağırsak Genişlemesi Nedir?

Bağırsak Genişlemesi Nedir?

-

Bağırsak genişlemesi rahatsızlığı genelde doğuştan gelen bir hastalıktır. Sinirsel hücrelerin görevlerini yerine getirememesinden kaynaklanır. Kişinin dışkı yapmasını engelleyen bir durumdur. Bağırsak sisteminin olmasından daha geniş olması durumudur. Kalın bağırsakta büyüme ve genişlemeler meydana gelir. Anüs dışkıyı atacak büyüklükte değildir. Bağırsak genişlemesi rahatsızlığı erkeklerde daha çok görülen bir rahatsızlıktır. Tedavi süreci dışkının dışarı atılması ve anüs ağzının genişletilmesiyle yapılır.

Bağırsak Genişlemesi Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak genişlemesinin birçok belirtisi vardır. Bağırsak genişlemesi sorunu yaşayan kişiler dışkılanma sorunu yaşarlar. Kişi tuvalete çıkmakta zorlanır. Karın bölgesinde şişlikler meydana gelir. Kişide kusma ve dışkı yapamama rahatsızlıkları baş gösterir. Kişide aşırı su ve sıvı kayıpları yaşanır. Kişi gittikçe kilo kaybeder iştahsız bir hal alır.

bağırsak genişlemesi

Bağırsak Genişlemesi Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bağırsak sisteminde anormal bir büyüme ve genişleme görülür. Teşhis için biyopsi tedavisi yapılır. Rektal bölgeden parça alınarak tedaviye başlanır. Karın bölgesi açılarak dış bölgeye torba bağlanarak dışkı yapılması sağlanır. Bebeklerde torba alım işleri 18 ay olduktan sonra yapılır. Amaliyat sonrası kalın bağırsağın kendini toparlaması için bir süre beklenir. Amaliyat sonrası kişide ishal durumları görülür. Bağırsak genişlemesi tedavisinde doktor tavsiyelerine uymak son derece önemlidir. Beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Bilmediğiniz uygulamaları yapmamalısınız. Sindirimi kolay besinler tüketmelisiniz. Vücudun aşırı sıvı kaybını önlemek adına bol sıvı tüketmeye özen göstermelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz