Ana SayfaKişisel BakımBacaklar ve Bacak Bakımı

Bacaklar ve Bacak Bakımı

-

Kalçalar, dizler, ayak bilekleri ve ayaktaki eklemler vücudun bütün yükünü taşırlar; bu yüzden ayaktayken büyük baskı altındadırlar. Bu eklemleri destekleyen kasların formda kalmasını sağlayarak, eklemlerin güçlü ve sağlıklı olmasına yardımcı olursunuz. Bu kaslar kalçalardaki glutea kasları, üst bacak kasları, baldır kasları, ayak bileği çevresindeki kirişler, ayak kasları ve topuktaki küçük kaslardır.

Ev işlerini ve alışverişini kendisi yapan her ev kadını günde ortalama yedi, sekiz kilometre yürümektedir. Bu egzersiz herkes için, özellikle kalça ve bacaklardaki kasların güçlü kalması için yeterlidir. Ne var ki hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız her hafta bacaklarınıza egzersiz yaptırmak için zaman ayırmalısınız. Yürüyüş iyi bir egzersizdir. Haftada üç, dört kez soluk soluğa kalmanıza neden olacak kadar hızlı bir tempoyla beş kilometre yürümek yeterlidir. Daha da iyisi haftada üç kez yirmişer dakika egzersiz bisikletinde çalışmaktır; bu hareket gövdenizin alt bölümünü biçimli tutmaktan başka kalbiniz ve akciğerleriniz için de yararlı olacaktır.

Ne var ki, hiç bir egzersiz türünün kalçalarınızın, ya da bacaklarınızın asıl biçimini değiştirmeyeceğini bilmeniz gerekir. Yaptığı işi arttırarak kasların gelişmesini sağlamak zor değildir. Ancak bu yolla kasların biçimini değiştirmek çok zordur. Çok uzun süre çok sıkı egzersiz yapılmadığı taktirde  (ki pek az kişi böyle bir lüksün altından kalkabilir), bacaklarınızı inceltemezsiniz ya da kalçalarınızın sarkmasını engelleyemezsiniz.

Egzersizin eklemleri ve kasları esnek ve sağlıklı kılmaktan başka bir iyiliği daha vardır. Bacaktaki kaslar kasıldığı zaman bir pompa görevi yaparak kalbe dönen kan miktarını arttırırlar; böylece kanın ve sıvıların bacaklarda göllenmesi, dolayısıyla ayak bileklerinin şişmesi önlenmiş olur. Egzersiz aynı zamanda bacaklardaki toplardamarlara destek sağlar ve varislerin daha da ağırlaşmasını önler. Ancak, varise hemen hemen çoğunluk neden olan derin ven trompozunu (toplardamardaki pıhtı) iyileştirmez.

Bacaklardaki varisler bazen yüzeye çok yakın olur. Bu durumlarda görüntü hiç hoş olmadığı için varislerin görünümünü iyileştiren kozmetik çözümler de vardır. Ama unutmayalım ki öncelikle görünüme değil sağlığa önem vermeliyiz.

Ayrıca bkz: Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz