Ana SayfaModaBacak Boyunu Uzatmak Mümkün Müdür?

Bacak Boyunu Uzatmak Mümkün Müdür?

-

Fiziksel özellikler yüzde 75 oranında anne ve babadan gelen genetik özelliklerle ilgilidir. Boy uzaması da aynı şekilde genetik özelliklere bağlıdır. Fakat doğru yöntemler ile ergenlik döneminde ve devamında boy uzatmak mümkündür. Bacaklar fazla miktarda kastan oluşan uzuvlardır. Kaslar da uzamaya ve kısalmaya yatkın dokulardır. Kasları esnetme egzersizleri yapılarak bacak boyunu uzatmak mümkün olabilir.

Bacak boyunu uzatmak doğru egzersizler ile ve hareketlerle mümkün olabilir. Bu egzersizler şöyledir:

İp Atlamak

İp atlamak bacak boyu üzerinde oldukça pozitif etkiye sahip bir egzersiz yöntemidir. Bu nedenle basketbol, uzun atlama ve koşu dallarında profesyonelleşmiş insanlar gündelik antrenmanlarında ip atlamaktadır. İp atlamak bacak kaslarını esnettiği gibi bu kasları güçlendirmeye de yardımcı olur. Bacak boyunun uzatmak aynı zaman da boyun da uzaması anlamına gelir. Gün içerisinde yaklaşık 15 dakika düzenli olarak ip atlamak bacak boyunu uzatmaya yardımcı olacaktır.

Zıplama Egzersizi

Bacak boyu uzatma konusunda en temel hareketlerden biri zıplamadır.  Zıplama egzersizi bacak kaslarının uzamasına yardımcı olur. Bu sayede bacak kıkırdakları da esneyerek uzamaya katkı sağlar.

Öne Doğru Tekme Atma Egzersizi

Tekme egzersizi bacak kaslarının esnemesine yardımcı olan bir gezersizdir. Tekme egzersizi ile birlikte kemikler üzerindeki ağırlık azalır. Bu da kemiğin uzamasını hızlandırıcı bir etki yapar.  Egzersizler doğru yapıldığı takdirde kısa sürede sonuç almak mümkündür.

Bacak Boyuna Etki Eden Faktörler

Daha önce de belirtildiği gibi  bacak boyu yüzde 75 oranında anne ve babadan geçen genlerle ilgilidir. Fakat bunun yanında büyümeye ve uzamaya etki eden başka faktörlerde vardır. Bacak boyu uzunluğunu belirleyen en önemli faktör büyüme hormonudur. Büyüme hormonunun miktarı bacak uzunluğunu belirler. Bacak boy uzamasında en önemli faktörlerden biri büyüme döneminde yapılan aktivitelerdir. Eğer büyüme dönemi yaşlarında boy uzatmaya yardımcı sporlar ve egzersizler yapılmış ise bacak boyu uzayabilmektedir.

Bunların yanında tıp alanındaki gelişmeler bacak boyu uzatma konusunda pek çok alternatif yöntem sunmaktadır. Bacak boyu uzatma konusunda pek çok farklı ilaç üretilmiştir. Bu ilaçlar Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından onaylanmış ilaçlardır. Bu ilaçlar en temelde büyüme hormonunu arttırıcı etki yapmaktadır. Bu sayede büyüme kıkırdakları gevşer ve boy uzaması sağlanır.

Bacak Boyu Uzatma Ameliyatları

Eğer önerilen egzersizler yeterli olmuyor ve bacak boyu uzaması sağlanamıyorsa bir başka alternatif olan uzama ameliyatlarına başvurulabilir. Günümüzde tıbbi alandaki gelişmeler ile birlikte ameliyat sayesinde bacak boyu 10-30 cm arasında uzatılabilmektedir. Ameliyatlarda yapılan ise; kemiklerin kırılması ve kemik aralıklarında boşluk bırakılarak dokunun kendisini yenilemesidir. Bu sayede bacak boyu uzatılmaktadır. Bir başka yöntem de kemikler arasına çivi koyularak yapılır. Bu yöntemde büyüme kademe kademe sağlanmaktadır. Bu tür ameliyatlar genellikle boyu 1.50 den az olanlara önerilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz