Ana SayfaBeslenmeBadem Sütü İçmek İçin 9 Neden

Badem Sütü İçmek İçin 9 Neden

-

Süte karşı duyarlı ya da vegan mısınız? O zaman badem sütü sizin için iyi bir alternatif olabilir. Fakat yine de akıldan çıkartılmamalı ki, inek, keçi veya koyun sütü kadar kalsiyum ve protein içermez.  Kalsiyum ve protein ihtiyacınızı karşılamak için, diğer zengin kalsiyum ve protein içeren besin kaynaklarını tüketmelisiniz. Bir fincan inek sütünde 8 gram protein, 300 miligram kalsiyum bulunurken, badem sütünde sadece 1 gram protein, 2 miligram kalsiyum bulunur.

Ama yine de alternatif için badem sütünü tercih edebilirsiniz. Çünkü badem sütü insan sağlığı açısından ayrıca birtakım faydalar sağlamaktadır. İşte badem sütü içmek için 10 neden;

1-) Kilo Vermeye Yardımcıdır
Bir fincan inek sütü 146 kalori içerirken, aynı miktardaki badem sütü sadece 60 kalori içerir. Bu da kilo vermenize ya da mevcut kilonuzu korumanıza yardımcı olur.

2-) Oda Sıcaklığında Tutulabilir
Badem sütünü buzdolabında saklamanıza gerek yoktur. Bu nedenle işe giderken ya da gezintiye çıkarken, bozulma ihtimalini düşünmeden yanınızda rahatlıkla bulundurabilirsiniz.

3-) Kalp Sağlığını Korur
Badem sütünde kolestrol ve doymuş yağlar bulunmaz. Aynı zamanda düşük oranda sodyum içerir. Kan basıncını dengede tutmaya yardımcı olur ve kalp rahatsızlıklarından koruyan sağlıklı yağlar (omega yağ asitleri gibi) açısından zengindir.

Badem Sütü İçmek İçin 9 Neden

4-) Kemikleri Güçlendirir
Kalsiyum açısından inek sütü kadar zengin olmasa da, artrit ve ostropoz riskini azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. D vitamini ile birlikte tüketildiğinde kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur.

5-) Cildi Parlak Tutar
Badem sütü, E vitamini açısından da zengindir ve antioksidan içerir. Bu sayede cildi güneşin zararlı ışınlarından korur ve cilt sağlığına faydalıdır.

6-) Kan Şekerini Dengede Tutmaya Yarımcı Olur
Katkı maddesi içermeyen badem sütü, diyabet riskini düşük tutar. Karbonhidrat oranı düşük olan badem sütü kan çekerini dengede tutmaya yardımcı olur.

7-) Kasları Güçlendirir
Bir fincanda 1 gram protein içerse de, B vitamini, demir ve riboflavin (B2) açısından oldukça zengin olan badem sütü kasların güçlenmesine yardımcı olur.

😎 Laktoz İçermez ve Sindirim Sağlığına İyi Gelir
Neredeyse hiç lif içermeyen ve laktoz bulunmayan badem sütü sindirim sistemi sağlığına iyi gelir. İnek sütünde yüksek miktarda laktoz bulunması, sindirimi zorlaştırır.

9-) Tadı İnek Sütünden Daha İyidir
Badem sütünün tadı, inek sütüne nazaran çok daha hafiftir ve inek sütü içemeyenler için bu açıdan iyi bir alternatiftir.

Görüldüğü üzere, badem sütü faydaları saymakla bitmeyecek kadar yararlı bir gıda maddesi.

Ayrıca, “badem sütü ile neler yapılır” diye google’da arama yaparak, farklı tariflerle badem sütünü tüketebilirsiniz. Badem sütü fiyat olarak 15 TL ile 20 TL arasında değişen fiyatlarda satılmaktadır. Badem sütü nerede satılır diye merak ediyorsanız, online mağazalardan bu ürüne ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz